Miksujemy superfoods! Koktajl z guaraną
Kolejna mała czarna na pobudzenie? Dziś spróbujcie inaczej. Koktajl z guaraną wyraźnie postawi was na nogi, a przy okazji dostarczy masy witamin. No i jest nieziemsko smaczny!
Główną substancją aktywną nasion guarany jest guaranina, która działa na organizm tak samo jak kofeina. Niektóre źródła podają, że guaranina i kofeina to ten sam związek – warto wiedzieć, że tak nie jest. Guarana zawiera też kofeinę, z tym że w porównaniu z guaraniną są to ilości istotnie mniejsze. Wśród substancji aktywnych guarany wymienia się również adeninę, cholinę, katechinę, hypoksantynę, saponiny, teofilinę, teobrominę, skrobię oraz olejki eteryczne. Składniki zawarte w nasionach owoców guarany tworzą unikalną kompozycję, która działa stymulująco na układ nerwowy, zwiększa czujność psychiczną, ułatwia zapamiętywanie, poprawia nastrój, oddala zmęczenie, zwiększa odporność oraz wytrzymałość fizyczną, wywołuje efekt termogeniczny, ma właściwości antyoksydacyjne, antyagregacyjne, moczopędne i afrodyzjakalne. Działanie pobudzające guarany jest porównywalne z innymi napojami zawierającymi kofeinę, tj. kawą, herbatą czy kakao. W porównaniu z nimi działanie guarany jest bardziej długofalowe – efekty utrzymują się do sześciu godzin od spożycia. Guarana wydaje się o wiele bezpieczniejsza – nie powoduje uzależnienia, nie zawiera również substancji niepożądanych.
Kolejny patent dotyczący guarany dowodzi, iż wyciąg z tej rośliny pozostawia umysł w stałej gotowości do wysiłku i promuje wyzwalanie energii w organizmie, nie powodując „nerwowości i napięcia”. Ponadto udowodniono, że guarana, często w mieszance z innymi składnikami, wspomaga wydajnie odchudzanie, powodując uczucie sytości. Dzięki zawartości kofeiny guarana jest stosowana w suplementach diety wykorzystywanych przy odchudzaniu. Kofeina ma bowiem właściwości termogeniczne, co oznacza, że pomaga spalać tłuszcz i kalorie dzięki zwiększonemu wydzielaniu ciepła.
Guarana nie powinna być stosowana u osób uczulonych na nią, kofeinę lub taniny. U pozostałych osób jest na ogół dobrze tolerowana. Skutki uboczne guarany są zwykle związane z nadmiernym spożyciem kofeiny. Zbyt duża jej ilość przyjmowana przez dłuższy czas może doprowadzić do psychicznego uzależnienia, a nagła przerwa w stosowaniu może spowodować bóle głowy, podrażnienie, nerwowość, napięcie i zawroty głowy.
Guaranę można kupić w postaci sproszkowanej albo w tabletkach – jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością.
Koktajl z guaraną
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Składniki:
– jedna łyżeczka guarany
– jedna łyżka masła orzechowego
– jeden banan
– 2 kostki gorzkiej czekolady
– 150 ml mleka migdałowego
Zmiksuj wszystkie składniki i pij od razu.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Zobacz także
Dieta treningowa – co jeść przed i po treningu?
„Znam organizmy, które nie szczędzą sobie cukru, smażenia, jedzą na co i kiedy mają ochotę, osiągają przy tym sukcesy i czują się wspaniale. Pytanie tylko – do kiedy?” – mówi Milena Nosek, dietetyk tancerzy
5 przepisów na koktajle z jarmużem. Prosto od Karoliny Szostak
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Bób – pożywny dodatek do obiadu. Jakie właściwości w sobie skrywa?
się ten artykuł?