3 min.
Olej kokosowy nie jest dobry na wszystko i dla każdego. Obalamy najpopularniejsze mity

Olej kokosowy / istockphoto
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
09.08.2022
Popularne lody wycofane. Powodem wystąpienie rakotwórczego tlenku etylenu
08.08.2022
4 propozycje „inflacyjnych” obiadów do 8 zł. Polecają dietetycy z profilu Dietetyka #NieNaŻarty
07.08.2022
Pyszny, w kolorze bursztynu i niezwykle zdrowy. Poznaj moc miodu wrzosowego!
07.08.2022
Baba ghanoush – pasta z bakłażana. Smakuje tak, jak wygląda!
„Olej kokosowy jeszcze kilka lat temu święcił triumfy i stał się swoistym objawieniem, dosłownie wyskakiwał z lodówki!” – mówi Agnieszka Pocztarska z „Czytamy Etykiety”. Specjalistka na Instagramie zajęła się tematem oleju kokosowego. Okazuje się, że nie jest on dobry na wszystko i dla każdego.
Spis treści
„Czytamy Etykiety”
„Czytamy Etykiety” to serwis, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska, absolwentka Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką.
Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.
„Wszyscy lubimy wiedzieć, co jemy i jak to jedzenie wpływa na nasz organizm. Niestety, nie każdy ma czas i wiedzę, aby móc dobrze wybrać. Dlatego my każdego dnia analizujemy etykiety i przyglądamy się z bliska składom produktów w polskich sklepach – dla WAS! Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy dzielić się z Wami, a jednocześnie ułatwiać codzienne wybory zakupowe” – czytamy na oficjalnej stronie.
Żywieniowcy są też aktywni w mediach społecznościowych. Ich konto na Instagramie obserwuje 203 tys. osób. W ostatnim ze swoich postów eksperci zajęli się tematem oleju kokosowego w kosmetyce.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Olej kokosowy – co warto o nim wiedzieć?
Jeszcze kilka lat temu olej kokosowy był w każdej kuchni i łazience. Stosowałyśmy go do pieczenia, smażenia, na włosy, skórę i paznokcie. Wiele badań później okazało się, że wcale nie jest tak dobry, jak nam się wydawało.
Jak jest naprawdę?
„Olej kokosowy to olej z wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych,
? należy do grupy olejów nieschnących,
? jest też olejem o wysokim potencjale komedogennym,
? nie przepada za nim cera tłusta i mieszana, ze skłonnością do powstawania zaskórników,
? może puszyć włosy – zwłaszcza te wysokoporowate czy zniszczone” – pisze Agnieszka Pocztarska.
Olej kokosowy w kosmetyce – dla kogo?
„Kto go polubi? Osoby z suchą, zniszczoną skórą – olej ten świetnie ją odżywi i pozostawi na powierzchni ochronny film, który zapobiegnie ucieczce wody.
Jest też polecany w pielęgnacji skóry podrażnionej ze względu na łagodzenie stanów zapalnych i właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne.
Dzięki działaniu ujędrniającemu i poprawiającemu elastyczność skóry sprawdzi się także w pielęgnacji cery dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia, a także skóry kobiet w ciąży! Z powodzeniem można go też stosować w przypadku skóry z AZS, zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci – solo czy też w postaci gotowych masełek i balsamów.
Poleca się go też do pielęgnacji włosów prostych, gładkich, niskoporowatych – ze względu na niewielki rozmiar cząsteczki ma on możliwość wnikania w głąb włosa” – dodaje specjalistka z „Czytamy Etykiety”.
Wyświetl ten post na Instagramie.
„Jak więc widzicie ten mit ma dwa końce! Olej kokosowy nie jest dobry na wszystko i dla każdego, ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się wcale i u nikogo!” – dodaje ekspertka.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

01.08.2022
„Głodówka oczyszczająca nie istnieje. Bo z czego miałaby oczyszczać? Raczej nie z toksyn czy złogów w jelitach” – mówi dietetyk kliniczny Kamil Paprotny

22.07.2022
Piotr Ciemny: Zbieranie chwastów kojarzy się ze starszym panem w kaloszach, w obdartej koszuli. Ja do tego obrazka ludziom nie pasowałem

17.07.2022