Przejdź do treści

Polewa z gorzkiej czekolady – jak zrobić? Poznaj fit przepis

Polewa z gorzkiej czekolady - jak zrobić? Poznaj fit przepis
Polewa z gorzkiej czekolady - jak zrobić? Poznaj fit przepis. Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polewa z gorzkiej czekolady to idealne zwieńczenie wypieku – dobrze przygotowana potrafi uratować nawet przeciętny smakowo deser. W wersji tradycyjnej jest prawdziwą bombą kaloryczną – warto więc wiedzieć jak zrobić polewę z gorzkiej czekolady bez masła albo w wersji wegańskiej. W przepisie podpowiadamy, jak odchudzić polewę czekoladową tak, by nie straciła nic ze swego powalającego smaku.  

Z czego zrobić polewę czekoladową?

Tradycyjna polewa czekoladowa, a właściwie polewa kakaowa powstaje z kakao, cukru, masła i mleka. Możemy ją też zrobić z gorzkiej lub mlecznej czekolady. Polewa czekoladowa wegańska nie może zawierać mleka krowiego, więc zastępujemy je dowolnym mlekiem roślinnym, a masło olejem kokosowym. Zastyganie polewy czekoladowej jest procesem naturalnym – wystarczy polać nią ciasto lub tort i chwilę odczekać.

Wystrzegajmy się gotowych polew czekoladowych sprzedawanych w sklepach. Oprócz tego, że mają kiepski smak, zwykle zawierają częściowo utwardzane tłuszcze roślinne takie jak olej palmowy i olej rzepakowy oraz emulgatory i stabilizatory takie jak lecytyna sojowa i E476 ( polirycynooleinian poliglicerolu). Ponadto taka polewa czekoladowa powstaje zwykle z mleka w proszku, które utraciło część witamin w wyniku procesów technologicznych.

Jak zrobić zdrową polewę czekoladową?

Sposobów na to, by polewa czekoladowa była lżejsza i zdrowsza, jest kilka. Po pierwsze, do jej przygotowania należy wybierać czekoladę jak najlepszej jakości, z dużą zawartością kakao (75 % to minimum). Zapominamy o mlecznej czekoladzie i wybieramy czekoladę gorzką.

Po drugie, polewa czekoladowa nie wymaga dosładzania! Jeśli już koniecznie musimy to zrobić, zastępujemy cukier dodatkiem miodu, ksynitolu czy stewii. Przy dosładzaniu miodem należy pamiętać, by dodawać go, gdy polewa czekoladowa lekko przestygnie. Wrzucony do gorącej masy, miód straci wszystkie wartości odżywcze.

Po trzecie, warto pomyśleć nad zamianą śmietanki czy masła na inny dodatek, który po wymieszaniu go z roztopioną czekoladą sprawi, że ta zupełnie nie zastygnie, i nada jej delikatną strukturę. Dobrym pomysłem na polewę kakaową bez masła jest użycie w miejsce śmietanki (albo masła lub margaryny) mleczka kokosowego. Tak przygotowana polewa czekoladowa będzie nie tylko słodka, ale też bogatsza o kokosowy aromat. Polewa czekoladowa nie wymaga dosładzania.

polewa czekoladowa

Zdjęcie: Ania Włodarczyk | Strawberries from Poland

Przepis na polewę czekoladową

Składniki na 1 filiżankę ( na 1 ciasto):

  • 50 gorzkiej czekolady (zawartość kakao min. 75 %)
  • 2 łyżki mleczka kokosowego, niesłodzonego
  • opcjonalnie: miód do smaku

Czekoladę topimy w kąpieli wodnej. W rondelku o grubym dnie podgrzewamy mleko kokosowe. Gdy czekolada się roztopi, dodajemy ją do mleczka, ciągle mieszając. Podgrzewamy masę na małym ogniu jeszcze chwilę i zdejmujemy z ognia. Jeśli dosładzamy polewę czekoladową, to robimy to, kiedy już nieco przestygnie, mieszając dokładnie miód z czekoladowo-kokosową masą. Na każde 50 g czekolady dajemy 2 łyżki mleka kokosowego. Polewa ładnie się ścina.

Czy polewa czekoladowa jest zdrowa?

Polewa czekoladowa zdobi nasze ciasta i torty, nadaje się do lodów i deserów czyli przekąsek, których nie jemy na co dzień. W takim rozumieniu polewa czekoladowa nie jest aż tak niezdrowa, żeby jej sobie odmówić. Oczywiście nie powinni jej jeść osoby z nietolerancją laktozy, chyba że jest zrobiona na mleku roślinnym. Polewa czekoladowa to duża dawka węglowodanów, nie jest więc wskazana u osób chorujących na cukrzycę. Jeśli polewa jest wykonana z kakao, muszą uważać na nią osoby uczulone na ten składnik. Alternatywą może być wykonanie polewy z karobu, który w smaku bardzo przypomina kakao, a przy okazji jest słodszy.

Najwięcej korzyści przyniesie zrobienie fit polewy czekoladowej. Gorzka czekolada jest dobrym źródłem składników mineralnych: potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Ponadto w gorzkiej czekoladzie znajdują się polifenole o działaniu przeciwutleniającym oraz flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych. Pozytywny wpływ czekolady na organizm człowieka obserwuje się w kontekście obniżania ciśnienia tętniczego krwi, obniżania cholesterolu LDL oraz zmniejszania ryzyka chorób sercowo – naczyniowych. Zamieniając cukier na miód rezygnujemy z pustych kalorii. Dodatkowo miód jest źródłem witamin oraz antyoksydantów.

Bibliografia:

[1] Zygmunt Zdrojewicz i wsp., “Wpływ spożycia czekolady na organizm człowieka”, Med Rodz, vol. 20, no. 3, pp. 237–243, 2017, doi: 10.25121/MR.2017.20.3.237. 

[2] M. Bąkowska and K. Janda, “Właściwości prozdrowotne wybranych miodów”, Pomeranian J Life Sci, vol. 64, no. 3, pp. 147–151, 2018. 


Ania Włodarczyk – na co dzień prowadzi bloga Strawberries from Poland, na którym łączy swoje trzy największe pasje: pisanie, fotografię i kulinaria. I robi to po mistrzowsku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?