Przejdź do treści

Dieta karniwora – jakie daje efekty? Co mówi o niej ekspert?

mięso
Dieta karniwora - zasady, efekty, opinie, okiem eksperta Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta karniwora, czyli carnivore diet znaczy dosłownie „dieta mięsożercy”. Wbrew obiegowej opinii, nazwa diety nie pochodzi od nazwiska „Karniwor”. Jest to sposób żywienia, który może zaskakiwać. Jakie są zasady tej diety i jakie daje efety? Diet coach rozwiewa wątpliwości.

Dieta karniwora zasady

W czasach, gdy tak dużo mówi się o tym, jak ważne są owoce i warzywa w diecie, wciąż można znaleźć zwolenników wyłącznie mięsnego żywienia. Dieta karniwora polega na jedzeniu tylko i wyłącznie produktów odzwierzęcych.

Dietę stworzył lekarz – ortopeda, Shawn Baker. Nie przyniosła mu ona sukcesu zawodowego. W 2017 roku odebrano mu prawo wykonywania zawodu lekarza. Przyczyną było właśnie promowanie tej diety.

Zgodnie z regułami tej diety można stosować wyłącznie mięso, ryby i jaja. Niektórzy dodają do tego mleko i jego przetwory. Preferowane są te o niskiej zawartości laktozy. Do picia – wyłącznie woda, która może służyć też jako uzupełnienie potraw (np. w celu ugotowania mięsnego bulionu).

O kawie, herbacie, sokach, owocach, warzywach, pieczywie, słowem: o wszystkim, co nie jest mięsem, należy zapomnieć.

Dieta karniwora efekty

  • Dieta karniwora – zalety

Zdaniem zwolenników tej diety, może ona dawać efekty w postaci: utraty masy ciała, poprawy samopoczucia i nastroju, uregulowania poziomu cukru we krwi. Zdaniem samego autora, dieta miała przeciwdziałać otyłości, leczyć cukrzycę, stany zapalne stawów, a nawet zaburzenia lękowe czy stany depresyjne. Nigdy tego nie udowodniono naukowo.

  • Dieta karniwora – wady

Przeciwnicy zwracają uwagę na to, że taka dieta stosowana przez dłuższy czas jest niezdrowa, a podawane domniemane korzyści nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych.

Wszystkie podawane jako korzystne efekty tej diety, można osiągnąć również na dietach, w których obecne są węglowodany, a przede wszystkim – owoce i warzywa.

Udowodniono natomiast niekorzystne efekty tej diety. Powodowany restrykcyjnym charakterem diety brak witamin, minerałów i błonnika przyczynia się do niedoborów oraz zaparć. Dieta karniwora zawiera również zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych oraz sodu. Sprzyja podniesieniu poziomu złego cholesterolu we krwi. Zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia jak np. nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca. Uważa się, że taki sposób żywienia może wpłynąć na zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych, szczególnie raka jelit i raka odbytu.

W diecie karniwora brakuje również antyoksydantów, których źródłem są produkty roślinne. Przeciwutleniacze sprzyjają utrzymaniu zdrowia układu krążenia, działają odmładzająco na organizm, usuwając z organizmu wolne rodniki. Ich brak w diecie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia i wyglądu. Nadmiar mięsa może również przyczyniać się do zwiększenia stanów zapalnych w organizmie. Na zmniejszenie tych stanów mogłyby wpływać antyoksydanty – ale ich źródła w diecie karniwora są zakazane.

Monika Prześlakowska

Dieta karniwora opinie

Dietę karniwora polecają i stosują osoby, które sądzą, że najlepszym dla współczesnego człowieka żywieniem może być odwzorowanie diety praprzodków. W opinii zwolenników tej diety, mięso i ryby to naturalna podstawa żywienia. Na bazie podobnych przekonań stworzono również dietę paleo, w której jednak znajdują się również węglowodany (choć w ograniczonej ilości).

Uważa się, że rzeczywiście dieta niskowęglowodanowa, a wysokobiałkowa (podobnie jak np. dieta ketogeniczna), może zwiększać uczucie sytości i zmniejszać łaknienie. Szybkie chudnięcie może być okupione efektem jo-jo, gdy tylko do diety znów zostaną włączone węglowodany. Lepszym rozwiązaniem są diety, w których stale obecne są węglowodany, nawet jeśli ich ilość jest redukowana.

Dietę karniwora uważa się za zbyt restrykcyjną, niezbilansowaną i niemającą sensu, gdyż te same efekty odchudzające można osiągnąć, stosując mniej restrykcyjne warianty odżywiania.

18 dań wege, które pokochają mięsożercy

Dieta karniwora okiem eksperta

Diet coach, Katarzyna Gubała, zwraca uwagę: – Problem z monodietami polega na tym, że dostarczają nam wyłącznie na swój sposób wąską ilość składników. Bez suplementowania może okazać się, że powstaną w naszym organizmie poważne niedobory. Najważniejszym jednak problemem diety opartej na mięsie jest… sama jakość mięsa dostępnego w sklepach. Radosne krowy hasające po zielonej łące są mitem – podkreśla specjalistka.

Katarzyna Gubała zwraca uwagę: – Zwierzęta w dzisiejszych czasach zostały sprowadzone do „produktu”. Trzymane są w ogromnych halach, nigdy nie widziały słońca, ani nie jadły trawy. Odżywiane są kiepskiej jakości paszą. Liczy się ekonomia, a nie dobrostan.

Katarzyna Gubała wymienia, co rzutuje na jakość mięsa: – Zwierzęta, aby przeżyć w takich warunkach, otrzymują leki i antybiotyki, aby mniej chorować, oraz hormony wzrostu – aby biznes mięsny się opłacił i z jajka w ciągu 6 tygodni wyrósł kurczak, który trafi na plastikowej tacce do supermarketu czy dyskontu. I właśnie tę całą chemię w postaci kiepskiej jakości paszy i leków następnie ludzie zjadają w mięsie. Ilość hormonów i antybiotyków może być tak duża, że przy monodiecie zacznie zaburzać funkcjonowanie niektórych organów w naszym ciele, jak wątroba czy nerki.

Specjalistka przestrzega przed skutkami mięsnej diety: – Im dłużej będziemy na takiej diecie, tym większa może być degradacja naszego organizmu. Do każdego takiego eksperymentu czy mody warto podchodzić z głową i słuchać własnego organizmu. O wiele więcej zyskamy, jeśli postawimy na regularne uprawianie sportu, dobrej jakości produkty, kilka porcji dziennie warzyw i owoców – przypomina Katarzyna Gubała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.