Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
Liczba dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce nieustannie rośnie, a nasz kraj jest po tym względem w czołówce europejskich państw. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Problem dotyczy również Twojego syna lub córki? Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak odchudzić swoją pociechę – zdrowo i bezpiecznie.
Dlaczego warto odchudzić dziecko?
Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do bólu stawów, pleców i kolan. Powodują również problemy związane z gospodarką hormonalną. Co więcej, maluch, który boryka się z tego typu problemami, jest bardziej narażony w dorosłości na nowotwory, cukrzycę czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Warto dodać, że jeżeli raz dojdzie do rozwoju tkanki tłuszczowej, już zawsze dana osoba będzie miała tendencję do nadwagi. Ponadto takie dziecko jest znacznie bardziej narażone na przytyki ze strony kolegów.
Co przyczynia się do nadwagi lub otyłości dziecka?
Co jest najczęstszą przyczyną nadwagi czy otyłości u dziecka? Zwykle chodzi o siedzący tryb życia lub nieodpowiednio zbilansowaną dietę. Zazwyczaj posiłki są po prostu za duże. Dużo złego robi też żywność wysokoprzetworzona z dużą ilością cukru oraz tłuszczów nasyconych. Istotną rolę ogrywają tu również czynniki genetyczne, a także zbyt mała ilość snu.
O tym, czy maluch ma problem z nadwagą lub otyłością, można dowiedzieć się dzięki siatkom centylowym, które są powszechnie dostępne w Internecie. Nadwaga jest wyrażona w postaci 85-95 centyli, a otyłość – 95 centyli. Aby się upewnić swoich przekonaniach, warto skorzystać z wiedzy, jaka zostaje dostarczona podczas regularnych badań, tzw. bilansów zdrowia dziecka.
Jak odchudzić dziecko? Odpowiednia dieta
Podstawą procesu odchudzania powinna być odpowiednia dieta. Poniżej przestawiamy 12 kroków, które pomogą dziecku w przywróceniu prawidłowej wagi.
- W jadłospisie koniecznie należy uwzględnić dużą liczbę owoców i warzyw (5 porcji każdego dnia).
- Codzienne menu powinno być skomponowane tak, aby do organizmu dziecka trafiało jak najwięcej składników odżywczych, a więc białko, tłuszcze oraz węglowodany.
- Dobrze jest uwzględnić w jadłospisie również pokarmy z dużą ilością błonnika, a więc np. pieczywo pełnoziarniste.
- Dziecko powinno intensywnie się nawadniać. Należy tu jednak zrezygnować ze słodzonych napojów i postawić na wodę – przynajmniej 1,5 l dziennie. Na początku możesz rozcieńczać soki wodą lub podawać maluchowi wody smakowe.
- Dobrze jest zrezygnować z dodawania ukrytych kalorii, np. w postaci majonezu w sałatkach.
- Ważne jest także to, aby maluch spożywał posiłki o regularnych porach dnia, najlepiej co 3 godziny. Nie mniej istotne, jest to, aby jadł on 4-5 razy dziennie.
- W diecie nie trzeba rezygnować z ulubionych przysmaków malucha (np. naleśników), ale dobrze jest serwować je w zdrowszym wydaniu.
- Postaraj się, aby dziecko nie podjadało między posiłkami, a jeśli już musi, to daj mu np. marchewkę czy inne, zdrowe przekąski.
- Ważne, aby śniadanie było sycące – wówczas istnieje mniejsze ryzyko podjadania.
- Nie należy nagradzać dziecka, wręczając mu słodycze. Najlepiej w ogóle z nich zrezygnować i zastąpić wspomnianymi już, zdrowymi zamiennikami. Dobrze jest także wyeliminować dania typu fast-food oraz chipsy.
- Nie należy też wytykać dziecku tego, że ma nadwagę.
- Dziecko naśladuje dorosłych, dlatego warto do modyfikacji w diecie zaprosić całą rodzinę, łącznie z babciami, wujkami i ciociami, które maluch często odwiedza.
Co zrobić, aby dziecko schudło? Aktywność fizyczna
Jak nietrudno się domyślić, w odchudzaniu dziecka ważna jest również aktywność fizyczna. Warto zacząć od zwykłych zabaw na świeżym powietrzu, a nie np. od ćwiczeń siłowych, których nie należy stosować na tym etapie życia. Można wykonywać takie aktywności jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy taniec. Dziecko może nawet bawić się w berka przez godzinę każdego dnia, a efekt będzie podobny.
Aby odchudzić swoją pociechę, możesz organizować wspólne treningi. Dodajmy, że warto angażować malucha również w prace domowe, które same w sobie stanowią dość wymagającą aktywność fizyczną. Dlaczego to wszystko jest takie istotne? Chociażby dlatego, że wszystko to przyspiesza przemianę materii oraz doprowadza do obniżenia stężenia cholesterolu, a to z kolei sprzyja szybszej utracie kilogramów.
Inne czynniki, które pozwolą Ci odchudzić dziecko
Jeśli dziecko jest otyłe lub ma nadwagę, warto wybrać się do lekarza, który sprawdzi, czy za ów problem nie odpowiadają inne czynniki niż dieta, czy siedzący tryb życia. Maluch może cierpieć na zaburzenia funkcjonowania układu ruchowego lub trawiennego. Dobrze jest też skonsultować się z dietetykiem, zwłaszcza jeżeli opisane przez nas wskazówki nie powodują żadnych zmian. Coraz większą popularnością cieszą się również kolonie odchudzające, gdzie dzieci nie tylko odpowiednio się odżywiają, ale też dużo czasu spędzają, uprawiając sport.
Bibliografia:
- Barnhouse K., Zolotor A. J., Stulberg D., How best to help kids lose weight, The Journal of Family Practice, 2010, 59(7), s. 386–388.
- Lazarev A., Nath S., Nguyen C. Q., Demian A. M., Bertasi R. A. O., Bertasi T. G. O., Pujalte G. G. A., Sports and Weight Control in Children, Cureus, 2024, 16(2): e53731.
- Sánchez-López A. M, Menor-Rodríguez M. J., Sánchez-García J. C., Aguilar-Cordero M. J., Play as a Method to Reduce Overweight and Obesity in Children: An RCT, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2020, 17(1), s. 346.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem? Nowe rekomendacje
Od dwóch lat wychowuje Malwinkę. Teraz sąd stwierdza, że jest za stara, by ją adoptować. „To jakieś kuriozum”
Zbadali jedzenie dla dzieci. Alarmujące wnioski: 2/3 produktów jest niezdrowych
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
się ten artykuł?