Przejdź do treści

„Od dziś nie podjadam” jest w zasadzie celem bez szans na powodzenie – podkreśla psychodietetyczka. Dlaczego i co można z tym zrobić?

"Od dziś nie podjadam" jest w zasadzie celem bez szans na powodzenie - podkreśla psychodietetyczka
"Od dziś nie podjadam" jest w zasadzie celem bez szans na powodzenie - podkreśla psychodietetyczka/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ile razy mówiłaś sobie, że „od dziś” nie będziesz podjadać między posiłkami? Psychodietetyczka Agata Głyda uważa, że to plan, który nie ma prawa się powieść. Dlaczego? Ekspertka wyjaśnia to w swoim wpisie na Instagramie i proponuje sposób na podjadanie, który według niej jest skuteczny. Warto wgryźć się w ten temat!

Mózg nie lubi zakazów

„’Od dziś nie podjadam’ jest w zasadzie celem bez szans na powodzenie. Już abstrahując od tego, że takie postanowienie nie mówi nam nic o przyczynach podjadania między posiłkami, to dodatkowo nasz mózg z natury nie lubi zakazów… Być może zauważyłaś, że kiedy planujesz, że nie będziesz czegoś robić, to tym bardziej zaczynasz to robić!” – pisze na swoim instagramowym profilu @psycholog_na_diecie Agata Głyda.

Uwierzyłabyś, jakby ktoś ci powiedział, że fizyka kwantowa może pomóc w radzeniu sobie z podjadaniem? Psychodietetyczka uważa, że to jak najbardziej możliwe! Jak pisze, ta strategia to jej tajna broń na „trudne przypadki”.

„Kiedy nic nie działa, rzucam pacjentom Heisenberga na ratunek” – zdradza Głyda, przywołując niemieckiego fizyka teoretyka, filozofa nauki, współtwórcę mechaniki kwantowej i elektrodynamiki.

To właśnie na jego teoriach bazowała, tworząc poniższy rysunek, który pokazuje, że skupiając się wyłącznie na podjadaniu, ignorujemy wiele istotnych rzeczy, które za nimi stoją. I to właśnie nad nimi powinniśmy popracować. To między innymi stres, restrykcje, samotność czy choroba.

„Mózg nie lubi tego, co trudne, za to chętnie podtrzymuje nawyki przyjemne. Oporuje przed zmianą, która wymaga zasobów siły woli. Spróbuj inaczej: zamiast mówić sobie 'nie podjadam’, po prostu licz, ile razy zdarza ci się podjadać w ciągu dnia i zapisuj codziennie wynik. Tylko tyle. Uwaga kierowana na monitowanie zachowania, a nie zmianę zachowania, z czasem sprawi, że ulegnie ono zmniejszeniu” – wyjaśnia. „Muszę przyznać, że to naprawdę działa! Bez wysiłku” – dodaje.

To co, spróbujesz „od dziś” liczyć, ile razy w ciągu dnia podjadasz? Do dzieła!

Agata Głyda, czyli „Psycholog na diecie”

Za profilem na Instagramie „Psycholog na diecie” stoi Agata Głyda – psychodietetyczka, psycholożka i terapeutka pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest autorką książki „Równowaga”, szkolenia „Ogarnij podjadanie” oraz podcastów, w których porusza zarówno tematy psychologiczne, jak i psychodietetyczne. Profil Agaty Głydy na Instagramie @psycholog_na_diecie obserwuje ponad 62 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: