Domowa ricotta – jak ją zrobić? Potrzeba naprawdę niewiele
Prawdopodobnie niektórzy pomyślą, że samodzielne przygotowanie sera ricotta w domu jest skomplikowanym procesem. W rzeczywistości łatwiej być nie może! Aby zrobić taki ser, potrzebujesz dosłownie dwóch składników i kilku przedmiotów kuchennych, które każdy z nas ma w domu.
Nie da się ukryć, że głównym składnikiem sera ricotta jest mleko. W ostatnich latach mleko wzbudza wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że warto je pić przez całe życie, inni się upierają przy tym, że lepiej z niego zrezygnować. Wybór każdy podejmuje sam.
Tak czy inaczej mleko to źródło białka i wapnia. Zawiera lipidy, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Regularne picie mleka zmniejsza ryzyko występowania osteoporozy, chorób serca, niektórych nowotworów i nadciśnienia. Oprócz tego mleko jest bogate w fosfor, potas, żelazo, magnez oraz sód. Zawiera także witaminy: A, B1, B2, B3, B9, B12, C, D i E.
Proces powstawania sera ricotta jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy podgrzać mleko, dodać sok z cytryny i potem obserwować, jak ser powstaje właściwie sam. Następnego ranka można się cieszyć smakiem świeżego sera.
Domowa ricotta nie jest tak słodka jak ta sprzedawana w sklepach. Dlatego świetnie się sprawdzi zarówno w wersji z miodem, jak i wytrawnej. Decydując się na przygotowanie takiego sera w domu, masz pewność co do jego składu. Najważniejsze jest, aby zadbać o dobre jakościowo mleko, najlepiej takie od zaufanego rolnika.
Domowa ricotta – składniki:
– sok wyciśnięty z jednej cytryny
– szczypta soli
– 2 litry mleka 3,2%
– gaza albo lniany materiał
Domowa ricotta – przygotowanie:
Do garnka wlej mleko i dodaj sól.
Zdjęcie: masz.talerz
Doprowadź do temperatury 90 stopni. Wlej sok z cytryny, wymieszaj i zmniejsz ogień do minimum.
Zdjęcie: masz.talerz
Pozostaw w ten sposób na 3-5 minut. W tym czasie przygotuj drobne sitko i wyłóż je gazą. Kiedy mleko się zetnie, wyjmij większe kawałki,
Zdjęcie: masz.talerz
a resztę powoli i delikatnie przelej przez gazę. Zostaw ser do odsączenia na mniej więcej 1 godzinę. Następnie mocno zawiąż gazę, odciśnij ser, włóż do miseczki, kwadratowego pojemnika albo słoika (dzięki temu uzyskasz konkretny kształt sera) i odstaw na całą noc.
Zdjęcie: masz.talerz
Podawaj z miodem albo świeżymi ziołami i pomidorami.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?