Przejdź do treści

Probiotyk, prebiotyk, synbiotyk. Czy wiesz, czym są? Dietetyczka kliniczka dobrze to wyjaśniła

Kapusta kiszona / istockphoto.com
Kapusta kiszona / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kapusta kiszona, zakwas z buraków czy kefir to probiotyki. Prebiotyki znajdziesz m.in. w cebuli, szparagach i miodzie. A co z synbiotykami? To połączenie działania pro- i prebiotyków. I tak niewiele ci to mówi? Mgr Zuzanna Balicka, dietetyczka kliniczna, wyjaśnia. 

Probiotyk, prebiotyk, synbiotyk

„Czy wiecie czym jest probiotyk, prebiotyk i synbiotyk? Na dzisiejszej grafice przedstawiłam podstawowe informacje na ten temat. Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w kiszonki, fermentowane produkty mleczne oraz warzywa i owoce dostarczy nam zarówno probiotyków, jak i prebiotyków. Pamiętajcie więc, żeby w pierwszej kolejności zadbać o swoją dietę” – pisze w swoim najnowszym poście mgr Zuzanna Balicka, dietetyczka kliniczna, prowadząca w mediach społecznościowych konta „Dobra Kaloria”.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Ogórki kiszone - właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy

Probiotyki – czym są?

„Probiotyk to żywe drobnoustroje, które przyjęte w odpowiedniej ilości wywierają pozytywny wpływ na zdrowie” – pisze specjalistka.

Probiotyki znajdziemy w kiszonkach, kefirze, maślance czy w produktach sojowych.

Jakie mają właściwości? Wspomagają trawienie, ułatwiają wchłanianie witamin i składników mineralnych z przewodu pokarmowego, chronią organizm przed toksynami i obniżają stężenie cholesterolu. 

Prebiotyki – czym są?

Probiotyki potrzebują jednak energii do działania. I właśnie temu służą prebiotyki.

„Prebiotyk stanowi pożywkę dla bakterii probiotycznych. Powinien stymulować wzrost bakterii probiotycznych” – wyjaśnia dalej dietetyczka.

Prebiotykami są np. cykoria, karczochy, cebula, czosnek, por czy ziemniaki.

Synbiotyki – czym są?

Synbiotyk, czyli połączenie pro- z prebiotykiem, możemy stworzyć same. To np. połączenie jogurtu/kefiru z miodem, roślin strączkowych z kiszonkami, jogurtu/kefiru z czosnkiem, fety z cebulą, jogurtu z płatkami owsianymi, marynowanej cebuli z marynowanym czosnkiem czy ziemniaków ze zsiadłym mlekiem.

Jak działają synbiotyki? Poprawiają odporność naszego organizmu. Obniżają ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Badania wskazują także, że ułatwiają wchłanianie wapnia, magnezu i fosforu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?