Tagliatelle z polędwiczkami i duszonymi kurkami. Idealne na jesienny obiad!
Kurki. Te aromatyczne i chętnie zbierane grzyby zwykle smażymy na maśle z dodatkiem cebulki, bo to najszybszy sposób na ich skosztowanie. Świetnie sprawdzają się również w zupie czy pysznym risotto. My mamy jednak dla was przepis na tagliatelle z polędwiczkami i duszonymi kurkami od Zofii Leszczyńskiej-Niziołek, autorki książki „Polowanie na grzyby”. To proste, pyszne i bardzo aromatyczne danie!
Zofia Leszczyńska-Niziołek o zbieraniu grzybów wie wszystko – jest certyfikowaną klasyfikatorką, a na co dzień wraz z mężem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. W swoim barwnym atlasie „Polowanie na grzyby” przeplata konkretne informacje o grzybach z anegdotami i prywatnymi historiami. Dzieli się również sprawdzonymi przepisami, które od lat królują w jej domu.
Grzyby leśne, oprócz sporej ilości białka, zawierają m.in. witaminy A, B1, B2, D, PP oraz fosfor, żelazo, potas, wapń, jod, a także mikroelementy takie jak miedź, cynk, mangan. Warto jednak podkreślić, że często bardziej niż wartości odżywcze, w kurkach doceniamy ich wyrazisty, lekko korzenny, ale jednocześnie delikatny smak. To grzyby, które świetnie odnajdują się w towarzystwie makaronów i duszonych mięs. Polędwiczki w sosie śmietanowo-kurkowym z makaronem tagliatelle to danie, które na stałe wpiszecie do swojego jesiennego menu. Po uprzednim zamarynowaniu polędwiczek, jego przygotowanie trwa zaledwie kilka minut. W przypadku kurek mamy jedną radę – nie poddawajcie tych grzybów zbyt długiej obróbce termicznej, ponieważ tracą swoją charakterystyczną, chrupką konsystencję i twardnieją.
Do dzieła i smacznego!
Tagliatelle z polędwiczkami i duszonymi kurkami
Składniki (dla 4 osób):
– 2 polędwiczki wieprzowe
– paczka makaronu tagliatelle
– 700 g pieprzników jadalnych (kurek)
– 4 średnie cebule
– 1 śmietanki 30%
– sól i pieprz
– czosnek
– ziele angielskie i liść laurowy
– majeranek i tymianek
– olej do smażenia
Przygotowanie:
Polędwiczki dzielimy na bardzo grube plastry, solimy i pieprzymy, posypujemy odrobiną majeranku i tymianku. Odstawiamy na 2 godziny do lodówki. Na rozgrzanym oleju na dużym ogniu obsmażamy je z każdej strony na złocisty kolor. Pieprzniki myjemy, osuszamy i podsmażamy przez około 5 minut na rozgrzanym oleju. Na koniec dodajemy posiekane cebule i smażymy, aż się zarumienią. Dodajemy wyciśnięte 4 ząbki czosnku i smażymy jeszcze przez minutę. Patelnię zalewamy śmietaną, wrzucamy ziele angielskie i liść laurowy, dusimy 10 minut bez przykrycia.
Polędwiczki układamy w naczyniu żaroodpornym i zalewamy sosem kurkowym. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni 15 minut pod przykryciem i 5 minut bez. Podajemy z ugotowanym al dente makaronem tagliatelle. Można dodać świeżej natki pietruszki.
Przepis pochodzi z książki „Polowanie na grzyby” Zofii Leszczyńskiej-Niziołek
Polecamy
Groźna moda na toksyczne grzyby. Eksperci ostrzegają przed nalewką z muchomora
Krowiak podwinięty (olszówka) – grzyb jadalny czy trujący?
Soplówka jeżowata – właściwości. Kiedy i jak stosować?
Internetowa moda na… jedzenie trujących grzybów. „To może mieć opłakane konsekwencje!” – przestrzega lek. Ewa Stawiarska
się ten artykuł?