Przejdź do treści

Trzymasz pomidory w lodówce? Sprawdź, czy robisz to dobrze

Trzymasz pomidory w lodówce? Sprawdź, czy robisz to dobrze Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele osób uważa, że pomidory nie powinny być przechowywane w lodówce. Tak jest naprawdę? Okazuje się, że możemy to robić, ale pamiętając o kilku zasadach. Sprawdź, czy się do nich stosujesz.

Trzymane w lodówce pomidory są bez smaku?

Pomidory w lodówce to dosyć kontrowersyjny temat. Wiele osób twierdzi, że nie można ich tam przechowywać, ponieważ w ten sposób tracą swój smak, sprężystość i stają się bardziej wodniste. Jednak okazuje się, że pomidory możemy trzymać w lodówce, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim muszą zostać zebrane, kiedy są dojrzałe.

Czy smak pomidorów zmienia się pod wpływem przechowywania w lodówce? Badacze przetestowali różne rodzaje i miksy pomidorów, które po zebraniu były przez cztery dni przechowywane w temperaturze pokojowej lub w lodówce w temperaturze 7 stopni Celsjusza. Potem pomidory pokrojono i wykonano test smaku. Osoby biorące udział w doświadczeniu oceniały aż osiem atrybutów pomidorów – między innymi kolor, słodkość, kwaśność i soczystość. Jak się okazało po testach – nie odnotowano różnic między pomidorami wyjętymi z lodówki oraz tymi, które były przechowywane poza nią.

Nie każdy pomidor z lodówki będzie smakował tak samo

Pod uwagę warto jednak wziąć pewne zasadnicze kwestie, które przeważają w kwestii smaku. Przede wszystkim – pomidory muszą zostać zerwane wtedy, kiedy są idealnie dojrzałe, a czas ich przechowywania w lodówce nie może być zbyt długi. Jeśli do lodówki trafiły niedojrzałe pomidory, nie mogły one dojrzeć do końca, co będzie miało ogromny wpływ na smak. Wpływ na smak i konsystencję ma także fakt, że wcześniej były przez kilka dni przechowywane w magazynie lub w sklepie. Prawdopodobnie te właśnie te różnice w zbiorze i przechowywaniu decydują o tym, czy pomidory można przechowywać w lodówce, czy lepiej trzymać je poza nią.

Rodzaj pomidorów może mieć znaczenie

Warto także pamiętać o tym, że pomidory to wiele różnych odmian i rodzajów – od malinowych po koktajlowe. Niektóre z nich są specjalnie tworzone po to, aby były bardziej odporne na przechowywanie i transport – mają grubszą skórkę, bardziej zwartą i mniej wodnistą strukturę , ale też mniej bogaty smak. Różnica w smaku pomidorów wynika także z tego, jak rosną – szklarniowe pomidory są zwykle mniej słodkie od pomidorów mających bezpośredni dostęp do słońca.

Niektóre odmiany, szczególnie te przeznaczone do przemysłowej hodowli na ogromną skalę, nie będą po prostu nigdy smakowały dobrze. Bez znaczenia na to, czy przechowujesz je w lodówce, czy na kuchennym stole.

Kiszone pomidory -przepis. Jak kisić zielone pomidory?

Jak najlepiej przechowywać pomidory?

Jaka metoda przechowywania pomidorów jest więc najlepsza? Jak przechowywać różne rodzaje pomidorów?

  • Pomidory z własnego ogródka czy działki zbieraj wtedy, kiedy są bardzo dojrzałe i gotowe do spożycia. Możesz je od razu włożyć do lodówki, nie wpłynie to na ich smak, a dzięki temu dłużej zachowają świeżość. Ważne jest, aby trafiły do lodówki jak najszybciej po zbiorze.
  • Pomidory kupne możesz włożyć do lodówki, o ile są dojrzałe i aromatyczne – zimno pozwoli przedłużyć ich świeżość i aromat.
  • Pomidory szklarniowe oraz te kupowane zimą często są odmianami mniej aromatycznymi. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się przechowywanie ich na stole, w misce lub na parapecie okiennym, gdzie będą miały dostęp do naturalnego światła.

Pamiętaj o tym, aby w lodówce nie przechowywać pomidorów zbyt długo. Nie powinny one być trzymane w lodówce dłużej niż 3-5 dni. Przy dłuższym przechowywaniu mogą mięknąć i może zacząć pojawiać się na nich pleśń.

Optymalna temperatura dla pomidorów

Jeśli przechowujesz pomidory w lodówce, zadbaj o to, aby temperatura nie była zbyt niska. Nie trzymaj ich na najzimniejszej półce. Optymalna temperatura to 7-10 stopni Celsjusza. Przedłuży ona ich świeżość, a nie wpłynie na smak tych owoców. W niższej temperaturze pomidory mogą tracić związki aromatyczne.

 

Źródło: sciencealert

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: