6 min.
Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olej kokosowy - właściwości i zastosowanie w kosmetyce Tijana Drndarski/Unsplash
Olej kokosowy to wielofunkcyjny kosmetyk o „cudownych” właściwościach. W pielęgnacji można go wykorzystać m.in. jako krem, balsam, maskę na włosy, maść na trądzik. Sprawdź, jak działa na twarz i ciało – i dlaczego słoiczek warto mieć zawsze pod ręką!
Spis treści
Właściwości oleju kokosowego
Kilka lat temu zrobił furorę jako „remedium na wszystko”, znajdując szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji. Wszem i wobec można było usłyszeć o „cudownych” właściwościach oleju kokosowego – jako środka, który nie tylko jest niezastąpiony na diecie wegańskiej (m.in. do pieczenia i smażenia), ale również m.in. :
- wspiera odchudzanie (w tym celu należy go jeść solo albo dodawać do sałatek, kawy czy koktajli),
- pomaga budować mięśnie,
- wspiera organizm w walce z infekcjami,
- pomaga zwalczać grzybicę.
Olej kokosowy – zdrowy czy nie do końca?
Okrzyknięty jednym z najzdrowszych olejów roślinnych, niestety olej kokosowy nie jest tak zdrowy, jak byśmy chcieli. W 82 procentach jest bowiem jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, które – zgodnie z zaleceniami WHO – należy eliminować, a przynajmniej ograniczać w diecie.
Nie zmienia to faktu, że w kosmetyce olej kokosowy to po prostu must have. Nie ma drugiego takiego produktu, który można tak szeroko stosować w codziennej pielęgnacji, który zastąpi tyle kosmetyków: na twarz, włosy i całe ciało.
40 zastosowań oleju kokosowego w kosmetyce
Słoiczek oleju kokosowego to niezbędnik w każdej łazience. Warto jedynie wiedzieć, że do celów kosmetycznych koniecznie należy wybierać olej kokosowy nierafinowany, tłoczony na zimno, gdyż olej kokosowy rafinowany jest niemal pozbawiony swoich cennych właściwości, a zatem tak naprawdę bezużyteczny.
Olej kokosowy w kosmetyce możemy wykorzystać na (przynajmniej) 40 różnych sposobów:
1. Olej kokosowy jako balsam do ciała – można się nim smarować od stóp do głów.
2. Olej kokosowy na cellulit – to wspaniały pomocnik w walce z pomarańczową skórką, wystarczy regularnie wmasowywać go okrężnymi ruchami w uda i pośladki.
3. Krem do rąk – olej kokosowy na skórę przesuszoną działa niewiarygodnie!
4. Balsam do stóp – po aplikacji trzeba uważać, żeby się nie poślizgnąć, bo zostaje tłusta warstwa.
5. Olej kokosowy na włosy: serum – niewielką ilość oleju kokosowego wsmarowujemy w końcówki włosów i zostawiamy na cały dzień.
6. Olej kokosowy na włosy: maska – nakładamy obficie na końcówki, zostawiamy na noc albo na kilka godzin pod folią i myjemy włosy. To wspaniały sposób na naturalną pielęgnację włosów.
7. Dezodorant – posmarować pod pachami, można dodać kilka kropel olejku eterycznego.
8. Peeling do ciała – wystarczy dodać trochę soli, kawy lub cukru, wmasować w całe ciało i spłukać.
9. Olej kokosowy jako preparat do demakijażu oczu – nakładamy na wacik i zmywamy makijaż, nie szczypie w oczy! Niektórzy zalecają mycie całej twarzy olejem kokosowym.
10. Intymny lubrykant – wedle upodobań i fantazji.
11. Rozświetlacz do twarzy – niewielką ilość rozcieramy na policzkach po zrobieniu makijażu.
12. Preparat do golenia – zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, olej kokosowy ułatwia golenie, nie podrażnia i jednocześnie nawilża skórę.
13. Peeling do twarzy – do oleju kokosowego dodajemy kilka ziarenek soli himalajskiej i masujemy twarz, omijając okolice oczu. Nie trzeba koniecznie spłukiwać wodą.
14. Balsam do ust – olej kokosowy nawilża, odżywia, a zarazem nabłyszcza.
15. Preparat do skórek wokół paznokci – regularnie wmasowujemy w skórki wokół paznokci, paznokcie będą mocniejsze, a skórki miękkie i nawilżone.
16. Olej kokosowy jako krem na odparzenia pieluszkowe dla dzieci – nakładać pod pieluszkę i gotowe.
17. Maść na brodawki sutkowe dla matek karmiących – łagodzi pogryzienia przez bezzębne noworodki, a przy okazji jest to bezpieczny i nietoksyczny produkt dla matki i dziecka.
18. Olej kokosowy jako balsam po opalaniu – olej kokosowy łagodzi oparzenia słoneczne.
19. Serum na rozstępy – pomoże ciężarnym, pod warunkiem że będziemy używać oleju kilka razy dziennie.
20. Olej do masażu – olej kokosowy rozpuszcza się w dłoniach pod wpływem ciepła, co czyni go idealnym do masażu.
21. Olej kokosowy jako krem do opalania – ma wprawdzie niewielki faktor SPF (2-4), nie jest więc najlepszym pomysłem na opalanie w bezpieczny sposób. Ale gdy zapomnimy kremu do opalania z wysokim filtrem, odrobinę pomoże.
22. Olej kokosowy na twarz: jako krem nawilżający – po umyciu twarzy wmasować cienką warstwę, lepszy dla skóry suchej, tłustą może zapychać.
23. Olej kokosowy jako krem pod oczy – łagodny krem pod oczy, które nie będzie powodować podrażnień ani migrować od oczu.
24. Serum na suche pięty – wymieszać olej kokosowy z solą i wmasowywać w pięty, nie zmywać, na noc założyć bawełniane skarpetki.
25. Środek na suche łokcie – regularnie wmasowywać w łokcie.
26. Preparat na plamy starcze – olej kokosowy pomaga rozjaśniać przebarwienia i plamy starcze, wmasowywać regularnie w zmienione miejsca.
27. Olej kokosowy jako pasta do zębów – solo albo w połączeniu z sodą oczyszczoną – wtedy to będzie pasta do zębów wybielająca.
28. Środek zapobiegający nadmiernej ekspozycji na chlor w basenach – aby uniknąć przykrego zapachu chloru na ciele, należy wmasować olej kokosowy przed wejściem do basenu.
29. Lotion dla dzieci i niemowląt – do smarowania po kąpieli.
30. Olej kokosowy jako środek na porost włosów – masowanie skóry głowy olejem kokosowym pobudza cebulki włosowe, minus: tłuste włosy.
31. Preparat do włosów kręconych zapobiegający puszeniu – niewielką ilość oleju wmasować w końcówki, pomaga ułożyć fryzurę.
32. Preparat do płukania ust – płukanie ust olejem kokosowym działa antybakteryjnie na całą jamę ustną.
33. Środek na ciemieniuchę u niemowląt – smarowanie olejem kokosowym głowy pozwala się pozbyć ciemieniuchy.
34. Olej kokosowy na blizny, otarcia i drobne zadrapania – działa jak maść przyspieszająca gojenie uszkodzonej skóry.
35. Rozświetlacz do powiek – olej kokosowy jest doskonałą bazą pod rozświetlający mocny makijaż typu „smokey eye”.
36. Preparat do brwi – pomoże ujarzmić niesforne brwi, wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju na szczoteczkę do czesania brwi.
37. Odżywka do rzęs – olej kokosowy wzmacnia i odżywia rzęsy.
38. Olej kokosowy na trądzik – antybakteryjne właściwości pomagają zwalczać zmiany trądzikowe, wystarczy posmarować zmienione miejsca.
39. Krem na szyję i dekolt – wygładza i odżywia.
40. Olej kokosowy jako preparat do demakijażu – wmasować w twarz kolistymi ruchami i dokładnie spłukać.
W rzeczywistości nie da się chyba policzyć wszystkich zastosowań oleju kokosowego w pielęgnacji. Te wymienione powyżej to nie koniec! Możecie wymyślać własne, wedle potrzeb i inwencji twórczej.
Jak przechowywać olej kokosowy?
Po otwarciu olej kokosowy przechowywać nawet przez rok w temperaturze pokojowej. Nie musimy go trzymać w lodówce, ale absolutnie nie należy do stawiać w nasłonecznionym miejscu. Istotne jest również dokładne zakręcanie słoiczka po każdym użyciu. Warto bowiem pamiętać, że choć nie jełczeje tak szybko, jak inne tłuszcze roślinne, olej kokosowy również się psuje. Tylko odpowiednie przechowywanie da nam pewność, że przez długie miesiące zachowa swoje dobroczynne właściwości.
Należy dodać, że olej kokosowy spożywczy równi się od kosmetycznego tym, że ten pierwszy musi spełniać kryteria ustalone dla żywności, a one nie są tożsame z normami kosmetycznymi. Wybierając olej dla swoich celów, trzeba mieć to na uwadze.
Poleć artykuł koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

20.04.2023
„Agencje modelingowe mają wobec dziewczyn odczłowieczające oczekiwania” – mówi eksmodelka i psycholożka Kaja Funez-Sokoła

05.04.2023
„Poza uzależnieniem kawa może zwiększać ryzyko wystąpienia stanów lękowych”. O wpływie kofeiny i nietolerancji kawy mówi dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda

03.04.2023