Przejdź do treści

Herbata z cytryną jest zdrowa? Kiedy pić herbatę z dodatkami?

Herbata z cytryną
Cytryna do herbaty - czy szkodzi? Zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Herbata rozgrzewająca z imbirem i miodem, to standard, gdy złapie nas przeziębienie lub wrócimy z wieczornego spaceru. Jednak czasem możemy usłyszeć zarzuty: „toksyczna dla organizmu”, „powoduje raka, chorobę Alzheimera”. O tym, czy faktycznie herbata z cytryną jest zdrowa, porozmawiałam z mgr Marią Przyborowską-Sapek, dietetyczką. 

Urszula Gruszka: Czy glin zawarty w herbacie jest szkodliwy?

Maria Przyborowska-Sapek: Herbata rośnie w glebach o dużej zawartości glinu, który przenika do liści. Im dłużej dojrzewa liść, tym większa jego zawartość. Jest to pierwiastek nierozpuszczalny w wodzie, więc jeśli nie dodamy soku z cytryny, wówczas tylko niewielka jego ilość przeniknie do naparu. Czy glin jest szkodliwy dla zdrowia? Światowa Organizacja Zdrowia określiła bezpieczną dzienną dawkę i wynosi 7 mg/kg masy ciała/tydzień. Przeliczając to na dni, jest to 1 mg pierwiastka na 1 kg masy ciała dziennie, zatem człowiek o masie 60 kg może przyjąć około 60 mg glinu, bez szkodliwego wpływu na zdrowie.

Ile zatem można wypić filiżanek herbaty dziennie?

Trudno dokładnie oszacować konkretną ilość, ponieważ to zależy od jakości i rodzaju herbaty. Większą ilość aluminium mają te w torebkach, ponieważ są produkowane zazwyczaj z kiepskiej jakości surowca, który dodatkowo rozdrabnia się, umożliwiając wypłukiwanie pierwiastka. Z liści herbaty do wody przechodzi 20-50 procent, ale jest to uzależnione również od czasu parzenia i temperatury wody. Jeśli do naparu dodamy cytrynę, zawartość glinu będzie większa. Jeśli ktoś pije dziennie mniej niż 5 filiżanek herbaty, nie zagraża to jego zdrowiu.

 

Herbata oraz jagody mogą uchronić przed chorobami serca.

W jakich jeszcze produktach spożywczych występuje glin?

Glin znajduje się niemalże we wszystkich produktach, ale w różnych ilościach. W mięsie, mleku, serze, truskawkach. Gdybyśmy chcieli całkowicie wyeliminować spożywanie go, musielibyśmy przestać jeść. Znajduje się również w wodzie i lekach. Niemniej jednak, jego nadmierne spożywanie nie jest obojętne dla organizmu człowieka.

Po wyjęciu torebki lub liści z naczynia, można śmiało dodać cytrynę. Metodą, którą nie powinno się stosować, a przynajmniej nie nadużywać, jest dodawanie soku z cytryny do filiżanki lub kubka, w którym znajdują się fusy herbaty

Obalmy lub potwierdźmy. Czy herbata z cytryną to „zabójcze” połączenie?

Skupmy się na metodzie parzenia, bo od tego bardzo dużo zależy. Załóżmy, że herbata ma być przygotowana z cytryną. Pierwszą metodą jest zagotowanie wody i zaparzenie herbaty. Tworzy się esencja, napar. Po wyjęciu torebki lub liści z naczynia, można śmiało dodać cytrynę. Podczas parzenia w czystej wodzie aluminium praktycznie nie przechodzi do naparu i pozostaje w fusach, po ich wyjęciu pozostaje niewielka jego ilość. To metoda jest poprawna.

A jaka metoda parzenia jest niewłaściwa?

Metodą, którą nie powinno się stosować, a przynajmniej nie nadużywać, jest dodawanie soku z cytryny do filiżanki lub kubka, w którym znajdują się fusy herbaty. Następuje wówczas produkcja cytrynianu glinu, który wypłukuje glin z liści herbaty, a w konsekwencji jego ilość w naparze jest kilkukrotnie większa. Taki napój regularnie spożywany może negatywnie oddziaływać na organizm.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.