Razowe galette z gruszkami. Pyszne i zdrowe jesienne ciasto
Półmetek jesieni, stragany ozdabiają żółte słodkie gruszki. Wśród nich dorodne klapsy, zwane również faworytkami, oraz konferencje z charakterystyczną rdzawą skórką. Czas przygotować z nich zdrowe ciasto.
Gruszki – samo zdrowie!
Jako preludium do przepisów z udziałem gruszek wybrałam galette – ciasto kruche z mąki razowej. Jeśli wybierzecie owoce bardzo dojrzałe i słodkie, możecie zrezygnować z dodatku miodu. Ale odrobina zdrowej słodkości tylko doda wam energii do kolejnych ćwiczeń.
Gruszki mają zbawienny wpływ na nasz układ trawienny, gdyż dzięki pektynie i błonnikowi pobudzają przemianę materii. Są jednym z niezbędnych składników kompotu z suszonych owoców podawanego w Wigilię. Powinny być zatem częstym gościem na naszym talerzu i urozmaiceniem diety odchudzającej. Bogate są również w składniki mineralne, m.in. w fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor oraz jod. Ten ostatni pozytywnie oddziałuje na tarczycę. Warto wspomnieć również o zawartym w nich potasie, który reguluje funkcjonowanie systemu nerwowego i pracę mięśni. Dotlenia mózg, poprawiając myślenie oraz koncentrację, dlatego zajadajmy się gruszkami, gdy czeka nas wytężona praca intelektualna.
Dorodne gruszki zawierają też witaminę A, witaminy z grupy B: B1, B2, B6 oraz C i PP. Jak widać, znaczenie gruszek w naszej diecie jest nieocenione. Pamiętajmy, aby kupować owoce zdrowe i niepryskane.
Razowe galette z gruszkami
Składniki
– 200 g mąki razowej (typ 1850)
– 1 łyżka cukru pudru
– 1 żółtko (wielkość M)
– 125 g zimnego masła
+
– 3 dojrzałe gruszki
– cynamon
– miód lipowy lub inny
Wykonanie
Do miski wsypujemy mąkę, cukier puder, dodajemy żółtko i pokrojone w kostkę masło. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż wszystkie składniki się połączą. Formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30‒40 min. Gdy ciasto się chłodzi, nagrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Myjemy i kroimy w plasterki gruszki. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na kształt koła, na środku układamy plastry gruszek, pozostawiając ok. 2 cm wolnego brzegu. Nadmiar ciasta zawijamy do wnętrza, posypujemy cynamonem i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Galette pieczemy na złoty kolor przez mniej więcej 30 minut.
Ciasto podajemy polane ulubionym miodem lub posypane cukrem pudrem.
Ania – autorka bloga Gzik i pyry, stonowana eksperymentatorka kulinarna, miłośniczka kuchni polskiej i węgierskiej.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Polski deser najlepszym na świecie. Czym zaskarbił sobie serca krytyków?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?