3 min.
Magnez i wapno – bierzesz je razem? Farmaceutka tłumaczy, dlaczego to niekoniecznie dobry pomysł!

iStock
Najnowsze
06.03.2021
5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu
06.03.2021
Bruschetta z zielonym groszkiem. Śniadanie pełne witamin
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki
02.03.2021
Bananowe ciasteczka owsiane. Pyszności na drugie śniadanie
Sezon przeziębieniowy właśnie się rozpoczął i będzie trwał dłuższą chwilę. Ponadto dopada nas powoli chandra jesienna, dzień jest coraz krótszy, czujemy się rozdrażnione i brakuje nam sił, częściej boli głowa. Dodatkowo razem z nadejściem chłodniejszych dni pijemy mniej wody, więc odczuwamy brak elektrolitów w organizmie. Warto więc wiedzieć, jak je odpowiednio suplementować. Łączenie ich razem może nie przynosić odpowiednich skutków, co tłumaczy na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Anna Wyrwas.
Elektrolity, inaczej jony soli (całkowicie rozpuszczalne w płynach) są nam niezbędne do życia. To właśnie dzięki nim nasz organizm pracuje bez żadnej usterki. Wpływają na pracę mięśni, zajmują się dystrybucją i wchłanianiem wody, odpowiadają za równowagę kwasowo-zasadową i mają sprawność elektryków – przewodzą prąd, czyli regulują przenoszenie impulsów elektrycznych (nerwowych) do innych komórek. W skrócie oznacza to, że dzięki elektrolitom myślisz, oddychasz i się poruszasz! Nie chcąc zachorować i najbliższego tygodnia spędzić w łóżku z gorączką, czy chodzić całymi dniami bez wigoru, dobrze jest wspomóc się elektrolitami.
Potas, magnez, wapń i sód to podstawa. Warto jednak pamiętać, że nie wolno brać ich w tym samym momencie, co dokładniej tyczy się magnezu i wapnia. Zaznacza to na swoim profilu na Instagramie Anna Wyrwas, która jest farmaceutką i blogerką, prowadzącą stronę „mlodyfarmaceuta.pl”. Ekspertka jest też aktywna w mediach społecznościowych – prowadzi swoje konta na Facebooku i Instagramie pod nazwą „Będąc Młodym Farmaceutą”. Specjalistka często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki.
Magnez i wapno – jak to robić prawidłowo?
Tym razem postanowiła dać szybką i krótką poradę swoim czytelnikom, aby nie brać magnezu i wapnia jednocześnie. Dlaczego? Wyrwas wyjaśnia:
Szybka porada farmaceutyczna na dziś!
⛔️Nie bierzemy razem magnezu i wapnia, gdyż sole wapniowe (zwłaszcza w dużych dawkach) hamują wchłanianie magnezu z jelita cienkiego!
⛔️Oprócz wapnia wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego ograniczają: fosforany, nadmiar tłuszczów i fityniany (zawarte np. w gruboziarnistych produktach zbożowych).
Ekspertka zaleca także, aby zachować 2 godziny odstępu pomiędzy spożyciem wapnia i magnezu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020