Kisiel z buraka i rabarbaru. Wypróbuj przepis na bogaty i wartościowy posiłek
Kisiel to deser retro, który wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem, latem i owocami. Ale do jego przygotowania można też używać warzyw. Burak i rabarbar – oto nasz kisielowy duet.
Sok z buraka jest naturalnie słodki, do tego silnie wzmacniający i odżywiający, bogaty w witaminy z grupy B, różnego rodzaju minerały i kwas foliowy. Doskonale odkwasza organizm.
Rabarbar stanowi dla niego ciekawy kontrast smakowy, jest również doskonałym źródłem potasu oraz witamin A, C i E. Dlatego kisiel z ich wykorzystaniem to nie tylko słodka przyjemność, która doskonale zaspokaja chęć na małe co nieco, ale też bogaty i wartościowy posiłek. No i ten kolor!
Kisiel z buraka i rabarbaru
Składniki (na 2 porcje):
– 1 szklanka soku z buraka, świeżo wyciskanego lub gotowego (250 ml)
– 1 szklanka rabarbaru posiekanego na małe kawałki (100 g)
– 2 łyżki syropu daktylowego
– 2 łyżki mąki ziemniaczanej
– 6 łyżek wody, do zmieszania z mąką
Przygotowanie:
Wlej sok z buraka do małego rondelka, dodaj rabarbar i syrop, wymieszaj, zakryj pokrywką i doprowadź całość do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień i gotuj ok. 15 minut, aż rabarbar się rozpadnie. Po tym czasie wymieszaj mąkę z wodą i dolej do rondelka, szybko i energicznie mieszając. Od razu zdejmij z ognia, przemieszaj jeszcze chwilę i przelej do pucharków. Podawaj od razu na ciepło lub schłodź na później. Przechowuj w lodówce do 3 dni.
Agata Deja – fotografka, kulturoznawczyni, pasjonatka rękodzieła, kuchni roślinnej i filozofii DIY. Prowadzi bloga Food Porn, Vegan Style, na którym udowadnia, że kuchnia roślinna jest bardzo kreatywna, ciekawa, smaczna, kolorowa i zdrowa. Szczególnym uwielbieniem darzy kuchnię azjatycką i dania kuchni RAW.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Sok z kiszonych buraków ma same zalety. Warto go przygotować, zwłaszcza teraz
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?