Przejdź do treści

Nawet w święta możesz stosować dietę na planowanie rodziny – Zofia Pomes wyjaśnia, co jeść w wigilię

Wieczerza wigilijna
Wieczerza wigilijna. Źródło: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zbyt niski poziom progesteronu spędza sen z powiek kobietom starającym się o dziecko i przyszłym mamom. Zofia Pomes, czyli Holistycznie Zdrowi na Instagramie, w swoim najnowszym wpisie zauważa, że nawet na wigilijnym stole znajdziemy produkty, które mogą okazać się pomocne dla osób walczących z niedoborem tego hormonu.

Czym jest progesteron?

Progesteron to jeden z najważniejszych żeńskich hormonów, produkowany przez jajniki, a w czasie ciąży także przez łożysko (hormon ten występuje również u mężczyzn – produkuje go kora nadnerczy). Jego utrzymujący się w normie poziom ułatwia zarówno samo zajście w ciążę, jak i późniejszy prawidłowy rozwój płodu. Jak zaznacza autorka profilu Holostycznie Zdrowi, należy pamiętać, że sama dieta nie wystarczy, by poziom progesteronu w organizmie podnieść, ponieważ równowaga hormonalna zależy od wielu czynników. Mimo to zawsze doborem odpowiednich produktów w jadłospisie można sobie pomóc.

 

Kobieta trzyma wynik badania usg

Wigilijne produkty na wyższy progesteron

1. Śledź

Podczas świąt warto sięgnąć po śledzia, zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia morskiego. Pozytywnie wpływają one bowiem na poziom progesteronu w fazie lutealnej (ostatniej fazie cyklu, trwającej 14 dni). Śledzie zawierają także, jak zauważa Zofia Pomes, kwasy tłuszczowe omega-6 DPA, które minimalizują ryzyko niewystąpienia owulacji.

2. Orzechy

Orzechy stanowią z kolei źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz antyoksydantów (szczególnie ich skórka). Wszystkie te składniki wspierają prawidłową gospodarkę organizmu.

3. Kapusta

W przypadku kapusty Holistycznie Zdrowi powołuje się na badanie, w którym wzięły udział kobiety z udowodnioną niewydolnością ciałka żółtego, u których produkcja progesteronu wynosiła mniej niż 10 ng/ml w drugiej fazie cyklu. Sprawdzono więc, czy pomocna okaże się im suplementacja witaminy C w dawce 750 mg dziennie. Okazało się, że tak, ponieważ poziom progesteronu wzrósł średnio o 5,76 ng/ml, uzyskano również prawidłowe stężenie krwi. Co to badanie ma wspólnego z kapustą? Warzywo to zawiera wysokie dawki witaminy C.

Kim jest Zofia Pomes?

Zofia Pomes jest dietetyczką, której zależy na tym, by promować zdrowy styl życia, będący przyjemnością, a nie karą. Pisze o tym, jak dbać o zdrowie zgodnie z naturą, ale i naukową wiedzą. Doradza również, w jaki sposób naturalnie wspierać płodność i zadbać o równowagę hormonalną w organizmie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: