Przejdź do treści

Zasady zdrowego odżywiania – poznaj je, wciel w życie i ciesz się dobrym samopoczuciem

Zasady zdrowego odżywiania
Zasady zdrowego odżywiania
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stres i wieczny pośpiech to cechy charakteryzujące współczesne społeczeństwo, które coraz częściej zapada na tzw. choroby cywilizacyjne. Rośnie jednak również świadomość tego, jak ważna jest dziś odpowiednia dieta i prowadzony styl życia. Zdrowe odżywianie daje szansę na uniknięcie wielu chorób stanowiąc skuteczną profilaktykę. Poznaj jego zasady i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem każdego dnia.

Zasady zdrowego odżywiania – choroby cywilizacyjne

Do takich chorób XXI wieku zalicza się nadwagę oraz otyłość. Przez siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej ludzie z dnia na dzień tyją. Na początku ta nadwaga jest niewielka i do zbagatelizowania. Jednak jak się okazuje po jakimś czasie, nasza waga może zacząć bić niepokojąco na alarm, a nasze BMI powyżej 30 może wskazywać nam 1 i 2 stopień otyłości.

Warto więc jak najszybciej temu przeciwdziałać i poznać zasady zdrowego odżywiania, które pomogą nam cieszyć się nie tylko szczupłą sylwetką, ale również dobrym stanem zdrowia.

Zasady zdrowego odżywiania – regularne posiłki

Musimy bazować na tym, aby zjadać od 3 do 5 posiłków dziennie. Jeżeli mamy trzy duże posiłki w postaci śniadania, obiadu i kolacji, to poprzestańmy na tym. Z kolei trzy mniejsze posiłki powodują, że w ciągu dnia powinniśmy zjeść jeszcze dwie zdrowe przekąski. Regularne odżywianie pozwala na uregulowanie swojego metabolizmu oraz spalania kalorii. To również utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Śniadanie warto zjeść maksymalnie godzinę po pobudce. Kolację warto zjadać góra 2,3 godziny przed spaniem.

Zasady zdrowego odżywiania – ekologiczne, jak najmniej przetworzone

Niezależnie od tego jaką dietę wybierzemy – zrezygnujmy z dań typu fast food oraz wszystkiego co jest przetworzone. Wybierajmy to, co jest jak najbliżej związane z naturą. Warto robić zakupy w sklepach ekologicznych z atestem, gdzie można znaleźć wiele atrakcyjnych produktów pozbawionych wszelkich chemicznych konserwantów, czy ulepszaczy, które spowalniają metabolizm i niekorzystnie wpływają na pracę naszych jelit. 

Zasady zdrowego odżywiania – warzywa to podstawa

Naukowcy mówią, że codziennie powinniśmy zjadać ok. 400 g samych warzyw (może być znacznie więcej). W szczególności, że to one znajdują się na szczycie piramidy żywieniowej człowieka. Warzywa są źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy, błonnika, cennych dla naszego organizmu. Można je spożywać pod najróżniejszą formą: pieczone, gotowane w małej ilości wody, na parze – najważniejsze, aby unikać ich smażenia. Dietetycy polecają również spożywanie soków warzywnych, dzięki którym nie tylko zadbamy o swoje zdrowie, ale również wygląd zewnętrzny. Warzywa to również doskonałe źródło wody strukturyzowanej, która wchodzi w skład organizmu człowieka.

Zasady zdrowego odżywiania – dwie porcje owoców

Pomimo tego, że owoce i warzywa znajdują się na jednym piętrze w piramidzie żywieniowej, to naukowcy zalecają spożywanie tylko dwóch porcji owoców dziennie. Owoce to w dużej mierze cukry proste, które wpływają chociażby na wahanie glukozy we krwi. Im będziemy jedli więcej owoców, tym będziemy więcej tyć. W szczególności, jeżeli chodzi o banany, które są bardzo mocno kaloryczne. Zaleca się spożycie około 200-300g samych owoców jednego dnia. 

Zasady zdrowego odżywiania – rezygnacja z cukrów

W dzisiejszych czasach cukier można znaleźć w różnych rzeczach. Nawet w zwykłej musztardzie lub ulubionym ketchupie do parówek. Ważnym jest więc, aby pozbyć się cukru rafinowanego, który niekorzystnie wpływa na nasz układ zdrowotny. Według najnowszych badań przetworzone cukry proste mogą powodować choroby takich układów, jak układ nerwowy. Syrop z agawy, cukier trzcinowy, syrop glukozowo – fruktozowy, cukier inwertowany – one również mogą wpływać na demencję starczą.

Zasady zdrowego odżywiania – rezygnacja ze słodkich napoi

Napoje gazowane typu cola, energetyki, a nawet soki owocowe w popularnych kartonikach koniecznie powinny zniknąć z naszego planu żywieniowego. Te wszystkie napoje to nic innego jak ogromna ilość cukrów i chemicznych ulepszaczy o których już wcześniej wspominaliśmy. Podstawą każdego dnia niech będzie zwykła źródlana woda – może być nawet woda kranówka, odpowiednio przefiltrowana i duża ilość ziołowych herbat.

Zasady zdrowego odżywiania są bardzo łatwe do opanowania. Jeżeli więc chcemy zadbać o siebie, to koniecznie zadbajmy przede wszystkim o nasz styl życia na co dzień i sposób odżywiania.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.