Pasta kanapkowa na zimne dni. Zaskakująca, bo z burakiem
Chociaż gości na naszych stołach od dawna, zaczynamy go doceniać i chwalić na nowo. Chętnie pijemy z niego soki i zakwas, bo wiemy, że burak to samo zdrowie! My proponujemy prosty przepis na pastę z pieczonego buraka, z dodatkiem bryndzy.
Z burakami najczęściej kojarzą nam się czerwone dłonie, które brudzą się sokiem przy obieraniu. Albo słynna buraczkowa mamy. Albo świąteczny barszcz! Nadają piękny kolor risotto i gnocchi. Modne stało się wegetariańskie carpaccio z buraka albo kiszonki z tego warzywa. Chętnie dodajemy pieczonego buraka do sałatek.
Mamy dla was inną propozycję ‒ prosty przepis na pastę z tego warzywa. Świetnie smakuje sama jako przekąska, ale jeszcze lepiej odnajduje się na kromce pysznego chleba na zakwasie, posypana czarnuszką i kiełkami jarmużu. Niebo w buzi!
Pastę przygotuj wcześniej, przechowuj ją w lodówce i sięgaj po nią, kiedy nie masz czasu na przygotowanie śniadania, na lunch albo kolację. Czujemy, że jak raz spróbujesz, będziesz do niej często wracać.
Co w buraku drzemie? Wszyscy go znamy z bogactwa żelaza. Ale to również źródło antocyjanów, kwasu foliowego, mnóstwa witamin i wartości odżywczych. Regularne spożywanie tych warzyw opóźnia procesy starzenia, wzmacnia odporność i układ krwionośny. Oprócz tego obniża ciśnienie krwi, zapobiega anemii oraz dobrze wpływa na obniżenie złego cholesterolu. Co więcej, buraki działają odkrztuśnie, więc warto pić sok z nich podczas kaszlu. Mają działanie krwiotwórcze, poprawiają stan skóry i paznokci. Uwaga na buraki, jeśli macie cukrzycę ‒ mają wysoki indeks glikemiczny!
Łap buraka i do pieca!
Pasta kanapkowa z buraka
Pasta kanapkowa z buraka – składniki
– 300 g buraków,
– 70 g sera bryndza,
– łyżeczka octu jabłkowego,
– 2 łyżki oleju kokosowego,
– kiełki jarmużu,
– ulubione pieczywo,
– czarnuszka,
– sól i pieprz do smaku,
– olej rzepakowy.
Pasta kanapkowa z buraka – przygotowanie
Buraki dokładnie umyj. Połóż na folii aluminiowej, polej odrobiną oleju i posyp szczyptą soli. Zawiń i piecz w piekarniku nagrzanym do 220 stopni C, aż buraki będą miękkie. Jeszcze gorące wyjmij z pieca, włóż do miski i zawiń ją szczelnie przezroczystą folią spożywczą. Poczekaj 10‒15 minut. Dzięki temu skórka z buraków z łatwością odejdzie od warzywa. Po tym czasie obierz buraki i pokrój na mniejsze kawałki. Umieść w blenderze, dodaj ser, ocet i płynny olej kokosowy. Miksuj na gładką masę. Dopraw solą i pieprzem. Jeśli pasta jest za gęsta, dolej jeszcze oleju kokosowego albo odrobinę wody. Pastę podawaj na ulubionym pieczywie z czarnuszką i kiełkami. Przechowuj w lodówce, w zamkniętym pojemniku.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?