Gotowanie brokuła – ile gotować w wodzie i na parze?
Gotowanie brokuła to najprostszy sposób przyrządzania tego warzywa. Surowe brokuły to nie jest to, co kocham najbardziej. Ale naukowcy odradzają, by je gotować – brokuły tracą wtedy niestety przeciwzapalne i przeciwnowotworowe właściwości. Ale jest sposób na to, by nie zmuszać się do jedzenia surowizny, a jednocześnie zachować cenne składniki. Co jest zdrowsze – gotowanie brokuła na parze czy w wodzie? I jak długo gotować brokuły?
Gotowanie brokuła a wartości odżywcze
Tak jak w przypadku każdego warzywa, także gotowanie brokuła może zubożyć to warzywo w związki aktywne. Czemu w ogóle piszę o tych warzywach? Bo brokuły są niestety w naszej kuchni niedoceniane. A są bardzo zdrowe – właściwości brokułów są naprawdę imponujące.
Dlaczego warto jeść brokuły? Czas na parę naukowych faktów. Brokuły zawierają sulforafan – od lat specjaliści potwierdzają, że chroni on przed uszkodzeniami wywołanymi przez infekcje bakteryjne, zmniejszając ryzyko wrzodów żołądka oraz raka. Co więcej, znane są badania mówiące o pozytywnym wpływie na ryzyko raka piersi, raka płuc (u palaczy) oraz chorób serca. A badacze z Cambridge Univeristy Hospitals udowodnili, że brokuły mogą chronić nawet przed rakiem prostaty.
Jak gotować brokuły? Gotowanie brokuła w wodzie i na parze
Aby brokuły wykazywały korzystny wpływ na zdrowie, niezbędny jest aktywny enzym zawarty w surowym warzywie – mirozynaza. Ten jednak ginie, jeśli gotujecie brokuły zbyt długo. Najlepiej jest po prostu co najwyżej sparzyć warzywa (blanszowanie brokuła), jeśli chcemy zachować to, co najcenniejsze. Pamiętaj – aby zachować moc prozdrowotną, jaką wyróżnia się brokuł, czas gotowania ma kluczowe znaczenie.
Czy brokuły można jeść na surowo? Jak najbardziej! Ale nie każdemu smakuje warzywo w takiej postaci. Ciężko przełknąć prawie surowe brokuły. Dlatego warzywa można ugotować i zjeść z innymi produktami zawierającymi mirozynazę. Jenna Cramer z University of Illinois, która prowadziła badania na ten temat, przekonuje: gotujcie brokuły, ale jedzcie je np. z kiełkami brokułów – te zawierają sporo mirozynazy. Wnioski ze swoich badań opublikowała w Nutrition and Cancer. Mirozynazę znajdziecie również w innych warzywach kapustowatych.
Jeśli nie przejdzie ci przez usta surowy brokuł, jak gotować brokuły – na parze czy w wodzie? Brokuł gotowany na parze zachowuje swój kolor i smak, a także sporo wartości odżywczych. Jak gotować brokuły na parze? Należy zagotować trzy litry wody i na brzegu garnka umieścić durszlak. Umieszczamy w nim różyczki brokuła i przykrywamy. Po ugotowaniu należy zahartować warzywo pod zimną wodą.
Gotowanie brokułów na parze to nie jedyny sposób, w jaki można przyrządzić brokuły. Jak gotować je w wodzie? Należy zagotować osoloną wodę i wrzucić na wrzątek różyczki brokuła. Po ugotowaniu należy wyjąć warzywo z wrzątku i zahartować zimną wodą.
Jak gotować brokuły, żeby nie straciły koloru? Najlepsze jest gotowanie brokuła na parze, a jeśli warzywo gotowane jest w wodzie – wystarczy dodać odrobinę soku z cytryny.
Ile gotować brokuły? Gotowanie brokuła al dente
To, ile gotuje się brokuły, zależy od wielkości różyczek. Jak długo gotować brokuł? Średni czas gotowania brokuła na parze to 7 – 10 minut, podobnie jak gotowanie brokuła w wodzie. Podczas gotowania można sprawdzać, czy warzywo jest już wystarczająco miękkie, nakłuwając je widelcem. Należy unikać zbyt długiego gotowania – różyczki brokuła mogą się wówczas rozlatywać. W ten sposób łatwo skontrolować, ile czasu gotować brokuł, aby był on odpowiednio miękki.
Co zrobić z brokułów gotowanych?
Jeśli bardziej niż surowy smakuje ci brokuł gotowany, przepis godny polecenia to wszelkiego rodzaju sałatki z gotowanymi brokułami. Ale nie tylko, gdyż gotowanie brokuła do sałatki to tylko jedna z możliwości wykorzystania tego warzywa. Możesz spróbować następujących pomysłów na gotowane brokuły:
- burgery z brokuła i soczewicy
- pesto brokułowo – słonecznikowe
- makaron z brokułami i kurczakiem
- zupa krem z brokuła
- pasta kanapkowa z brokuła i cieciorki
- brokuły w panierce.
Brokuł na surowo – przepisy
Jeśli jesteś zwolenniczką jedzenia brokułów na surowo, skorzystaj z poniższego przepisu na sałatkę z surowych brokułów.
Składniki:
- 1 duży brokuł
- czerwona papryka
- kukurydza w puszce
- 2 cebulki dymki
- przyprawy: sól, pieprz, ostra papryka
- łyżka octu balsamicznego
- 2 łyżki oleju
Brokuły pokrój w cienkie plasterki, posól i zostaw na 15 minut aż zmięknie. Pokrój w kostkę paprykę i cebulę, wymieszaj wszystkie warzywa w misce, dodaj przyprawy, ocet balsamiczny i olej.
Bibliografia:
Vasanthi H. i in., Potential health benefits of broccoli – a chemico – biological overview; Mini Rev Med Chem, 2009, Jun 9(6)
Cramer J., Jeffery E., Sulforaphane absorption and excretion following ingestion of a semi – purified broccoli powder rich in glucoraphanin and broccoli sprouts in healthy men; Nutr Cancer 2011, 63(2)
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?