Przed tobą jednodniowa wycieczka? Sprawdź, jakie produkty nie zepsują się w plecaku
Letnie miesiące sprzyjają wyjazdom. I gdziekolwiek byśmy nie jechały, zawsze pada pytanie: co wziąć na drogę, by nic nie zepsuło się w plecaku? Woda w butelce to podstawa. Gorzej bywa jednak z decyzją o przekąskach. Na szczęście mamy dla ciebie ściągę z produktami, które nie tylko nie narażą cię na bóle brzucha, ale i będą smaczne.
Pamiętasz przygotowania do klasowych wycieczek? U mnie w plecaku musiały znaleźć się gumy do żucia (na wypadek, gdyby mi bądź koleżankom zrobiło się niedobrze), woda, napój gazowany, żelki, chipsy, batoniki, ciastka, trochę owoców i… kanapki, po które sięgałam dopiero na samym końcu, gdy łapał mnie głód. Z bułek zawsze wypływało roztopione masło, z pomidora kapało, a cała kanapka smakowała niezbyt dobrze. O wartości odżywczej pozostałych produktów raczej nie ma co pisać… Od tamtej pory minęło kilkanaście lat. Teraz, nauczona doświadczeniem, wiem co się sprawdza podczas jednodniowych wycieczek.
Kanapki, ale…
Kanapki są najlepszą opcją, gdy w czasie podróży złapie nas głód. Musimy jednak uważać na to, co do nich wkładamy. Gruby plaster masła, wędlina czy plasterki pomidora odpadają. Pod wpływem wysokiej temperatury kanapka może się szybko zepsuć, nawet w ciągu kilku godzin!
Z drugiej strony, zbyt suche kanapki od razu będziesz chciała popijać, czego rezultatem może być częsta chęć poszukiwania toalety. Gdzie jest złoty środek? Postaw na pasty warzywne, suchą wędlinę albo zdrowy pasztet, które nie rozpłyną się w papierze śniadaniowym.
Pokrojone warzywa i owoce
Dobrą opcją będzie też pokrojona papryka czy ogórek, które łatwo przechowasz w plastikowym opakowaniu. Co jeszcze warto chrupać w drodze? Marchewkę, seler naciowy, pomidorki koktajlowe, kalarepkę, rzodkiewkę. Sięgajmy też po owoce – pomarańcze, mandarynki, brzoskwinie, jabłka, banany. Podczas jednodniowej wycieczki nie powinny się zepsuć. Pamiętaj jednak, by w podróż nie zabierać owoców zbyt przejrzałych ani obitych. Te mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.
Pieczywo chrupkie albo wafle ryżowe
Chociaż pieczywo chrupkie czy wafle ryżowe nie są zbyt zdrowym rozwiązaniem, podczas wycieczek sprawdzą się znakomicie. Możemy je przegryzać razem z hummusem, dżemem czy miodem. Ten ostatni na pewno się nie zepsuje. Skąd ta pewność? Kilka lat temu, podczas wykopalisk w Egipcie, znaleziono słoik miodu. Miał ok. 3 tys. lat. I nadal był dobry!
Uważajmy jednak z ilością – pół paczki wafli ryżowych zjedzonych na raz to puste (i niepotrzebne) kalorie. Pieczywo chrupkie traktujmy raczej jako przekąskę, a nie jeden z posiłków.
Tortille
Smaczną opcją są też tortille zawijane z sałatą i kurczakiem. Gotowe placki kupisz w sklepie – do każdego z nich dodaj liście sałaty, upieczonego wcześniej kurczaka i odrobinę warzyw, a na koniec zawiń. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych kanapek.
Bakalie
Jeżeli nie masz uczulenia na orzechy, na wycieczkę weź ze sobą paczkę bakalii. Garść fistaszków, orzeszków czy migdałów to porządna dawka zdrowych tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Do zestawu możesz też dołączyć suszone owoce – morele, rodzynki czy banany. Ale uważaj! To prawdziwa bomba cukru i kalorii! Nie zepsują się też pestki dyni. Wszystko dzięki procesowi suszenia. Przez to, że nasiona tracą wodę, zwiększa się koncentracja cukrów w nich zawartych.
Napoje
Podczas wycieczki, nawet tej jednodniowej, nie możemy zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Woda jest w porządku, jednak jeśli czeka cię zwiedzanie w upale, warto dodać do butelki elektrolity w postaci tabletek musujących.
Warto też zabrać ze sobą sok pomarańczowy albo pomidorowy, które ugaszą pragnienie i dodadzą energii. Nie polecamy kefirów, maślanek ani jogurtów pitnych. Przechowywane poza lodówką, mogą się zepsuć.
Muffiny
Kolejny smaczny produkt, który tak szybko się nie zepsuje? Muffiny! Zarówno te na słodko, jak i na słono spełnią twoje wszystkie oczekiwania – nasycą, dodadzą energii i nie pobrudzą cię podczas podróży. Przechowuj je w zamykanych pojemnikach chroniących je przed słońcem i wilgocią. Na pewno wytrzymają kilkanaście godzin!
Zobacz także
„Jedzenie jest jak plaster na trudne emocje i jednocześnie jest najczęściej nadużywanym środkiem uspokajającym”
„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
„Jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o spożywanie cukru. Jesteśmy jedną z najszybciej tyjących narodowości na świecie!” – mówi Agnieszka Wiśniewska
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Naukowcy z Poznania stworzyli parówkę z ziemniaka. „Wygląda, pachnie i smakuje jak paróweczka”
Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Resort rolnictwa szykuje zmiany. „Przepis obejmuje wszystkie placówki”
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
się ten artykuł?