Przejdź do treści

Olej z wiesiołka – na co pomaga, jak stosować, jaki wybrać

Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka - na co pomaga, jak stosować, jaki wybrać Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej z wiesiołka w ostatnich latach stał się znany, ponieważ uważa się, że pomaga na tak zwane kobiece problemy. Zawiera on także bardzo duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi. Na co jeszcze pomaga olej z wiesiołka? Jakie ma właściwości i jak go stosować?

Olej z wiesiołka – właściwości

Olej z wiesiołka, dzięki wysokiej zawartości takich składników jak nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe, oraz witaminy i minerały, w tym A, E, cynk, selen, magnez i wapń, obniża cholesterol i działa wspomagająco na funkcjonowanie układu odpornościowego. Stosowanie oleju z wiesiołka zmniejsza bóle reumatyczne, przyspiesza gojenie ran, pobudza regenerację tkanki chrzęstnej i łącznej. Olej z wiesiołka ma również właściwości detoksykujące. Pobudza on różne mechanizmy obronne w twoim organizmie i w ten sposób zapewnia ci ochronę przed chorobami.

Znajdujące się w tym oleju nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu krwionośnego. Dodatkowo obniżają one ciśnienie tętnicze krwi. Kwasy te znajdują się również w komórkach mózgowych i właśnie to sprawia, że wspierają one  funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Wiesiołek spowoduje, że będziesz cieszyła się lepszym samopoczuciem psychicznym, dobrą pamięcią i szybkim, sprawnym myśleniem.

Olej z wiesiołka działa również odmładzająco na skórę. Badania naukowe wspominają o tym, że zawarte w nim składniki zmniejszają suchość skóry, nawilżają ją, zmniejszają uczucie podrażnienia oraz spowalniają proces starzenia. Jednak, żeby osiągnąć takie efekty, konieczne jest stosowanie oleju z wiesiołka co najmniej przez kilka miesięcy.

Olej z wiesiołka – na co pomaga?

Olej z wiesiołka, ze względu na bardzo dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, może być pomocny przy różnego rodzaju problemach skórnych. Mamy tutaj na myśli takie dolegliwości jak na przykład: AZS, łuszczyca, czy sucha lub podrażniona skóra.

Olej z wiesiołka może być również wyjątkowo pomocny przy tak zwanych problemach kobiecych. Mamy tutaj na myśli między innymi takie dolegliwości jak: tkliwość piersi, problemy związane z okresem przedmenopauzalnym, zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne i obfite miesiączki, suchość pochwy, pozostałe zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, twardą szyjkę macicy pod koniec ciąży.

Olej z wiesiołka- gdzie kupić?

Olej z tej rośliny jest bardzo łatwo dostępny. Znajdziesz go zarówno w aptekach, jak i w drogeriach internetowych. Stacjonarnie również nie będziesz miała trudności z jego zakupieniem. Olej ten występuje w postaci płynu lub tabletek.

Olej z wiesiołka – kapsułki czy płyn?

W tym przypadku o wiele lepszym wyborem będzie olej naturalny, a nie w kapsułce. Wynika to stąd, że oleje w kapsułce nigdy nie są extra virgin. W praktyce oznacza to, że olej w kapsułce nie jest tłoczony na zimno. Obróbka termiczna w wysokich temperaturach powoduje, że z oleju ,,ucieka” większość cennych witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej znajdujący się w kapsułkach również zazwyczaj nie jest z pierwszego tłoczenia. Może być rafinowany lub nierafinowany. W oleju z wiesiołka nierafinowanym jest o wiele więcej składników aktywnych i jest zwyczajnie zdrowszy. Poza tym olej naturalny jest najświeższy. Olej w swojej naturalnej postaci może na przykład po dwóch latach zmienić swoją barwę, ale nie traci nic z właściwości prozdrowotnych.

Jednak prawda jest również taka, że stosowanie kapsułek jest o wiele wygodniejsze i szybsze. To przemawia na ich korzyść. Ostateczna decyzja, czy wybrać olej z wiesiołka w płynie, czy w tabletkach oczywiście należy do ciebie.

Robienie pizzy na diecie / istockphoto.com

Olej z wiesiołka – jaki wybrać?

Jeżeli chcesz używać tego oleju jako składnika diety i na przykład dodawać go do sałatek, kasz, czy innych potraw, to powinnaś wybrać olej z wiesiołka w płynie. Najlepiej extra virgin, tłoczony na zimno i nierafinowany. Pamiętaj o tym, że olej z wiesiołka obowiązkowo musisz po otwarciu przechowywać w lodówce. Dodatkowo możesz go używać wyłącznie na zimno. Zabronione jest smażenie na nim! Minusem oleju w płynie jest to, że szybko się utlenia i zwyczajnie jełczeje. Dlatego jego termin do spożycia jest bardzo krótki. Nie warto kupować kilku jego butelek na zapas.

Natomiast, jeżeli jesteś w stanie zrezygnować z całkowicie naturalnego składu, to w takim przypadku rekomendujemy ci zakup oleju w kapsułkach. Jest rafinowany, przez co o wiele dłużej zachowuje świeżość i nie musisz go trzymać w lodówce.

kobieta smażąca jedzenie

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania

Tego oleju nie powinny stosować dzieci w wieku poniżej 12 lat, nie mogą też sięgnąć po niego osoby, które mają nadwrażliwość na znajdujące się w nim substancje czynne. Zaburzenia krwawienia i krzepnięcia krwi to kolejne przeciwwskazanie. Nie możesz razem z nim przyjmować leków przeciwpłytkowych i antykoagulantów.

Bibliografia:

  1. Kaźmierska, E. Gawor, Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLa), Kosmetologia Estetyczna 4 / 2015 / vol. 4, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-2.pdf
  2. Bazylko, Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farm Pol, 2010, 66(7):478-483. https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/07-2010/04%20%20Rosliny%20w%20ciazy.pdf
  3. Chenoy R, Hussain S, Tayob Y, et al., Effect of oral gamolenic acid from evening primrose oil on menopausal flushing, BMJ 1994; 308: 501-3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8136666/
  4. Bayles, R. Usatine, Evening Primrose Oil, Am Fam Physician. 2009 15;80(12):1405-1408. https://www.aafp.org/afp/2009/1215/p1405.html
  5. Fathi zadeh et al., Effects of evening primrose oil and vitamin E on the breast pain, IJNMR 2008,13(3):90-93. https://www.sid.ir/en/journal/ViewPaper.aspx?id=134203

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: