7 właściwości zdrowotnych bananów. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć!
Banan to jeden z najpopularniejszych owoców całorocznych. Zawiera w sobie dużą ilość składników mineralnych oraz liczne witaminy. Zjada się je na surowo, robi się z nich koktajle. Obok przyjemności z samego jedzenia, banany skrywają w sobie niesamowite zdolności zdrowotne. Jakie?
Banan kontra nadciśnienie
Banany są skarbnicą potasu, a on natomiast odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu poziomem ciśnienia krwi. Pomaga on w łagodzeniu napięcia w tętnicach i żyłach, dzięki czemu krew może swobodnie przepływać przez ciało i dotleniać narządy. Przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy oraz udarów i ataków serca, które są często z nią związane. Natomiast włókno w bananach usuwa nadmiar cholesterolu z tętnic i naczyń krwionośnych oraz dodatkowo zmniejsza stres związany z układem sercowo-naczyniowym.
Banan kontra cukrzyca
Pektyna zawarta w bananach jest substancją odżywczą, pomagającą w poprawie tolerancji glukozy u diabetyków. Banan dostarcza około 3 gramów błonnika pokarmowego, co jest korzystne zarówno dla cukrzyków typu 1, jak i typu 2. Diabetycy typu 1 mogą obniżyć poziom glukozy we krwi, a u osób zmagających się z typem 2, może poprawić jej poziom we krwi.
Banan kontra anemia
Banany są bogate w żelazo, które jest istotne przy leczeniu anemii. Żelazo jest główną częścią czerwonych krwinek. Banany mają również znaczną zawartość miedzi, która jest ważnym elementem w ich tworzeniu. Zwiększając liczbę czerwonych krwinek, nie tylko zapobiegamy anemii, ale możemy również zwiększyć krążenie do wszystkich części ciała, tym samym dotleniając je i optymalizując ich funkcjonalność.
Banan dobry na odchudzanie
Banany są bardzo przydatne w odchudzaniu, ponieważ jeden banan ma jedynie ok. 90 kalorii. Zawierają one również dużo błonnika i są łatwe w trawieniu. Ponadto nie zawierają żadnych tłuszczów. Dlatego osoba z nadwagą nie musi jeść dużo, jeśli w jej diecie występują banany, bo zapewniają one sytość na długi czas. Błonnik sprawia, że nie odczuwamy głodu, bo hamuje uwalnianie greliny (hormonu głodowego). W ten sposób ten niepozorny, żółty owoc pomaga w utracie wagi.
Banan dobry na kości
Fruktooligosacharyd jest prebiotykiem, który zwiększa przyswajanie minerałów i składników odżywczych przez organizm. Banany są powiązane ze zwiększoną absorpcją wapnia. A wapń jest najważniejszym elementem w produkcji i odrastaniu materii kostnej w ciele. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zachorowania na osteoporozę, a nasze kości, dzięki jego wchłanianiu, naturalnie się wzmacniają.
Banan dobry na wzrok
Banany, podobnie jak wiele innych owoców, są pełne przeciwutleniaczy i karotenoidów, jak również zdrowej mieszanki minerałów, które mogą poprawić zdrowie oczu. Zwyrodnienia, zaćma, ślepota nocna i jaskra mogą ulec zmniejszeniu przy normalnym spożyciu bananów i innych owoców o podobnej zwartości minerałów.
Banan dobry na pamięć i samopoczucie
Aminokwasy tryptofanowe i przeciwutleniacze, takie jak dopamina, w bananach odgrywają istotną rolę w poprawianiu nastroju i zapamiętywaniu. Dodatkowo magnez pomaga rozluźnić mięśnie, a witamina B6 pomaga dobrze spać. Zatem jedząc banany, pomagamy naszemu mózgowi w funkcjonowaniu, który z pewnością nam się odwdzięczy.
Polecamy
Kolor skórki banana oznacza więcej, niż myślisz. Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert ds. żywienia
Smoothie bowl, czyli śniadaniowa miska zdrowia. Na dobry początek dnia!
Bananowe ciasteczka owsiane. Pyszności na drugie śniadanie
Bananowe lody w jednym, pysznym kęsie
się ten artykuł?