3 min.
Izotonik? Proszę z miodem! Podpowiadamy, jak przygotować zdrowy napój, dzięki któremu uzupełnimy elektrolity

Izotonik? Proszę z miodem Istock.com
08.08.2022
4 propozycje „inflacyjnych” obiadów do 8 zł. Polecają dietetycy z profilu Dietetyka #NieNaŻarty
07.08.2022
Pyszny, w kolorze bursztynu i niezwykle zdrowy. Poznaj moc miodu wrzosowego!
07.08.2022
Baba ghanoush – pasta z bakłażana. Smakuje tak, jak wygląda!
05.08.2022
Kawa z kakao – najlepszy dopalacz dla mózgu
05.08.2022
Poznaj 8 tanich składników i pomysły na to, jak je wykorzystać w kuchni. Radzi Olga Pawlikowska
Napoje izotoniczne robią imponującą karierę. Faktycznie – przydają się sportowcom. Ale czy każdy powinien je pić? Kiedy warto po nie sięgać? I wreszcie – jak przygotować najzdrowszy, naturalny izotonik?
Izotonik – pij go z głową
Izotonik to napój, którego stężenie jest takie samo jak stężenie płynów w organizmie człowieka. Dzięki temu nie zalega w żołądku i wchłania się szybko, nawadniając organizm i uzupełniając utracone w czasie wysiłku fizycznego witaminy i minerały. Wszystko to brzmi jak samo dobro, ale to nie powód, by popijać napoje izotoniczne jak wodę. Izotonik potrzebny jest organizmowi tylko wtedy, kiedy wykonujemy intensywny wysiłek trwający ponad 60 minut. Dopiero długotrwały wysiłek naraża nas między innymi na odwodnienie, któremu izotonik skutecznie zapobiega. Jeśli chodzimy na aerobik, pływamy, jeździmy na rowerze czy też biegamy, a wysiłek zajmuje nam nie więcej niż 60 minut – wystarczy pić wodę.
Dobrze o tej zasadzie pamiętać, szczególnie jeśli naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Trenując tylko godzinę i sięgając od razu po izotonik, sprawiamy, że organizm czerpie energię z węglowodanów dostarczonych w napoju. A przecież chodzi o to, by czerpał jak najwięcej energii z tkanki tłuszczowej. I jeszcze jedna zasada: izotonik najlepiej wypić dopiero po 20–30 minutach od rozpoczęcia treningu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co izotonik ma w sobie?
Kupując izotonik w sklepie, trzeba koniecznie przeczytać jego skład, by nie pomylić go na przykład z napojem energetyzującym. Ważna jest ilość cukru. Dodatek węglowodanów powinien wahać się w granicach 6–8 mg/100 ml. Jeśli cukrów jest za dużo, płyny wolniej się wchłaniają i zmniejsza się szybkość nawadniania organizmu.
Izotoniki wzbogacane są także w sód i potas, bo to właśnie te minerały „uciekają” z naszego organizmu razem z potem. Sód podczas wysiłku fizycznego reguluje odpowiednio temperaturę naszego ciała. Jego niedobór prowadzi do odwodnienia organizmu. Potas zaś odpowiedzialny jest za równowagę wodno-elektrolitową organizmu i bierze udział w wielu procesach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego.
Izotonik – zrób go sam!
Najbezpieczniejszy, równie skuteczny co sklepowy i zupełnie bezpieczny będzie izotonik domowej roboty. Najprościej zmieszać sok z wodą w równych proporcjach – i gotowe. Oczywiście najlepiej, by był to sok wyciskany ze świeżych owoców. Ewentualnie możemy pozwolić sobie na zakup soku ze sklepowej półki, ale tylko pod warunkiem, że będzie to sok świeży, jednodniowy. Jednak domowym izotonikiem numer jeden jest napój przygotowany na bazie miodu. Zawiera wszystko, co potrzeba, i daje pewność, że nie ma w nim szczypty niezdrowych dodatków.
Przepis na izotonik:
(na 1 litr wody mineralnej)
– 2 łyżki miodu (około 40 g)
– 1 g soli (1/5 łyżeczki)
– sok wyciśnięty z cytryny lub grejpfruta
Z takim izotonikiem nie ma mowy o miganiu się przed intensywnym treningiem!
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

01.08.2022
„Głodówka oczyszczająca nie istnieje. Bo z czego miałaby oczyszczać? Raczej nie z toksyn czy złogów w jelitach” – mówi dietetyk kliniczny Kamil Paprotny

22.07.2022
Piotr Ciemny: Zbieranie chwastów kojarzy się ze starszym panem w kaloszach, w obdartej koszuli. Ja do tego obrazka ludziom nie pasowałem

17.07.2022