3 min.
Bezglutenowe kluseczki z dyni na jesienny obiad. Wypróbuj ten przepis!

Dynia. Zdj: pexels.com
Najnowsze
06.03.2021
5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu
06.03.2021
Bruschetta z zielonym groszkiem. Śniadanie pełne witamin
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki
02.03.2021
Bananowe ciasteczka owsiane. Pyszności na drugie śniadanie
Pękata, biodrzasta i niesamowicie pomarańczowa. Dynia – gwiazda jesieni. Potrafi być raz ostra jak brzytwa, innym razem jedwabiście delikatna. Co powiecie na dyniowe kluseczki z tymiankiem?
Dlaczego warto jeść dynię?
Naturalnie słodka i lekko gorzkawa dynia dobrze się trawi, odżywia i nawilża organizm. Termicznie chłodna i neutralna, dobrze wpływa na żołądek, śledzionę i trzustkę. Dynia zawiera wiele witamin, między innymi A, B1, B2, PP, E czy C, składników mineralnych takich jak wapń, żelazo, magnez i potas. Jest bogata w białko, kwasy organiczne, pektyny i celulozę, ułatwiającą przesuwanie się treści pokarmowej, przez co zapobiega zaparciom. Ponieważ w smaku jest delikatnie gorzka, wpływa na wydzielanie żółci, czyli poprawę trawienia, oraz działa moczopędnie, skutecznie przeciwdziałając zastojom wody w organizmie. Swój obłędny kolor zawdzięcza zawartości beta-karotenu – im bardziej pomarańczowy okaz, tym jest go więcej.
Ugotowana lub upieczona jest lekkostrawna i odżywcza. Można z niej przyrządzić kremową zupę, chrupiące frytki, kluseczki, sabji czy ciasto. Można ją zamarynować. Jest wprost idealna dla dzieci, dziewczyn w ciąży czy po porodzie. Polecam ją osobom osłabionym lub o wrażliwym żołądku.
Jaką dynię wybrać?
Jeśli chodzi o odmany, świetna jest niewielka hokkaido, którą można jeść razem z jej delikatną skórką. Wydrążone pestki trzeba oczyścić, podsuszyć i wykorzystać do ciastek czy kremu z fasoli. Są bardzo cenne i smaczne, działają przeciwpasożytniczo w dużo większym stopniu niż miąższ.
Najlepiej wybrać ekologiczne owoce, soczyście pomarańczowe i pachnące. Same się proszą o pieczenie z jabłkiem, w bułeczkach z cynamonem lub wymieszanie z mąką ryżową, tymiankiem i przygotowanie delikatnych zacierek bezglutenowych. Samo czytanie o tych kluseczkach nie wystarczy, trzeba je samemu zrobić. Uwaga, są tak dobre, że znikają w zastraszającym tempie!
Przepis na kluseczki dyniowe z tymiankiem

Zdjęcie: Maia Sobczak | www.qmamkasze.pl
Składniki:
– 1/4 dyni hokkaido ugotowanej na parze
– szklanka i dwie łyżki mąki ryżowej
– szczypta świeżo zmielonego pieprzu
– szczypta soli różowej
– szczypta kurkumy
– łyżka świeżego tymianku
Ugotowaną dynię rozgniatam widelcem w misce, dodaję około szklankę mąki, przyprawy i świeże listki tymianku. Wszystko razem mieszam i wyrabiam rękoma ciasto. Nastawiam garnek z wodą.
Podsypuję drewnianą stolnicę lub dużą deskę mąką, oddzielam kawałek ciasta i w dłoniach roluję niewielkie wałeczki. Odkładam je na podsypaną mąkę. Gotuję aż wypłyną na wierzch, odcedzam łyżką i wykładam na talerz do przestygnięcia. Serwuję z odrobiną prawdziwego, wiejskiego masła i szczyptą wędzonej soli.
Maia Sobczak – dietetyczka holistyczna, wegetarianka. Uwodzi pięknym, zdrowym i smacznym jedzeniem oraz świadomym podejściem do życia. Ćwiczy jogę, kocha zwierzęta, segreguje śmieci i uważnie obserwuje rzeczywistość.
Zobacz także
Poleć artykuł koleżankom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020