Muffiny dyniowe – deser na rozgrzewkę
Warzywa w deserze nawilżą ciasto, dodadzą puszystości, wartości odżywczych i słodyczy. Do ich przygotowania na ogół używa się marchewek, buraków, batatów, cukinii lub dyni. My wybraliśmy tę ostatnią i zestawiliśmy z żurawiną. Do tego cynamon, imbir i gałka muszkatołowa – i ulubiony deser zmarzluchów gotowy!
Dynię poleca się osobom na diecie, ponieważ jest niskokaloryczna, sycąca i zawiera sporo błonnika. Ma doskonały wpływ na pracę serca, nerek, oczu i wątroby. Oprócz tego pomaga walczyć z osteoporozą i nadciśnieniem tętniczym. Poprawia stan włosów i paznokci. Jest bogata w kwasy omega-3 i omega-6. Jedząc dynię, dostarczasz witamin z grupy A, C, D, E, K i B, a także magnez, żelazo, selen, cynk, sód, potas i wapń.
Dynia ma w sobie moc, a żeby tego nie zepsuć, użyjemy mąki pełnoziarnistej i orkiszowej. Zamiast niezdrowego tłuszczu dodamy olej kokosowy, cukier natomiast zastąpimy ksylitolem. Taka przekąska doskonale sprawdzi się na drugie śniadanie, deser albo jako posiłek po treningu. Poza tym wszyscy wiedzą, że nie ma prostszego w przygotowaniu deseru niż muffiny. Po prostu musisz to sprawdzić!
Muffiny dyniowe
Składniki:
– 70 g mąki pełnoziarnistej
– 150 g mąki orkiszowej
– łyżeczka proszku do pieczenia
– łyżeczka sody
– pół szklanki purée z dyni
– 1/4 szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego
– łyżeczka pasty waniliowej
– pół łyżeczki cynamonu
– pół łyżeczki sproszkowanego imbiru
– porządna szczypta gałki muszkatołowej
– szczypta soli – 1/5 szklanki ksylitolu
– starte duże jabłko
– starta marchewka średniej wielkości
– garść wiórków kokosowych
– garść ulubionych orzechów
– garść suszonej, niesłodzonej żurawiny
Przygotowanie:
Wszystkie suche składniki umieść w jednej misce i wymieszaj. W drugiej misce umieść purée, starte jabłko i marchewkę. Dolej olej i pastę waniliową.
Dodaj suche składniki. Szybkimi ruchami połącz wszystko w całość. Piekarnik nastaw na 200 stopni. Foremkę na muffiny wyłóż papilotkami. Do każdej foremki nakładaj około 2-3 czubate łyżki ciasta, tak aby sięgały do 3/4 wysokości papilotek.
Piecz około 20-25 minut, aż zanurzony w ciasto patyczek będzie czysty. Przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.fotografiamasztalerz.pl
Polecamy
Polski deser najlepszym na świecie. Czym zaskarbił sobie serca krytyków?
Domowy sorbet, czyli deser w zdrowym wydaniu. Jak go zrobić?
Dynia – warzywo idealne na jesień. Co można z niej przyrządzić?
Ciasta bezglutenowe – alternatywa dla słodkich klasycznych wypieków
się ten artykuł?