Jaglane gofry z jogurtem i truskawkami. Idealne na podwieczorek w upalny dzień
Podobno w tym roku sezon na nie ma być wyjątkowo krótki, korzystajmy więc, ile się da. Polecamy jaglane gofry z jogurtem i truskawkami. Idealne na leniwą niedzielę!
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tych owoców. Na te słodkie, czerwone pyszności czekamy przecież ponad dobre pół roku. Ale jak to wygląda z dietetycznego punktu widzenia? Porcja truskawek to bogactwo takich dobrodziejstw jak: witamina A, E, C, z grupy B, żelaza i wapnia.
Również kształt tych owoców nie jest przypadkowy. Truskawka przypomina serce, i właśnie na pracę tego organu ma wyjątkowo dobry wpływ. W jaki sposób? Otóż truskawki ograniczają wchłanianie tłuszczu z pożywienia i obniżają poziom cholesterolu LDL. Za włączenie truskawek do codziennej diety wdzięczny będzie również układ moczowy oraz trawienny. Chcesz oczyścić swój organizm z toksyn, pozbyć się nadmiaru wody w organizmie i usprawnić pracę jelit? Jedz truskawki!
Pomimo swoich licznych zalet, truskawki niestety potrafią dosyć silnie uczulać. Mając nadzieję, że nie należysz do grupy osób z pokrzywką, zapraszam na pyszne gofry. Bez glutenu i bitej śmietany, ale za to z całym mnóstwem zdrowych składników.
Jaglane gofry z jogurtem i truskawkami
Składniki (4 porcje):
– 4 jajka
– 180 g płatków jaglanych (zmielonych na mąkę)
– 20 g mąki z quinoa
– ½ łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
– 2 łyżki miodu lub syropu z agawy
– 100 ml mleka (może być krowie lub roślinne, np. migdałowe)
– 50 ml oleju rzepakowego
Dodatkowo:
– małe opakowanie jogurtu greckiego
– 1 łyżeczka płynnego miodu
– garść świeżych truskawek
– 2 łyżeczki wiórków kokosowych
– listki stewii lub melisy do dekoracji
– olej rzepakowy (do posmarowania gofrownicy)
Przygotowanie:
Truskawki myję, osączam na sitku i pozbywam się szypułek. Owoce kroję w plasterki lub grubą kostkę. W miseczce mieszam schłodzony jogurt grecki z odrobiną miodu, dodaję część truskawek i mieszam. Odstawiam na bok.
Płatki jaglane mielę w blenderze na mąkę i przesypuję ją do dużej miski. Dodaję również przesianą przez sitko mąkę z quinoa oraz proszek do pieczenia, mieszam. Oddzielam białka od żółtek. Żółtka mieszam z mlekiem, olejem i miodem. Natomiast białka ubijam z odrobiną soli na sztywno.
Za mocą miksera partiami łączę masę żółtkową z mąką. Na samym końcu dodaję ubite białka i mieszam, ale już tylko za pomocą silikonowej szpatułki. Rozgrzewam maszynkę do gofrów, za pomocą pędzelka smaruję ją cienką warstwą oleju. Gofry piekę partiami. Dekoruję jogurtem i truskawkami, na samym końcu posypując wiórkami kokosa.
Olga Kruszewska – z wykształcenia dietetyk, od siedmiu lat prowadzi bloga Waniliowa Chmurka, swoimi przepisami udowadnia, że słodycze wcale nie muszą być niezdrowe.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?