Domowe wypieki dla początkujących. Wypróbuj nasze przepisy i przekonaj się, jakie to proste
Jeśli wydaje wam się, że do pieczenia chleba trzeba rasowego piekarza, a drożdżowe ciasto uda się tylko wytrawnemu cukiernikowi, jesteście w błędzie. Wykorzystajcie nasze trzy przepisy na domowe wypieki i przekonajcie się, że to proste!
Świeże bułki i gazeta to stała część codziennych zakupów wielu z nas. Kupione o poranku pieczywo ma piękny zapach i ‒ dopóki jest ciepłe ‒ smakuje dobrze. Jednak już kilka godzin później jest twarde jak kamień i nadaje się do wyrzucenia. Nawet jeśli nie kupujemy bułek, tylko bochenek razowca ze słonecznikiem, rozczarowanie przychodzi już po ukrojeniu pierwszej kromki. Okazuje się, że chleb nieprzyjemnie się kruszy, jest barwiony kawą lub karmelem, a słonecznik ma tylko na wierzchu. Więc może zamiast narażać się na kolejne nieprzyjemności, warto poświęcić kilka chwil na upieczenie własnego chleba?
Wbrew pozorom domowe wypieki to nie wyzwanie dla profesjonalistów. Pieczenie chleba, bułek czy ciasta drożdżowego we własnym piekarniku nie wymaga wiele zachodu, a opłaca się podwójnie. Po pierwsze, mamy pewność, że nie znajdują się w nich żadne niezdrowe dodatki. Po drugie, zyskujemy coś, czego nigdy nie da nam tuzin kupnych kajzerek: satysfakcję z upieczenia własnego chleba!
Domowe wypieki dla początkujących muszą bazować na najprostszych przepisach, bo inaczej łatwo się zniechęcić. Gdy wciągniecie się w pieczenie, z czasem zaczniecie rozbudowywać znane już receptury, poszukiwać bardziej skomplikowanych przepisów, a piekarnię będziecie omijać szerokim łukiem.
Razowiec-bezzakwasowiec na maślance
Składniki:
– 600 g pszennej mąki razowej (typ 2000)
– 500 ml naturalnej maślanki
– 40 g świeżych drożdży
– 2 łyżeczki soli
– 1 łyżeczka płynnego miodu
– 3 łyżki sezamu
Przygotowanie:
Maślankę lekko podgrzewamy, aby była letnia. ½ szklanki maślanki mieszamy z miodem, dodajemy pokruszone drożdże i mieszamy do uzyskania gładkiej masy. Odstawiamy na chwilę do wyrośnięcia.
W robocie kuchennym mieszamy maślankę, 400 g mąki i drożdże – składniki mają się połączyć. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (na 30 minut).
Następnie dodajemy resztę mąki, 2 łyżki sezamu i wyrabiamy w robicie kuchennym (hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego) przez kilka minut, po czym odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Gdy ciasto podwoi objętość, wyrabiamy je raz jeszcze i przekładamy do wyłożonych papierem do pieczenia foremek, pozostawiając do wyrośnięcia na 30 minut.
W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Wyrośnięte ciasto posypujemy pozostałym sezamem i pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 200 st. C, po czym studzimy na kratce.
Bułeczki śniadaniowe
Składniki:
– 200 g mąki pszennej
– 200 g mąki pszennej razowej
– 370 ml lekko ciepłej wody
– 35 ml oleju
– 15 g świeżych drożdży
– 1 płaska łyżeczka cukru
– 50 g ziaren słonecznika (łuskanego)
– 1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
W misce robota kuchennego mieszamy mąkę, sól i ziarna słonecznika. Drożdże rozpuszczamy z cukrem w 1/4 szklanki wody i odstawiamy na chwilę do wyrośnięcia.
Do suchych składników dodajemy olej oraz drożdże i włączamy robot kuchenny na małe obroty. Mieszamy ciasto, dodając stopniowo wodę. Ciasto będzie kleiste (jeśli takie nie jest, należy dodać nieco więcej wody).
Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut. Po tym czasie raz jeszcze je wyrabiamy i przekładamy na posypaną mąką stolnicę. Formujemy bułeczki nieco mniejsze od piłki tenisowej. Każdą z bułeczek obtaczamy w ziarnach słonecznika i układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, zachowując odstępy. Odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut. W czasie gdy bułeczki rosną, nagrzewamy piekarnik do 190 st. C.
Bułki pieczemy 20 minut, podajemy po ostygnięciu.
Drożdżowe dla laików
Składniki:
– 400 g mąki pszennej
– 100 g mąki razowej
– 100 g masła, stopionego i ostudzonego
– 50 g świeżych drożdży
– 200 g cukru
– 250 ml letniego mleka
– szczypta soli
– 4 żółtka
– ½ szklanki rodzynek
Przygotowanie:
Drożdże z 1 łyżeczką cukru i 2 łyżeczkami mąki mieszamy w połowie letniego mleka. Odstawiamy do wyrośnięcia. W tym czasie ucieramy żółtka z 2 łyżkami cukru, zaś rodzynki zalewamy gorącą wodą, a gdy napęcznieją, odcedzamy je.
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy wyrośnięte drożdże, utarte żółtka, sól, pozostały cukier i mleko. Mieszamy do połączenia składników, a następnie dodajemy przestudzone, roztopione masło. Wyrabiamy ciasto w robocie kuchennym przez mniej więcej 5 minut, aż będzie odstawało od ścianek miski. Na koniec dodajemy odcedzone rodzynki. Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.
Wyrośnięte ciasto przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia blachy i rozciągamy je na całą powierzchnię, by wypełniło formę (powinno sięgać do ¾ wysokości blaszki). Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejną godzinę.
Nagrzewamy piekarnik do 200 st. C i pieczemy ciasto przez ok. 45 minut. Przed podaniem studzimy na kratce.
Ania Włodarczyk – na co dzień prowadzi bloga Strawberries from Poland, na którym łączy swoje trzy największe pasje: pisanie, fotografię i kulinaria. I robi to po mistrzowsku.
Polecamy
Jaki chleb jest najzdrowszy? Jest prosta odpowiedź. Podaje ją dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
JEŚĆ CZY BYĆ: Jak ludzie przestali polować, a zaczęli biesiadować – historia zboża
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
się ten artykuł?