Jak prawidłowo łączyć suplementy diety, witaminy i minerały? Farmaceutka Zofia Winczewska ma garść rad
Codziennie rano łykasz witaminę D, żelazo, magnez i probiotyki? Zastanów się, czy robisz to dobrze. Suplementacja witamin i składników mineralnych rządzi się swoimi prawami! I to o nich właśnie pisze farmaceutka Zofia Winczewska na swoim profilu na Instagramie.
Jak łączyć witaminy i minerały?
Suplementujesz witaminy i minerały? Uważaj na to, w jaki sposób je ze sobą łączysz. Nieodpowiedni sposób suplementacji może przysporzyć więcej szkód niż pożytku. Pisze o tym Zofia Winczewska na swoim profilu na Instagramie.
Witamina D
„Witamina D (jak i inne tłuszczo-lubne związki: witamina A, E i K oraz kwasy omega-3) przyjmujemy z tłuszczami (oliwa, awokado, mleko kokosowe, orzechy, ryby, mięso). Witamina D lubi się z magnezem i omega-3, więc możemy taki zestaw 'strzelić’ sobie do obiadu” – pisze mgr Winczewska.
Kurkumina
„Też jest związkiem hydrofobowym (nielubiącym wody), więc w przypadku supli ze standardowymi ekstraktami z kurkumy łączmy je z tłuszczem i piperyną. Jeżeli łykamy kurkuminę w micelach (micele to twory składające się z wielu cząsteczek są stosowane w medycynie do transportu substancji leczniczych – przyp. red), nie potrzebujemy tych dodatków (micele są sztosowe) i w takim wypadku możemy ją suplementować o dowolnej porze” – czytamy.
Magnez
„Najlepiej porą wieczorną, bo pozwala się nam 'wyczillować’ przed snem. Dobrze przyswajalna postać to np. cytrynian magnezu. Nie łączmy magnezu z żelazem, bo wchłanialność będzie zaburzona” – pisze ekspertka.
Żelazo
„Tutaj zwykle poleca się przyjmowanie na czczo, ale jeżeli obserwujemy kiepską tolerancję i doświadczamy sporych nieprzyjemności podczas stosowania (bóle brzucha, nudności) możemy włączyć żelazo po posiłku. Można rozważyć także połączenie żelaza z laktoferyną, co przekłada się na poprawę tolerancji żelaza i synergię działania obu tych składników” – czytamy.
Selen
„Najczęściej stosowany w Hashimoto. Pamiętajmy, aby zachować 2 godzinny odstęp między przyjmowanym na czczo hormonem tarczycowym a dawką selenu. Warto łączyć go z witaminą E. Choć nie ma jednoznacznego stanowiska, jestem raczej zwolenniczką przyjmowania selenu i cynku w innych porach dnia” – tłumaczy farmaceutka.
Witaminy z grupy B
„Przyjmuj je w pierwszej części dnia, nie wieczorem. Witaminy z grupy B często 'pobudzają do działania’ i dają tzw. kopa energetycznego. Nie bez powodu, są one pośrednikami w produkcji substancji energetycznych – m.in. koenzymu Q10” – czytamy.
Farmaceutka dodaje też, że suplementy diety należy popijać wodą, a nie sokiem, herbatą czy kawą.
RozwińJak prawidłowo łączyć suplementy?
W ostatnim poście mgr Zofia Winczewska podjęła się też tematu prawidłowego łączenia innych suplementów.
Cynk
„Przyjmować z posiłkami – spożycie cynku na czczo może powodować mdłości/nudności. Nie łączyć z żelazem czy wapniem, a także ibuprofenem i aspiryną. Przy długotrwałej suplementacji warto posiłkować się preparatem łączonym z miedzią (wysokie dawki cynku mogą obniżać poziom miedzi w organizmie)” – wymienia ekspertka.
Witamina C
„Najlepiej przyjmować z posiłkami. Wersje proszkowe (bardzo na topie) nie polecane osobom z nadżerkami/stanami zapalnymi przewodu pokarmowego! Nie łączyć witaminy C z witaminą B12, bo może zmniejszać jej wchłanianie. Z kolei przyjmowana z preparatami żelaza poprawia ich przyswajanie. No i na pewno nie lewoskrętna, bo to mit” – tłumaczy.
Probiotyki
„Informacja o porze stosowania probiotyków jest zwykle określona na opakowaniu danego produktu. Jednakże najczęściej preferuje się stosowanie probiotyków podczas posiłków (jako że stanowią bufor dla soku żołądkowego, zwiększając tym samym przeżywalność szczepów probiotycznych w preparacie) lub wieczorem – zwolniony pasaż jelitowy pozwala na skuteczniejszą kolonizację jelita. Trudno tutaj o jednoznaczne rekomendacje. Na pewno probiotyk warto łączyć z prebiotykiem, który jako pożywka dla bakterii probiotycznych zwiększy ich skuteczność działania” – pisze mgr Winczewska.
Błonnik
Rozwiń„Nigdy nie łączyć błonnika bezpośrednio z przyjmowanymi lekami/suplementami, ponieważ osłabia on wchłanianie przyjmowanych substancji. Warto zachować co najmniej 2-3 godziny przerwy od przyjęcia preparatu błonnikowego (np. błonnik witalny)” – wyjaśnia farmaceutka.
Zofia Winczewska
Zofia Winczewska to farmaceutka, która aktywnie działa w mediach społecznościowych. Pisze także bloga zosiawinczewska.pl. Ekspertka na co dzień zajmuje się prowadzeniem szkoleń i wykładów związanych z tematem suplementacji spersonalizowanej. Jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny.
Zobacz także
„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
„Masz za mało żelaza we krwi? Wbij kilka gwoździ do jabłek, później je wyjmij, a owoc zjedz!” Ostrzegamy przed tym niebezpiecznym trendem
„Najgorszym asortymentem w aptece są słodycze udające leki”. Farmaceutka krytycznie o preparatach dla dzieci
Polecamy
„Slavic girl diet” święci triumfy za oceanem. Amerykanki uwierzyły, że piękno i zdrowie da im popularna w Polsce kasza
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Kolor skórki banana oznacza więcej, niż myślisz. Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert ds. żywienia
Jaki skład i właściwości ma mleko migdałowe? Jak zrobić je w domu?
się ten artykuł?