Przejdź do treści

Jak odkwasić organizm? Przedstawiamy skuteczne sposoby

Jak odkwasić organizm — sprawdź jak zrobić to prosto i skutecznie!
Jak odkwasić organizm — sprawdź jak zrobić to prosto i skutecznie!
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zakwaszenie organizmu to obecnie jeden z częstych problemów zdrowotnych. Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz szybki tryb życia sprzyjają zakwaszeniu organizmu. Istnieje jednak kilka sposobów na jego odkwaszenie oraz powrócenie do równowagi kwasowo – zasadowej. Jak zatem odkwasić organizm? 

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to zaburzenie gospodarki kwasowo – zasadowej. Dochodzi do niej na skutek wielu czynników (zalicza się do nich stres, tempo życia,  używki). Często, powodem zakwaszenia organizmu jest dostarczanie zbyt dużych ilość produktów kwaśnych o odczynie kwasowym. Typowymi objawami zakwaszenia organizmu jest zmniejszona odporność, trudność w odchudzaniu się, bóle stawowo mięśniowe, uczucie ciężkości, ból głowy, zmęczenie czy zgaga. Zakwaszenie organizmu jest procesem odwracalnym –  wprowadzając odpowiednie zmiany w naszym żywieniu oraz trybie życia możemy skutecznie odkwasić nasz organizm.

Jak odkwasić organizm – pożywienie

Jednym ze sposobów na odkwaszenie organizmu jest włączenie do naszej diety odpowiednich produktów. Mowa o pożywieniu o odczynie zasadowym, które pozytywnie wpływa na bilans kwasowo – zasadowy (kasza jaglana, kasza gryczana, świeże warzywa i owoce czy orzechy). W diecie warto stosować też oliwię z oliwek oraz kawę zbożową. Dobrym posunięciem jest również zmiana naszych nawyków żywieniowych. Warto jeść zatem pięć mniejszych posiłków dziennie oraz powoli przeżuwać każdy kęs. Jeśli z naszej diety nie chcemy wyłączać chleba i mięsa, warto jeść je odpowiednio z sałatą i pomidorem oraz warzywami surowymi i gotowanymi. Jeśli chcemy zmodyfikować naszą obecną dietę, warto wyłączyć z niej sól, cukier, nabiał, alkohol czy kofeinę.

Jak odkwasić organizm – napoje i nawadnianie

Jednym z najlepszych sposobów na odkwaszanie organizmu jest dbanie o odpowiednie nawodnienie (dziennie należy wypijać 2 – 3 litry płynów). Najlepszymi byłoby, gdyby była to niegazowana woda mineralna lub napary ziołowe z roślin, które wspomagają trawienie (zaliczyć do nich możemy miętę, skrzyp, pokrzywę czy czystka). Ciekawym sposobem pomagającym odkwasić organizm jest wypijanie codziennie rano szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny oraz miodem. Gdy zależy nam na piciu herbaty w ciągu dnia, najlepszym wyborem będzie ta zielona.

Jak odkwasić organizm – dieta alkaliczna

Jeśli oprócz zmiany pojedynczych nawyków żywieniowych chcemy uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, doskonałym pomysłem będzie wprowadzenie diety alkalicznej. Jest to dieta, która bazuje na owocach i warzywach. Dieta zasadowa polega na dobieraniu tylko takich składników, które podczas przemiany materii zachowują się w określony sposób — mają odczyn alkaliczny. Podczas diety należy utrzymywać stosunek 80% spożywanych produktów zasadowych i 20% kwaśnych. Produkty, które będziemy spożywali podczas tej diety to przede wszystkim cytrusy, a także buraki, sałata, melony, banany, jabłka, seler, marchew, kiełki, jarmuż czy pietruszka. W diecie alkalicznej uwzględnić musimy też soki warzywne i owocowe, a także oleje — z wiesiołka, pestek dyni czy lniany.

Jak odkwasić organizm – styl życia

Chcąc odkwasić organizm należy pamiętać o prowadzeniu odpowiedniego stylu życia. Z pewnością pomocna będzie regularna aktywność fizyczna. Dużą wagę musimy przykładać do snu i jego długości, aby odpowiednio się regenerować. W celu odkwaszenia organizmu należy unikać sytuacji stresowych oraz bardzo szybkiego tempa życia. Dobrym rozwiązaniem jest również rezygnacja z używek takich jak papierosy czy alkohol.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.