GIS: chipsy bananowe wycofane z obrotu. „Ich spożycie wiąże się z podwyższonym ryzykiem dla zdrowia”

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu z obrotu partii chipsów bananowych marki Bakalland. „Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu” – zaznacza GIS w komunikacie. Sprawdź, dlaczego przekąska może być groźna dla zdrowia i czy przypadkiem jej nie kupiłaś.
Chipsy bananowe – GIS ostrzega
„W próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu benzo(a)pirenu” – czytamy w komunikacie GIS.
Ostrzeżenie publiczne wydane przez GIS dotyczy chipsów bananowych, 250 g, o numerze partii: 5E.1903.53. Data minimalnej trwałości: 09.2020.
GIS podał w komunikacie, że „zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny spożycie przedmiotowego produktu wiąże się z podwyższonym ryzykiem dla zdrowia konsumentów”. Dlatego – jak poskreśla GIS – „nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu”.
Wycofanie z obrotu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej wydał decyzję administracyjną nakazującą wycofanie wskazanej partii produktu z obrotu handlowego.
„Ponadto pobrane zostały urzędowe próbki innych partii wyprodukowanych z tego samego surowca co partia kwestionowana w celu przebadania w kierunku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych” – czytamy w komunikacie GIS.
Inspektorat wskazał, że firma Bakalland po otrzymaniu decyzji nakazującej wycofanie wskazanej partii niezwłocznie wszczęła procedurę wycofania z obrotu handlowego kwestionowanej partii produktu.
Benzo(a)piren – co to jest?
Benzo(a)piren (benzoalfapiren, w skrócie BaP) należy do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) – substancji emitowanych przez rury samochodowe, papierosy, a przede wszystkim piece i kotły. Wydziela się podczas spalania węgla (zwłaszcza tego złej jakości), drewna i śmieci (głównie tworzyw sztucznych typu PET).
Związek ten jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu. Jest obecny także w żywności, która może być zanieczyszczona zarówno poprzez powietrze, wodę, jak i glebę. Znaleziono go w warzywach, owocach, olejach roślinnych, a także w rybach i małżach (z zanieczyszczonej wody) oraz w organizmie zwierząt hodowlanych.
Benzo(a)piren gromadzi się w organizmie i może powodować raka, upośledzać płodność i działać szkodliwie na dziecko w łonie matki. Uszkadza także nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny.

GIS: chipsy bananowe wycofane z obrotu. „Ich spożycie wiąże się z podwyższonym ryzykiem dla zdrowia / fot. www.gov.pl/gis
Polecamy

Błąd na etykietach popularnej musztardy. Ważne ostrzeżenie dla alergików

Bakteria Listeria w śledziu z porem. Ostrzeżenie GIS przed świętami Bożego Narodzenia

Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów

GIS ostrzega przed fatalną pomyłką. Wypicie błędnie oznaczonego napoju niesie poważne ryzyko dla klientów
się ten artykuł?