Świąteczny barszcz na szybko. Prosty i pyszny!
Szaleństwo przedświąteczne trwa, a wy zapomnieliście nastawić zakwas na barszcz? Nie wpadajcie w panikę. Znamy przepis na zdrowy, ekspresowy barszcz, który przygotujecie dosłownie w ostatniej chwili!
Taka zupa może mieć dwie wersje. Jedną, bardziej treściwą, w której zostawiamy warzywa, oraz drugą – przecedzamy płyn i uzyskujemy klarowny, esencjonalny barszcz. Wersja pierwsza jest dla osób, które nie miały czasu na ulepienie uszek, a chcą, aby zupa była sycąca.
Skoro jest barszcz, to muszą być buraki. Buraki mają szereg zalet zdrowotnych dla naszego organizmu. Regulują pracę wątroby, obniżają ciśnienie krwi oraz cholesterol. Zawierają magnez, żelazo, potas, wapń oraz kobalt. Są bogate w witaminy A, B i C. Wzmacniają koncentrację. Fantastycznie pobudzają jelita do pracy, głównie dzięki zawartości błonnika. Oprócz tego ich spożywanie poleca się przy anemii. Mają działanie wykrztuśne. Uważa się, że warzywa te poprawią humor i samopoczucie. Oczyszczają organizm z toksyn. Buraki mają wysoki indeks glikemiczny.
Świąteczny barszcz – składniki (przepis na 2-3 porcje):
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- 2 duże buraki,
- 1 duża marchewka
- 1 duża cebula,
- 4 ząbki czosnku,
- łyżeczka startego imbiru,
- 2-3 łyżki octu albo soku z cytryny do smaku,
- 1 gwiazdka anyżu,
- 4 ziarna jałowca,
- 3 liście laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- woda,
- sól i pieprz do smaku.
Świąteczny barszcz – przygotowanie:
Cebulę pokrój w drobną kostkę.
Zdjęcie: masz.talerz
Buraki i marchewkę zetrzyj na tarce, na dużych oczkach.
Zdjęcie: masz.talerz
Olej rozgrzej w garnku. Wrzuć cebulę, dodaj szczyptę soli i resztę przypraw.
Zdjęcie: masz.talerz
Podsmaż przez chwilę i włóż starte warzywa. Następnie dodaj imbir, czosnek i całość zalej wodą tak, aby zakryła produkty znajdujące się w garnku. Dolej jeszcze ok. 200 ml.
Zdjęcie: masz.talerz
Przykryj pokrywką i gotuj na małym ogniu, aż warzywa zmiękną. Dopraw octem, solą i pieprzem. Wyjmij gwiazdki i jałowiec. Barszcz podawaj odcedzony z uszkami albo nieodcedzony z warzywami.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Uważaj na ozdoby z masy cukrowej. „One wszystkie mogą wywoływać rzuty alergii” – ostrzega pediatrka
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?