3 min.
Chcesz poprawić wydolność fizyczną? Oto kilka naturalnych wspomagaczy

Chcesz poprawić wydolność fizyczną? Oto kilka naturalnych wspomagaczy Pexels.com
28.06.2022
Dlaczego tak lubimy jeść tosty z serem? Wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak
27.06.2022
Mama Chemik: „Odkrajanie spleśniałego kawałka owocu czy zdejmowanie kożuszka z wierzchu dżemu, a później zjadanie reszty, jest wielkim błędem”
26.06.2022
3 przepisy na wrapy. Dla tych, którym znudziły się kanapki
26.06.2022
Napój arbuzowy – twoje ciało podziękuje ci za tę chwilę wytchnienia
25.06.2022
Wegańskie lody jaglano-truskawkowe. To prostsze, niż myślisz!
Chcesz poprawić wydolność fizyczną? Oprócz regularnych treningów zadbaj o to, by w ciągu dnia w twojej diecie nie zabrakło naturalnych wspomagaczy. Oto nasza złota piątka. To naturalne produkty, za których skutecznością stoją twarde naukowe fakty.
Spis treści
Stabilna podstawa – owsianka
To paradoks, że ta najmniej efektowna potrawa zyskała największą aprobatę wśród kipiących testosteronem kulturystów, ale jej zalety mówią same za siebie! Owsianka zawiera duże ilości węglowodanów złożonych, które stanowią podstawowe źródło energii podczas wysiłku o umiarkowanej intensywności. Zawartość spowalniającego trawienie błonnika (aż 10 proc.!) zapewnia stopniowe uwalnianie energii w stabilnym rytmie. Ponadto płatki dostarczają sporych ilości niezbędnego białka (13 proc.) i mikroelementów, w tym m.in. cynku i witamin z grupy B. Oczyszczanie naczyń krwionośnych z cholesterolu, wspomaganie regeneracji tkanki kostnej i łącznej – to tylko niektóre z korzyści płynących z jedzenia owsianki.
A jeśli owsianka kojarzy ci się tylko z ciepłą, bezsmakową, przedszkolną potrawą – sprawdź nasze przepisy!
Zdrowy dopalacz – sok z buraków
O soku z buraków już pisaliśmy, ale zdecydowanie nie mogłoby go zabraknąć w tym zestawieniu. Dość powiedzieć, że kolarze pijący ten niedoceniany napój przed wysiłkiem pracowali 16 proc. dłużej niż grupa kontrolna. To czyni go prawdziwie bezkonkurencyjnym w roli wspomagacza przed zawodami lub treningiem. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Exeter. Czy jest lepsza rekomendacja?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wysiłkowy must have – banan
To nie przypadek, że na imprezach sportowych banan stanowi częsty dodatek do zestawu startowego lub jest dostępny na mecie. Ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych stanowi natychmiastowy zastrzyk energii, ale nie to czyni go wyjątkowym. To wysoka zawartość potasu sprawia, że banan stanowi doskonały posiłek w czasie treningu. Potas jest jednym z makroelementów, które tracimy wraz z potem – długi wysiłek w upalny dzień może poskutkować przetrzebieniem jego zasobów, a w konsekwencji osłabieniem organizmu.
Jajka, czyli klucz do regeneracji
Jajka przez długi czas miały słaby PR, będąc oskarżanymi o podwyższanie cholesterolu i przyczynianie się do miażdżycy. Na szczęście nowe badania wyprowadziły nas z okresu jajecznej smuty – jedzenie jajek z umiarem nie niesie negatywnych skutków. Wręcz przeciwnie: dzięki wysokiej wartości wskaźnika BV (przyswajalności biologicznej białka) jajka stanowią doskonałą część posiłku po treningu lub w okresie regeneracji. Pod tym względem ustępuje im zarówno białko pochodzące z mięsa, jak i z roślin strączkowych – są one trudniej przyswajalne przez organizm.
Moc na deser – borówka amerykańska
Poza wysoką zawartością antyoksydantów (które mogą chronić przed uszkodzeniami DNA) jedzenie borówki amerykańskiej wspomoże regenerację mięśni. Niwelując zjawisko stresu oksydacyjnego, substancje zawarte w borówce przyspieszają odbudowę mięśni nóg po wyczerpujących ćwiczeniach, jak wynika z badań nowozelandzkiego Massey University. A poza wspomaganiem fizycznej strony organizmu spożycie borówki przyczynia się także do poprawy funkcjonowania mózgu, gdzie akumulują się korzystne antyoksydanty. Tylko 5 łatwo dostępnych produktów, a korzyści cała masa!
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.06.2022
Konrad Budzyk: „Kiedy ktoś mówi, że chce być wege, ale nie ma czasu na stanie przy garach, to wymówka”

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022