Przejdź do treści

Jesienne patenty na słodkości. Poznaj trzy przepisy

Muffiny z jabłkami
Muffiny z jabłkami. Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Słodkości… Małe słabości, które zdarzają się nawet najlepszym i najbardziej wytrwałym w zdrowym odżywianiu albo na diecie. Jesienią dostarczają odrobiny słońca i dobrego humoru, o których brak tak łatwo przy nieprzyjemnej pogodzie.

Drobne przyjemności takie jak kawa lub gorąca czekolada w towarzystwie sernika i najlepszej przyjaciółki albo ciasteczka, które zagryzam, otulając się ciepłym kocem i oglądając ulubiony film. Jesienią i zimą łatwo się zapominam: andrzejki, święta, sylwester, a pomiędzy nimi wiele domowych spotkań w towarzystwie przyjaciół… i waga w łazience zaczyna pokazywać dodatkowe kilogramy. Białe pieczywo i makarony zastępuję razowymi, a zamiast białego ryżu w moim jadłospisie pojawia się ryż naturalny oraz dziki, ciemnobrązowy. A słodkości? Bez nich jesień czy zima zbyt mocno dadzą mi się we znaki. Kalorie spalę na ściance do wspinaczki, łyżwach i snowboardzie, ale w zaciszu mojej kuchni przyjrzę się z bliska deserom, które można przygotować w zdrowszych, lecz wciąż smacznych i kolorowych wersjach.

Muffiny razowe z jabłkami

Muffiny razowe z jabłkami

Kto z nas choć raz nie skusił się w domu, kawiarni czy na przyjęciu na urocze muffiny? Można je przygotować na nieskończenie wiele sposobów. Upieczone w zdrowszej wersji, na pszennej mące razowej, posłodzone miodem, pięknie pachną pieczonymi jabłkami i cynamonem.

Składniki:

– 2,5 szklanki mąki pszennej razowej
– 2/3 szklanki mleka
– 1/2 szklanki miodu rzepakowego
– 100 ml oleju
– 2 jabłka (obrane ze skórki, pokrojone w niewielką kostkę)
– 2 jajka
– 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
– 3 łyżeczki cynamonu

Przygotowanie:

Do przygotowania bez miksera. Na 12 szt. muffinów.

Nastawiamy piekarnik na 180 st. C. Mąkę, proszek do pieczenia i cynamon mieszamy w misce. Jajka, olej, miód i mleko mieszamy w drugiej misce. Do suchych składników dodajemy jabłka, mieszamy łyżką, następnie dolewamy mokre składniki i mieszamy całość, aż wszystko się połączy.

Masę przekładamy za pomocą dwóch łyżek do foremek na muffiny wyłożonych papilotkami lub posmarowanych delikatnie olejem (masa powinna sięgać niewiele poniżej brzegu foremki – muffiny na mące razowej nie wyrastają tak mocno jak na zwykłej). Wstawiamy foremki do piekarnika i pieczemy przez 25–30 minut. Po upieczeniu od razu wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia. Papilotki zdejmujemy dopiero tuż przed zjedzeniem.

Ryż naturalny z melonem

Słodka alternatywa

Zdjęcie: Dorota Kamińska

Biały ryż warto zastąpić naturalnym lub dzikim – ciemnobrązowym. Są zdrowsze i zapewniają dłuższe uczucie sytości. Podobnie jak biały ryż, jego ciemniejszych braci można łączyć i z wytrawnymi, i ze słodkimi składnikami. W wersji z owocami będzie wyśmienitym deserem lub słodką kolacją.

Składniki (dla 4 osób):

– 400 g ryżu naturalnego lub dzikiego
– 80 g blanszowanych migdałów posiekanych w słupki lub 4 łyżki sezamu
– 250 ml mleka kokosowego
– 4 łyżki miodu (opcjonalnie)
– 1/4 łyżeczki soli
– 1 melon lub 2 mango (obrane, wypestkowane, pokrojone w półksiężyce), albo 2–3 jabłka, pokrojone w półksiężyce
winogrona do dekoracji
– świeża mięta do dekoracji

Przygotowanie:

Ryż gotujemy według przepisu na opakowaniu. Na suchej patelni prażymy sezam lub migdały, aż delikatnie się zrumienią. Zdejmujemy z ognia i przekładamy na talerz.

Mleko kokosowe podgrzewamy w małym rondlu z miodem, dokładnie mieszając.

Do ugotowanego ryżu dodajemy stopniowo mleko kokosowe, spulchniając całość widelcem. Układamy dekoracyjnie melona lub mango albo jabłka na talerzu, obok formujemy kopiec z ryżu. Posypujemy ryż prażonymi migdałami lub sezamem i dekorujemy winogronami i miętą.

Lody z kiwi

Słodka alternatywa

Zdjęcie: Dorota Kamińska

Chociaż królują latem, również jesienią i zimą zdarza mi się sięgnąć po lody. Do ich przygotowania wykorzystuję owoce, które są łatwo dostępne przez cały rok: banany, brzoskwinie albo… kiwi. To prawdziwa witaminowa bomba! Moje lody z kiwi to jedna z prostszych receptur: miksuję obrane owoce w blenderze z dodatkiem mleka kokosowego i miodu lub brązowego cukru. Po 2 godzinach mrożenia są gotowe.

Składniki (na 1/2 l lodów):

– 5 sztuk kiwi
– 1/2 szklanki mleka kokosowego
– 2–4 łyżki miodu rzepakowego lub brązowego cukru, albo ½–1 łyżka syropu z agawy

Obrane kiwi i pozostałe składniki miksujemy na gładką masę w blenderze. Przekładamy do pudełka, zamykamy i wstawiamy do zamrażarki. Co 30–45 minut wyjmujemy pudełko i mieszamy masę łyżką, zapobiegając w ten sposób ewentualnej krystalizacji masy.

Dorota Kamińska to idealne połączenie kury domowej i podróżniczki, która nie może usiedzieć długo w jednym miejscu. Latem biega, zimą jeździ na desce i łyżwach, a od niedawna stawia pierwsze kroki na ściance do wspinaczki. Marzy o podróży dookoła świata i spróbowaniu potraw regionalnych w każdym zakątku, który wtedy odwiedzi. Lubi dobre jedzenie i ceni kolorową kuchnię o różnorodnych składnikach. Odkrywa na nowo dania kuchni polskiej i prezentuje swoim czytelnikom przepisy z filmami kulinarnymi na www.pozytywnakuchnia.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: