Przejdź do treści

Sałatka to nie posiłek? Sprawdź, co zrobić, aby nie była jedynie dodatkiem do dania

Tekst o komponowaniu pełnowartościowej sałatki jako posiłku. Na zdjęciu: Miska sałatki z warzywami - HelloZdrowie
Sałatka to nie posiłek? Sprawdź, co zrobić, aby nie była jedynie dodatkiem do dania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeszcze kilka lat temu sałatki były kojarzone jedynie jako dodatek do dań głównych. Dziś same stoją na piedestale. Zaglądając do restauracji, nie sposób nie zauważyć, że sałatki pojawiają się w menu po prostu jako oddzielna kategoria dań. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą jeść lekko i zdrowo. Sałatki pojawiają się też w dietach odchudzających czy sportowych. Jak zrobić sałatkę, która będzie pełnowartościowym posiłkiem?

Sałatka jako danie główne. O czym pamiętać?

Kiedyś skupiano się na kilku podstawowych sałatkach, które były urozmaiceniem niedzielnego obiadu lub świątecznym niezbędnikiem. Oczywiście “królowała” ta jarzynowa, z dużą ilością majonezu. Dziś wiemy, że sałatka może być zdrowym, pełnowartościowym posiłkiem. Musimy tylko pamiętać, by dodać do niej ważne dla naszego zdrowia składniki. To podstawy, takie jak zielone liście, świeże warzywa lub owoce. Ważne jest również białko – w naszej sałatce powinny znaleźć się produkty, które go dostarczają.

Pierogi orkiszowe z kiszoną kapustą

Jak skomponować sałatkę?

Zacznij od podstawy z zielonych liści, które są potężną dawką błonnika – to nie tylko sałata, ale i np. szpinak. Następnie dodaj surowe warzywa – wszystkie chwyty dozwolone, ograniczają cię jedynie preferencje smakowe. Świeża fasolka szparagowa, groszek, marchew, rzodkiewka, brokuły, kalafior, cukinia, karczochy, pomidory i ogórki – to tylko niektóre ze zdrowych dodatków do sałatek. Warto postawić na warzywa sezonowe. Jeśli lubisz słodsze dodatki, możesz dodać owoce. Jagody, maliny, jeżyny, granata, plasterki jabłka czy rodzynki – niezbędny pakiet witamin, błonnika i przeciwutleniaczy. Nie możesz zapomnieć o białku. Dobrym „wsadem” będzie posiekane lub pokrojone na kawałki jajko ugotowane na twardo. Inne opcje to m.in. porcja chudej wołowiny, gotowane krewetki, tuńczyk, pierś z kurczaka czy paski sera. Czas na odpowiednie wykończenie. Orzechy nie tylko zapewnią przyjemny efekt chrupania, ale także źródło cennych składników, jak kwasy omega-3. Pamiętaj, aby orzechy były jedynie dodatkiem, są kaloryczne. Sałatka to także odpowiedni sos. Najlepiej, jeśli zrobisz go samodzielnie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Pyszne sałatki dla każdego – o czym należy pamiętać?

Jeśli chcesz, aby sałatka była nie tylko pyszną przekąską, ale miała pozytywny wpływ na twoje zdrowie, musisz zwracać uwagę na pewne rzeczy. Pamiętaj o tym, aby:

  • unikać tłustego, smażonego mięsa,
  • nie przesadzać z sosami – wysokokaloryczne sosy można ze spokojem zastąpić takimi, które przygotujemy sami, możemy też dodać np. ocet jabłkowy,
  • zwracać uwagę na wielkość posiłków – lepiej mieć lekki niedosyt niż przesadzić z ilością. Twój organizm ci za to podziękuje.

 

Źródło: verywellfit

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?