Zadbaj o układ pokarmowy. 10 lekkostrawnych produktów
Dietę lekkostrawną zaleca się nie tylko w chorobach układu pokarmowego, np. zapaleniu jelit czy zespole jelita drażliwego. Stosuje się ją również w czasie rekonwalescencji, a nawet w chorobach przebiegających z wysoką temperaturą. Aby nie nadwerężać organizmu, unikaj produktów i potraw tłustych, wzdymających, zawierających duże ilości błonnika, wędzonych, smażonych i ostro przyprawionych. Co w zamian? Oto nasze lekkostrawne menu.
Kasza jęczmienna drobna
Drobne kasze, oprócz jęczmiennej m.in. manna i kukurydziana, powstają poprzez oczyszczenie i posiekanie ziarna. Są przez to uboższe w błonnik niż ich mniej przetworzony odpowiednik (np. pęczak). Nie obciążają więc układu pokarmowego i błyskawicznie dostarczają energii. Kaszę możesz ugotować na sypko lub do postaci rozklejonej. Jako danie z kaszy świetnie sprawdzą się zupy, m.in. krupnik na wywarze warzywnym, bez zasmażki.
Biały ryż
Ugotowany ryż może stanowić dodatek do drugiego dania oraz podstawę zup warzywnych. Biały ryż, podobnie jak drobne kasze, jest ubogi w błonnik pokarmowy. To doskonałe źródło łatwo przyswajalnej energii, dlatego poleca się go w okresie rekonwalescencji.
Gotowana marchewka
Ugotowana, przetarta, może być z młodym zielonym groszkiem. Taka postać marchewki jest dobrze tolerowana przez większość osób na diecie łatwostrawnej. Niektórzy dobrze tolerują także marchew w postaci surowej, gdy zetrze się ją na bardzo drobnej tarce.
Pieczone jabłko
Pieczenie, gotowanie i przecieranie skutecznie eliminują błonnik. Jak wiesz, błonnik jest twoim sprzymierzeńcem, gdy cierpisz na zaparcia lub kiedy chcesz się odchudzić. Staje się jednak wrogiem, gdy musisz odciążyć przewód pokarmowy. Dlatego np. jabłko ugotuj (zjedz w kompocie) albo drobno przetrzyj. Możesz też upiec je ze skórką – pamiętaj tylko, by ją usunąć przed podaniem. Do pieczonego jabłka dodaj nieco miodu lub posyp je cynamonem.
Zielona sałata
W diecie łatwostrawnej sałata jest dopuszczona jako jedno z niewielu surowych warzyw. Wybierz masłową, bo jest najdelikatniejsza. Z warzyw liściastych możesz zjeść też młode listki szpinaku oraz cykorię. Najlepiej sprawdzą się w towarzystwie dobrej oliwy lub skropione sokiem z cytryny. Z pozostałych warzyw większość osób dobrze toleruje pomidory bez skóry, drobno startą marchewkę, seler oraz pietruszkę.
Kurczak na parze
Mięso kurczaka czy indyka zawiera niewiele tłuszczu, za to sporo białka. W diecie lekkostrawnej dopuszczalne jest duszenie go bez wstępnego podsmażania, pieczenie w folii lub pergaminie. Najlepiej jednak drób ugotować w wodzie lub na parze. Pamiętaj, by ściągnąć skórę z mięsa jeszcze przed włożeniem go do garnka.
Dorsz pieczony w pergaminie
Dorsz dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, bardzo łatwostrawnego białka oraz niewielkiej ilości tłuszczu. W diecie łatwostrawnej wybieraj również inne chude ryby, jak leszcz, mintaj, morszczuk, sandacz czy sola. Jak w przypadku drobiu, i tu nie bez znaczenia jest obróbka termiczna. Zrezygnuj z tradycyjnego smażenia i wędzenia. Wybieraj gotowanie na parze oraz grillowanie bez dodatku tłuszczu lub pieczenie. Zamiast tłuszczu dodaj soku z cytryny oraz ziół (świetnie sprawdza się aromatyczny rozmaryn).
Mleczne napoje fermentowane
Jogurt, maślanka i kefir zwykle są lepiej tolerowane niż mleko. W tzw. słodkim mleku jest spora ilość cukru mlecznego, czyli laktozy, którą nie wszyscy przyswajają. Efektem słabej tolerancji laktozy mogą być wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu, odbijanie czy biegunki. Wybieraj mleczne napoje fermentowane o obniżonej zawartości tłuszczu, naturalne, bez owoców i sztucznych dodatków.
Goździkowiec korzenny
Goździki mają działanie bakteriobójcze, przeciwdziałają biegunkom, zapobiegają wzdęciom, a także przynoszą ulgę w nudnościach. Goździki możesz dodawać do herbaty. Świetnie sprawdzą się też jako przyprawa do pieczonego drobiu lub duszonych warzyw.
Kminek
Flawonoidy i związki kumarynowe obecne w kminku działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a więc przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. Kminek poprawia pracę wątroby, ułatwiając odpływ żółci z dróg żółciowych do dwunastnicy. Wykazuje też działanie bakteriobójcze oraz hamuje zachodzące w jelitach procesy gnilne i fermentacyjne. Kminek działa także toksycznie na robaki jelitowe i grzyby. Nie żałuj go, dodając do zup, pieczonych mięs i ryb.
Powyższa lista produktów doskonale sprawdzi się w większości przypadków. Jednak każdy z nas może mieć inną tolerancję różnych produktów, więc ważne jest indywidualne dopasowanie zaleceń żywieniowych podczas konsultacji z dietetykiem.
Małgorzata Różańska, dietetyczka z wykształcenia i zamiłowania. Jest właścicielką Poradni Dietetycznej „Foodarea”, w której uczy, jak dbać o siebie przez zdrowe odżywianie.
Zobacz także
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
się ten artykuł?