5 min.
Wolny metabolizm. Dietetyczka Anna Reguła: „To wypadkowa twoich decyzji, zawsze”

Wolny metabolizm. Dietetyczka Anna Reguła: „To wypadkowa twoich decyzji, zawsze” / Pexels
04.07.2022
Masz ochotę na „zdrową colę” z TikToka? Lekarze odradzają
03.07.2022
Zdrowo i kolorowo. Jaglany jogurt z owocami lata
03.07.2022
Witariańskie lato. Poznaj trzy pomysły na warzywa i owoce
02.07.2022
Złociste curry z kukurydzy. Przyjemny, lekko słodki smak, który pokochasz od pierwszej łyżki!
02.07.2022
Idealny na upał: napój herbaciany. Nawilży, schłodzi ciało i nasyci
Ciągle się odchudzasz, a masz wrażenie, że waga stoi w miejscu? Najczęściej wskazywany w takiej sytuacji winny to wolny metabolizm. Ale czy to naprawdę coś, na co zupełnie nie masz wpływu? „Metabolizm człowieka jest elastyczny i szybko dostosowuje się do zmieniających warunków” – wyjaśnia dietetyczka Anna Reguła.
Spis treści
Anna Reguła – niekoniecznie dietetycznie!
Anna Reguła to dyplomowana dietetyczka prowadząca w mediach społecznościowych profil pod nazwą „niekoniecznie_dietetycznie”. Zajmuje się układaniem planów dietetycznych oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu odżywiania. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 140 tys. osób. Można znaleźć tam różne ciekawostki oraz porady dla osób, które chcą się zatroszczyć o to, co kładą na talerzu. Tym razem Anna Reguła zajęła się tematem wolnego metabolizmu i mitami z nim związanymi.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wolny metabolizm?
„Ja to mam wolny metabolizm, ciągle jestem na diecie i nic”, „Zazdroszczę ci, ja mam złą przemianę materii. Nigdy nie schudnę!” – zdarza ci się usłyszeć takie słowa od swoich koleżanek? A może sama czasem je wypowiadasz? Warto sobie uświadomić, że tempo przemiany materii to nie jest coś, z czym się rodzimy i na co nie mamy wpływu.
„Kiedy zaczynasz jeść mniej – metabolizm spowalnia. Jest to związane ze spadkiem masy ciała (i jednocześnie spadkiem zapotrzebowania), zmniejszeniem SDPP (Swoiście Dynamicznego Działania Pożywienia), obniżenia spontanicznej aktywności fizycznej i spadku kalorii traconych przez aktywność fizyczną. Upraszczając – jesz za dużo w stosunku do swojego aktualnego zapotrzebowania, a twoja waga stoi w miejscu lub zaczynasz tyć” – tłumaczy dietetyczka Anna Reguła.
Skąd się bierze „popsuty metabolizm”?
Według dietetyczki często jemy mniej, niż potrzebujemy, bo narzucamy sobie drastyczne diety, które przynoszą odwrotny skutek. To ma zgubny wpływ na przemianę materii. W konsekwencji bywa tak, że całe życie się odchudzamy, a efektów nie widać.
Metabolizmowi nie służy też picie zbyt małych ilości wody, nieregularne posiłki w ciągu dnia i rekompensowanie sobie tego wieczorami – oczywiście na kanapie, po powrocie samochodem z pracy. Cardio, w dużych ilościach, w połączeniu z niskim poziomem energii z pożywienia też nie jest niczym dobrym. „Wpadamy w błędne koło odchudzania – restrykcje, niezadowolenie z ciała, gorszy dzień, który skutkuje napadami objadania, a nazajutrz jeszcze większymi ograniczeniami żywieniowymi” – zaznacza dietetyczka.
„Wolny czy 'popsuty’ metabolizm to wypadkowa twoich decyzji, zawsze. Jeśli chcesz to zmienić – zadbaj o swój styl życia, co ważne – kompleksowo. Receptą na sukces nie będzie kolejna głodówka, a racjonalne odżywianie, ruch, wysypianie się, nawodnienie czy regeneracja. Metabolizm człowieka jest elastyczny i szybko dostosowuje się do zmieniających warunków” – kwituje Reguła.
Zobacz także
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

16.06.2022
Konrad Budzyk: „Kiedy ktoś mówi, że chce być wege, ale nie ma czasu na stanie przy garach, to wymówka”

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022