Woda kokosowa — jakie ma właściwości i jak często warto po nią sięgać?
Woda kokosowa to napój, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny na całym świecie. Pozyskuje się go z niedojrzałych kokosów. Mówi się, że jest ona naturalnym izotonikiem, ponieważ nie tylko nawadnia, ale też zawiera mnóstwo składników mineralnych i witamin. Dlaczego warto i jak często ją pić? Czy ma jeszcze jakieś zastosowanie?
Co to jest woda kokosowa?
Woda kokosowa znajduje się w młodych, zielonych jeszcze kokosach. Najlepsze do jej pozyskiwania są owoce mające 6-9 miesięcy. W krajach tropikalnych jest niezwykle popularna, sprzedaje się ją na targach, w sklepach, restauracjach w postaci świeżo wydobytej, puszkowanej i butelkowanej.
Właściwości wody kokosowej
Woda kokosowa w 95% składa się z wody. 100 gramów wody (czyli mniej niż pół szklanki) zawiera zaledwie 19 kcal. Znajdziemy w niej węglowodany, białko i błonnik.
Jest też bogactwem witamin i składników mineralnych, takich jak:
- witaminy B1, B2, B3, B5, B6,
- witaminy C,
- potasu,
- wapnia,
- fosforu,
- sodu,
- żelaza.
Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, woda kokosowa ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Działa także antystarzeniowo, ponieważ redukuje aktywność wolnych rodników, a tym samym spowalnia starzenie się komórek.
W jamajskiej medycynie ludowej sięgano po wodę kokosową w przypadku biegunek. Obecnie mówi się raczej, że nie tyle ona je zwalcza, ile dobrze nawadnia organizm, więc zapobiega odwodnieniu, do którego wówczas może dojść. Mówi się też, że woda kokosowa obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom cukru, korzystnie wpływa na pracę serca oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych. Niestety, na chwilę nie ma badań, które potwierdzałyby to w 100%.
Jak często pić wodę kokosową?
Nie ma zaleceń ani ograniczeń, jeśli chodzi o picie wody kokosowej. Pewne jest to, że jest zdrowa i doskonale nawadnia, więc warto sięgać po nią jak najczęściej. Jest bezpieczna, więc nawet wypicie dużej ilości wody kokosowej nie powoduje skutków ubocznych. Nie zawiera laktozy ani cukrów, dlatego mogą ją pić także osoby chorujące na cukrzycę i nietolerujące mleka krowiego.
Wodę kokosową można także podawać małym dzieciom, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Woda kokosowa dla urody
Woda kokosowa doskonale nawadnia organizm, więc korzystnie wpływa na skórę. Sprawia, że jest bardziej elastyczne, jędrna i dobrze się prezentuje. Ze względu na doskonałe właściwości, wodę kokosową można znaleźć w wielu kosmetykach nawilżających.
Woda kokosowa w kuchni
Woda kokosowa wykorzystywana jest również w kuchni. Idealnie nadaje się do robienia sorbetów, domowej lemoniady, smoothies czy koktajli. Jest też głównym składnikiem deseru o nazwie nata de coco. Ma on galaretowatą konsystencję i powstaje poprzez fermentację bakteryjną.
Wody kokosowej można używać w wielu daniach czy deserach, do których używa się zwykłej wody.
Woda kokosowa a mleczko kokosowe
Wiele osób myli wodę kokosową z mleczkiem kokosowym. A nie są to takie same produkty. Woda pozyskiwana jest z młodych orzechów kokosów i stanowi bielmo jądrowe, które dopiero z czasem staje się bogate w tłuszcze i ma białą barwę oraz delikatny miąższ. Chcąc uzyskać mleczko, należy zalać miąższ bardzo ciepłą wodą i przecedzić. Wtedy otrzymuje się biały płyn, który ma około 25% tłuszczu, więc jest dość kaloryczny. Mleczko jest więc gęstsze, ma bardziej wyrazisty smak niż woda i świetnie nadaje się do wielu potraw. Szczególnie dużą popularnością cieszy się w krajach azjatyckich.
Bibliografia:
- Fife B., Woda kokosowa, Vital, Białystok 2020.
- Kubiak J., Moc Kokosa, Dragon, Bielsko-Biała 2021.
- Pedersen S., Kokos, Vivante, Białystok 2016.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
Domowy izotonik – sposób na nawodnienie organizmu. Jak go wykonać?
O tych napojach lepiej zapomnij. Mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję
Pijesz na wakacjach drinki z kostkami lodu? Uważaj, mogą być bardziej zanieczyszczone niż woda z toalety
się ten artykuł?