Przejdź do treści

6 produktów lepszych dla zdrowia kobiet niż superfoods

6 produktów lepszych dla zdrowia kobiet niż superfoods Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie musisz wcale wydawać dużo pieniędzy na modne superfoods, żeby zaserwować organizmowi witaminową bombę. Masz na półce nasiona chia? Super, ale spokojnie możesz je zastąpić naszym rodzimym siemieniem lnianym. Zobacz, jakie produkty są szczególnie dobre dla zdrowia kobiet i lepsze nawet niż osławione superfoods.

 

Naturalne produkty, które mają nadzwyczajne właściwości. O superżywności mówi się, że jest zdrowsza i bardziej przydatna dla organizmu, bo zawiera więcej witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zdrowe, nieprzetworzone, naturalnego pochodzenia produkty zyskały miano superfoods. Wśród nich są, na pewno już ci znane, modne (i często drogie) produkty, jak spirulina, nasiona chia, jagody goji, quinoa. Oto sześć produktów, które z powodzeniem mogą je zastąpić, a nawet mogą być dla ciebie lepsze.

Czosnek – dla zdrowia serca i kości

Zdecydowanie zasługuje na miano superproduktu. Czosnek zawiera sporo witaminy C, ale też witamin z grupy B. Wyróżnia się dużą zawartością potasu, żelaza, magnezu i fosforu. Czosnek został zakwalifikowany jako roślina lecznicza – jego skuteczność dowiedziono badaniami klinicznymi (działa przeciwzakrzepowo, żółciopędnie i przeciwskurczowo). Jednak naukowcy najszerzej rozwodzą się na temat jego działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego – czosnek działa jak łagodny antybiotyk. Poza tym redukuje stany zapalne w organizmie, obniża poziom cholesterolu we krwi. Co ciekawe, przypisuje mu się też działanie antysklerotyczne. Sporo jak na roślinę, której cebulę (czyli właśnie główkę) można kupić w każdym sklepie spożywczym za grosze.

Super dla kobiet: przydaje się podczas uprawiania intensywnych treningów, bo zmniejsza obciążenie serca. Jest też dobry dla kości – kiedy podczas menopauzy kości się osłabiają, bo spada poziom estrogenów, połowa surowego ząbka czosnku dziennie może wspomóc ochronić przed osteoporozą. Więcej o czosnku dowiesz się również z tego tekstu: 7 faktów o czosnku, których możesz nie znać.

Brukselka – pomaga chronić przed zaćmą i zmarszczkami

To jedna z odmian kapusty (najprawdopodobniej jest połączeniem jarmużu i kapusty głowiastej). Znajdziesz w niej dużo dobrego – jest źródłem potasu, wapnia, magnezu, witaminy A, witamin z grupy B, ma w sobie dużą ilość błonnika. Pół szklanki brukselki pokrywa 81 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C i 137 proc. zapotrzebowania na witaminę K. Brukselka wykazuje też silne działanie antyoksydacyjne. Pomaga w usuwaniu szkodliwych wolnych rodników, co może zapobiegać rozwojowi groźnych chorób, w tym nowotworów.

Super dla kobiet: brukselka jest zdrowa dla oczu, a w przypadku kobiet to ważne, bo chorują one na zaćmę i jaskrę częściej niż mężczyźni. Z kolei dzięki witaminie C, która pomaga w produkcji kolagenu i zapobiega powstawaniu zmarszczek, brukselka dobrze działa na skórę.

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Pomidory – pomagają zapobiegać poparzeniom skóry i rakowi piersi

Są łatwo dostępne i pyszne. Świetne na surowo, nadają się też do wielu dań po obróbce termicznej (i nadal są wtedy zdrowe!). Pomidory to prawdziwe superfoods. Są bogate w witaminę C, E, K, niacynę oraz inne witaminy z grupy B. Duży pomidor pokrywa aż 60 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C i 25 proc. zapotrzebowania na witaminę E.

Super dla kobiet: pomidory są nieocenione w profilaktyce przeciwnowotworowej. Badania opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, w których wzięło udział 70 kobiet po menopauzie, potwierdzają, że spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. To między innymi zasługa likopenu, który obficie występuje w pomidorach. Pamiętaj, że produkty powstałe na bazie pomidorów – sok pomidorowy, sos do makaronu, zupa pomidorowa – są lepszym źródłem likopenu niż pomidory jedzone na surowo (po przetworzeniu przyswajalność jest cztery razy lepsza w stosunku do spożywania ich na surowo). Dzięki witaminie A w nich zawartej pomidory są też niezwykle dobre dla skóry i włosów. Wspomniany likopen chroni skórę przed poparzeniem słonecznym.

Wiśnie – łagodzą ból mięśni i pomagają na bezsenność

W sezonie są pyszne, tanie i łatwo dostępne. Żal z nich nie skorzystać, bo to prawdziwe superowoce. Filiżanka wiśni pokrywa 40 proc. dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę A i 20 proc. zapotrzebowania na witaminę C. Wiśnie są źródłem potasu, który reguluje tętno i ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko nadciśnienia. Miąższ tych owoców zawiera antocyjany, które mają udział w regeneracji wzroku osób pracujących w złym oświetleniu (antocyjany wpływają na ostrość widzenia).

Super dla kobiet: sok wiśniowy pomaga w łagodzeniu bólu mięśni po intensywnym treningu i przyspiesza ich regenerację. Jest też dobry na sen (kobiety cierpią na bezsenność częściej niż mężczyźni). Sok z wiśni pomaga zasnąć szybciej, niż gdybyś łyknęła walerianę czy pigułkę z melatoniną. Wiśnie są wskazane dla kobiet w okresie menopauzy, kiedy ze względu na niski poziom estrogenu ich podatność na zachorowanie na alzheimera wzrasta – sok z wiśni chroni komórki mózgu.

Ziemniaki – chronią przed wolnymi rodnikami i zmniejszają apetyt

Pora docenić to tanie warzywo łatwo dostępne przez cały rok. Podstawowym składnikiem odżywczym ziemniaków jest skrobia, a tuż za nią białka i aminokwasy. Ziemniaki zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, wapń, chlor i żelazo. Odmiany ziemniaków o barwnym miąższu mają w sobie antocyjany, które mogą zapobiegać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów. Te ostatnie właściwości ziemniaki zachowują nawet po rocznym przechowywaniu.

Super dla kobiet: ziemniaki chronią przed wolnymi rodnikami, których nadmiar może prowadzić do bezpłodności. Poza tym ziemniaki zmniejszają apetyt, a witamina B6 w nich zawarta korzystnie wpływa na metabolizm.

Wołowina – dobra na zespół napięcia przedmiesiączkowego, chroni przed anemią

Mięso wołowe to przede wszystkim potężne źródło dobrze przyswajalnego białka. Zawiera też dużo składników mineralnych – fosforu, żelaza, cynku i selenu. Wołowina stanowi także główne źródło naszego zapotrzebowania na witaminę B12, która nie występuje w produktach roślinnych. Ale też jest świetnym źródłem innych witamin z grupy B.

Super dla kobiet: ze względu na największą wśród mięs zawartość żelaza jest wskazana zwłaszcza miesiączkującym kobietom (w czasie menstruacji wzrasta zapotrzebowanie organizmu kobiety na żelazo). Dzięki wysokiej zawartości witamin B12 i B2 jedzenie wołowiny może pomóc kobietom łagodniej przejść przez zespół napięcia przedmiesiączkowego. Cynk z kolei, którego 100 g wołowiny zaspokaja 53 proc. dziennego zapotrzebowania, jest bardzo dobry dla włosów i paznokci. To nie koniec właściwości prozdrowotnych mięsa wołowego. Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Felice Jacka przeprowadził badania na Deakin University w Australii – w próbie wzięło udział 1000 australijskich kobiet.

– Kiedy przyglądaliśmy się badanym spożywającym mniej niż zalecana ilość czerwonego mięsa, okazało się, że dwa razy częściej diagnozowano u nich zaburzenia depresyjne lub lękowe niż u tych kobiet, które spożywały zalecaną dawkę – mówi autorka badań.

A jeśli w twojej diecie brakuje mięsa, polecamy też artykuł: 10 wegetariańskich źródeł żelaza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: