Przejdź do treści

Sok z granatu – właściwości i przeciwwskazania

Sok z granatu - właściwości i przeciwwskazania
Sok z granatu - właściwości i przeciwwskazania Alex Loup/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Owoc granatu był używany w medycynie od najdawniejszych czasów, a na jego szczególne właściwości zwrócili uwagę już starożytni. Sok z owocu granatu, jak i same owoce wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyutlenianiające, a także wspomaga obniżenie poziomu cukru we krwi oraz ma właściwości kardioprotekcyjne ( poprawia funkcjonowania mięśnia sercowego). Właściwości lecznicze soku z granatu okazują się bardzo cenne w dobie rozwoju chorób cywilizacyjnych,a jego spożycie niewątpliwie może przynieść korzystne efekty zdrowotne.

Prozdrowotne właściwości soku z granatu

Sok z granatu wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne
  • przeciwmiażdżycowe
  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi
  • obniżające cholesterol,
  • stymulujące naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego.

Niezwykle ciekawym działaniem  owocu granatu jest jego udział w procesach przeciwnowotworowych.  Badania prowadzone na liniach komórkowych raka piersi wykazały, że składniki zawarte w granacie skutecznie hamują angiogenezę ( powstawanie nowych naczyń wokół guza, co zwiększa jego odżywienie), inwazyjność  i wzrost komórek rakowych oraz wywołują ich apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórek). Obiecujące wyniki dotyczą również działania przeciwnowotworowego soku z granatu w nowotworach prostaty, jelita grubego czy raka wątrobowokomórkowego. Warto jednak zauważyć, że większość tych badań prowadzono w warunkach laboratoryjnych ( na hodowlach komórkowych), a nie in vivo ( u pacjentów).

Kiedy polecane jest spożycie soku z granatu?

Sok z granatu polecany jest wszystkim osobom dbającym o zdrowie oraz pragnącym dbać o profilaktykę chorób cywilizacyjnych, jak nowotwory, choroby układu krążenia czy przewlekłe schorzenia zapalne.

Często podnoszonym zagadnieniem jest temat “sok z granatu a cukrzyca”. Spożycie soków jest zwykle odradzane pacjentom chorującym na cukrzycę z uwagi na znaczną zawartość cukrów prostych oraz wysoki indeks glikemiczny tego rodzaju napojów. Z drugiej strony istnieją doniesienia o korzystnym działaniu soku z granatu w cukrzycy.  Odnotowano bowiem, że  spożycie soku z owoców granatowca przez osoby chore na cukrzycę typu 2 przyczyniło się do obniżenia poziomu stężenia glukozy na czczo, a także do zmniejszenia insulinooporności.

Sok z granatu – gdzie kupić?

Sok z granatów dostępny jest w wielu sklepach spożywczych, szczególnie tych ze zdrową żywnością oraz produktami ekologicznymi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotować go samodzielnie. Jak wycisnąć sok z granatu? Można do tego celu użyć wyciskarki do owoców bądź przekroić owoc i oddzielić łyżeczką miąższ od skórki. Miąższ wkładamy do szczelnie zamkniętego woreczka, który mocno ugniatamy lub wałkujemy tak długo aż w woreczku pojawi się spora ilość płynu. Po otwarciu woreczka i odcedzeniu pestek uzyskamy domowy sok z granatu gotowy do wypicia.

Sok z granatu- dawkowanie

Sok z granatu – ile pić dziennie tego napoju, aby odczuć jego korzystne działanie? Zalecana porcja to około 50 ml soku dziennie. Nie należy popijać sokiem zażywanych na stałe lekarstw czy suplementów diety.

Sok z granatu – przeciwwskazania

Sok z granatu może być źle tolerowany przez osoby z refluksem, chorobą wrzodową żołądka I dwunastnicy oraz innymi schorzeniami układu pokarmowego.

Czy wskazane jest picie soku z granatu w ciąży?

Nie istnieją przeciwwskazania związane ze spożywaniem soku czy owoców granatu w tym okresie. Dopuszczalne jest również picie soku z granatu dla dzieci, ale zalecane porcje są mniejsze ( około 20 ml/dobę) i zaleca się podawać je po rozcieńczeniu soku wodą.

 

Bibliografia:

  1. Kulczyński, B., Gramza-Michałowska, A. Granat – tropikalny owoc bogaty w związki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych. Nauka Przyr. Technol., 9, 3,2015
  2. Al-Zoreky, N. S. (2009). Antimicrobial activity of pomegranate (Punica granatum L.) fruit peels.  Int. J. Food Microbiol., 134, 244–248.
  3. Lee, C. J., Chen, L. G., Liang, W. L., Wanga, C. C. (2010). Anti-inflammatory effects of Punica granatum Linne in vitro and in vivo. Food Chem., 118, 315–322.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.