3 przepisy na wrapy. Dla tych, którym znudziły się kanapki
Sięgnij po placki tortilli i roluj wrapy! Wrap to świetna przekąska. Tortilla do pracy, tortilla na spacer – idealnie nadadzą się na drugie śniadanie, jeśli jesteś w biegu. Oto 3 przepisy na wrapy – wrap mięsny, z rybą i wrap wegetariański.
Czym się różni wrap od tortilli?
W świecie rolowanych potraw nazwy „wrap” i „tortilla” często bywają używane zamiennie. Na czym polega różnica? Wrap to rodzaj kanapki wykonanej z okrągłego płaskiego chlebka z zawiniętym w środku nadzieniem. Tym „płaskim chlebkiem” w arabskiej kuchni będzie pita (tak, kebab to rodzaj wrapa) a w meksykańskiej placek o nazwie tortilla. Słowo tortilla ma zresztą więcej znaczeń – pod tą samą nazwą kryje się również gruby hiszpański omlet z różnymi dodatkami, czasem używa się go również w odniesieniu do trójkątnych czipsów.
Co dodać do tortilli?
Zaletą wrapów jest ich różnorodność. Wachlarz smaków może być nieskończenie szeroki, a ogranicza go tylko nasza własna wyobraźnia. W tortillę zawijam dosłownie wszystko: mięsa, owoce morza, sery, sezonowe warzywa i owoce. Czasem specjalnie przygotowuję kawałek ryby, piekę warzywa czy grilluję krewetki. Innym razem wykorzystuję niezjedzone pozostałości z wcześniejszych posiłków (np. kawałki pieczeni, mięsa, na którym gotowałam bulion czy zupę, resztki wędzonej ryby, jajecznicy, hummusu czy ulubionej sałatki). Gdy przewiduję późniejszą konsumpcję, zawijam wrapy ściśle w folię spożywczą. Dzięki temu ładnie utrzymują swój kształt i nie wysychają.
Jak zrobić tortillę?
Przyznaję, że sama najczęściej wykorzystuję tortille pszenne, takie najzwyklejsze, ale też te wzbogacone dodatkami smakowymi, jak: siemię lniane, zioła, suszone pomidory, szpinak. Do wyboru mamy też placki bezglutenowe: kukurydziane, gryczane, z mąki ryżowej i wszelakie kombinacje mąk mieszanych. Jest więc w czym wybierać.
Jeśli masz chwilę i nie chcesz bazować na „kupnych” tortillach, bez większego trudu możesz zrobić je sama. Oto prosty przepis na domową tortillę. Będziesz potrzebować tylko 4 składników: mąki, soli, wrzącej wody i smalcu lub oleju kokosowego. Wszystkie składniki poza wodą wkładamy do miski, powoli dolewamy wrzątek (najlepiej bezpośrednio na tłuszcz), mieszając wszystko widelcem. Później ciasto wyrabiamy około 3 minuty. Dzielimy je równe części, wałkujemy na cieniutkie placki i smażymy po około 30 sekund z każdej strony. Voila i gotowe!
Bawcie się rolowaniem i szukajcie swoich ulubionych smaków. Tu panuje pełna dowolność! Na początek możecie wypróbować moje trzy propozycje: mięsną, rybną i wege. Na pewno znajdziecie coś dla siebie. Rolujemy?
Mięsny wrap z kurczakiem i truskawkami
Składniki na 2 szt.:
– 2 placki tortilli,
– 1 pierś (pojedyncza) z kurczaka,
– 1 łyżeczka oleju rzepakowego,
– 1 łyżeczka oleju rydzowego (lub oliwy extra vergine),
– kilka listków sałaty, młodej botwinki lub szpinaku,
– kilka truskawek,
– garść szczawiku zajęczego,
– 2 łyżeczki octu balsamicznego (gęstego, zredukowanego),
– sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Pierś kurczaka natrzyj solą, pieprzem, tymiankiem oraz łyżeczką oleju rzepakowego i zgrilluj lub ugotuj na parze (można też ugotować na osolonym wrzątku, wtedy nie nacieramy). Lekko ostudzone mięso podziel na kawałki, skrop olejem rydzowym i wymieszaj.
Placki tortilli delikatnie podpiecz na patelni grillowej (krótko, aby nie stały się zbyt twarde i łamliwe). Rozłóż na plackach liście sałaty, botwinki lub szpinaku, a także kawałki kurczaka, odszypułkowane i pokrojone truskawki oraz szczawik zajęczy. Skrop odrobiną octu balsamicznego. Ciasno zwiń tortille, zakładając brzegi do środka, tak aby farsz nie wypadał.
Wrap z pieczonym łososiem teriyaki i mango
Składniki na 2 szt.:
– 2 placki tortilli,
– 250‒300 g fileta z łososia (może być ze skórą),
– 1 dojrzałe mango,
– ok. ½ ogórka wężowego,
– 2 liście sałaty karbowanej,
– 1 łyżeczka sezamu (dowolnie: biały lub czarny).
Marynata:
– 3 łyżki sosu teriyaki,
– 2 łyżki sosu sojowego,
– 1 łyżeczka drobno utartego korzenia imbiru,
– ½ łyżeczki oleju sezamowego.
Przygotowanie:
Wszystkie składniki marynaty wymieszaj. Filet łososia umieść w większym naczyniu i zalej marynatą. Pozostaw na mniej więcej 20 min.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 st. C. Łososia wyjmij z marynaty. Ułóż na dość dużym kawałku folii aluminiowej i zawiń tak, aby uzyskać szczelną „paczuszkę”. Wstaw do piekarnika i piecz maksymalnie 15 min. Wyjmij, ostudź, a następnie widelcem podziel mięso na kawałki (skórę usuń).
Mango i ogórka obierz ze skórki, pokrój w słupki. Sezam podpraż na suchej patelni. Placki tortilli króciutko podgrzej na rozgrzanej, suchej patelni. Rozłóż na plackach listki sałaty, kawałki łososia oraz ogórka i mango. Posyp sezamem i zwiń w rulon. Możesz dodatkowo skropić odrobiną sosu teriyaki lub sosu sojowego.
Wrap wegetariański z pieczonymi warzywami
Składniki na 2 szt.:
– 2 placki tortilli,
– 3 nieduże młode buraczki,
– 2 młode marchewki
– 1 nieduża czerwona papryka,
– 2 łyżki oliwy,
– szczypta soli,
– 2-3 łyżki hummusu (pasta z ciecierzycy i tahiny),
– garść rukoli,
– pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 st. C. Paprykę pokrój na ćwiartki, usuwając gniazda nasienne. Buraczki i marchewki porządnie umyj (najlepiej wyszoruj szczoteczką), osusz i nie obierając ze skórki, pokrój na mniejsze kawałki (w zależności od rozmiaru ‒ na połówki lub ćwiartki). Wszystkie warzywa oprósz solą i skrop oliwą – wymieszaj. Rozłóż pojedynczą warstwą w naczyniu żaroodpornym i przykryj folią aluminiową (warstwą błyszczącą do wewnątrz). Wstaw do piekarnika i piecz 30‒40 min. Odkryj folię i zapiekaj jeszcze ok. 15 min. Gotowe ostudź.
Placki tortilli delikatnie podpiecz na patelni. Na każdym rozsmaruj część hummusu, ułóż kawałki papryki, marchewki, buraczków i rukoli. Zwiń w rulon.
Małgorzata Dzięgielewska – zakochana w swoim mieście gdańszczanka, miłośniczka lodów, kaszubskiej truskawki, toskańskich wzgórz i pięknych książek. Gotuje sezonowo. Z zawodu architekt, z zamiłowania fotograf kulinarny. Współpracuje z magazynami kulinarnymi. Jej blog Pieprz czy Wanilia odzwierciedla pasję i drobne (słodkie i wytrawne) przyjemności życia.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Zalety wegetarianizmu – dlaczego warto ograniczyć mięso?
Michał Korkosz „Rozkoszny”: „Jedzenie stało się częścią naszej kultury. My, Polacy, też już traktujemy je jako nasze niematerialne dziedzictwo”
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
się ten artykuł?