Przejdź do treści

Gotowanie brokuła – ile gotować w wodzie i na parze?

Mycie brokułów
Ile gotować brokuły / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gotowanie brokuła to najprostszy sposób przyrządzania tego warzywa. Surowe brokuły to nie jest to, co kocham najbardziej. Ale naukowcy odradzają, by je gotować – brokuły tracą wtedy niestety przeciwzapalne i przeciwnowotworowe właściwości. Ale jest sposób na to, by nie zmuszać się do jedzenia surowizny, a jednocześnie zachować cenne składniki. Co jest zdrowsze – gotowanie brokuła na parze czy w wodzie? I jak długo gotować brokuły?

Gotowanie brokuła a wartości odżywcze

Tak jak w przypadku każdego warzywa, także gotowanie brokuła może zubożyć to warzywo w związki aktywne. Czemu w ogóle piszę o tych warzywach? Bo brokuły są niestety w naszej kuchni niedoceniane. A są bardzo zdrowe – właściwości brokułów są naprawdę imponujące.

Dlaczego warto jeść brokuły? Czas na parę naukowych faktów. Brokuły zawierają sulforafan – od lat specjaliści potwierdzają, że chroni on przed uszkodzeniami wywołanymi przez infekcje bakteryjne, zmniejszając ryzyko wrzodów żołądka oraz raka. Co więcej, znane są badania mówiące o pozytywnym wpływie na ryzyko raka piersi, raka płuc (u palaczy) oraz chorób serca. A badacze z Cambridge Univeristy Hospitals udowodnili, że brokuły mogą chronić nawet przed rakiem prostaty.

Jak gotować brokuły? Gotowanie brokuła w wodzie i na parze

Aby brokuły wykazywały korzystny wpływ na zdrowie, niezbędny jest aktywny enzym zawarty w surowym warzywie – mirozynaza. Ten jednak ginie, jeśli gotujecie brokuły zbyt długo. Najlepiej jest po prostu co najwyżej sparzyć warzywa (blanszowanie brokuła), jeśli chcemy zachować to, co najcenniejsze. Pamiętaj – aby zachować moc prozdrowotną, jaką wyróżnia się brokuł, czas gotowania ma kluczowe znaczenie.

Czy brokuły można jeść na surowo? Jak najbardziej! Ale nie każdemu smakuje warzywo w takiej postaci. Ciężko przełknąć prawie surowe brokuły. Dlatego warzywa można ugotować i zjeść z innymi produktami zawierającymi mirozynazę. Jenna Cramer z University of Illinois, która prowadziła badania na ten temat, przekonuje: gotujcie brokuły, ale jedzcie je np. z kiełkami brokułów – te zawierają sporo mirozynazy. Wnioski ze swoich badań opublikowała w Nutrition and Cancer. Mirozynazę znajdziecie również w innych warzywach kapustowatych.

Jeśli nie przejdzie ci przez usta surowy brokuł, jak gotować brokuły – na parze czy w wodzie? Brokuł gotowany na parze zachowuje swój kolor i smak, a także sporo wartości odżywczych. Jak gotować brokuły na parze? Należy zagotować trzy litry wody i na brzegu garnka umieścić durszlak. Umieszczamy w nim różyczki brokuła i przykrywamy. Po ugotowaniu należy zahartować warzywo pod zimną wodą.

Gotowanie brokułów na parze to nie jedyny sposób, w jaki można przyrządzić brokuły. Jak gotować je w wodzie? Należy zagotować osoloną wodę i wrzucić na wrzątek różyczki brokuła. Po ugotowaniu należy wyjąć warzywo z wrzątku i zahartować zimną wodą.

Jak gotować brokuły, żeby nie straciły koloru? Najlepsze jest gotowanie brokuła na parze, a jeśli warzywo gotowane jest w wodzie – wystarczy dodać odrobinę soku z cytryny.

Dieta SIRT to popularna dieta Adele – na czym polega jej fenomen?

Ile gotować brokuły? Gotowanie brokuła al dente

To, ile gotuje się brokuły, zależy od wielkości różyczek. Jak długo gotować brokuł? Średni czas gotowania brokuła na parze to 7 – 10 minut, podobnie jak gotowanie brokuła w wodzie. Podczas gotowania można sprawdzać, czy warzywo jest już wystarczająco miękkie, nakłuwając je widelcem. Należy unikać zbyt długiego gotowania – różyczki brokuła mogą się wówczas rozlatywać. W ten sposób łatwo skontrolować, ile czasu gotować brokuł, aby był on odpowiednio miękki.

Co zrobić z brokułów gotowanych?

Jeśli bardziej niż surowy smakuje ci brokuł gotowany, przepis godny polecenia to wszelkiego rodzaju sałatki z gotowanymi brokułami. Ale nie tylko, gdyż gotowanie brokuła do sałatki to tylko jedna z możliwości wykorzystania tego warzywa. Możesz spróbować następujących pomysłów na gotowane brokuły:

  • burgery z brokuła i soczewicy
  • pesto brokułowo – słonecznikowe
  • makaron z brokułami i kurczakiem
  • zupa krem z brokuła
  • pasta kanapkowa z brokuła i cieciorki
  • brokuły w panierce.

Brokuł na surowo – przepisy

Jeśli jesteś zwolenniczką jedzenia brokułów na surowo, skorzystaj z poniższego przepisu na sałatkę z surowych brokułów.

Składniki:

  • 1 duży brokuł
  • czerwona papryka
  • kukurydza w puszce
  • 2 cebulki dymki
  • przyprawy: sól, pieprz, ostra papryka
  • łyżka octu balsamicznego
  • 2 łyżki oleju

Brokuły pokrój w cienkie plasterki, posól i zostaw na 15 minut aż zmięknie. Pokrój w kostkę paprykę i cebulę, wymieszaj wszystkie warzywa w misce, dodaj przyprawy, ocet balsamiczny i olej.

Bibliografia:

Vasanthi H. i in., Potential health benefits of broccoli – a chemico – biological overview; Mini Rev Med Chem, 2009, Jun 9(6)

Cramer J., Jeffery E., Sulforaphane absorption and excretion following ingestion of a semi – purified broccoli powder rich in glucoraphanin and broccoli sprouts in healthy men; Nutr Cancer 2011, 63(2)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: