Przejdź do treści

„Chcę, żeby moje dzieci ze świąt pamiętały to, że jestem z nimi, a nie tylko to, że jestem w kuchni”. Tiktokerka swoim nagraniem podbija internet

Na zdjęciu mama i córka okazują radość z pieczenia pierniczków: HelloZdrowie
Warto obowiązki przedświąteczne rozłożyć sobie w czasie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przygotowanie świąt to nie lada wyzwanie. Dlatego też wiele osób ustala priorytety, dzieli obowiązki między wszystkich domowników i planuje zadania. Ma to ułatwić przygotowania, zminimalizować przeciążenie i niepotrzebny stres. Na zupełnie niecodzienny sposób uniknięcia przedświątecznej gorączki wpadła Charlotte Crouch, tiktokerka. Jak mówi w nagraniu na swoim kanale, gotowe potrawy ma już na miesiąc przed świętami. 

Święta nie są od stania w kuchni

Planowanie świątecznego menu, uwzględnienie czasu potrzebnego na przyrządzenie potraw, zakup niezbędnych produktów: wiele osób przygotowuje sobie taki harmonogram, żeby kuchenne prace przebiegały lżej i bardziej komfortowo. Charlotte Crouch, tiktokerka, poszła o krok dalej: w święta nie zamierza ani minuty stać w kuchni. Dlatego też wszystkie potrawy przygotowała miesiąc wcześniej. Jak twierdzi, święta są czasem odpoczynku i budowania relacji z bliskimi, a nie czasem na kuchenne prace. W ten sposób unika nie tylko zmęczenia podczas gotowania na ostatnią chwilę, ale także stania w kolejkach, które są tym dłuższe, im bliżej świąt.

Byliście w sklepie przed świętami? Te kilka dni przed Bożym Narodzeniem to szaleństwo” – mówi w nagraniu. „Ludzie po prostu wariują. Jeśli pojedziesz w listopadzie, wszystko będzie normalnie„.

Wcześniejsze przygotowanie dań to także, zdaniem tiktokerki, gwarancja na to, że świąteczne jedzenie będzie najlepszej jakości. Jak mówi, zdarza jej się czasem sięgnąć po gotowce, ale nie w święta! W te wyjątkowe dni wszystkie dania są zrobione przez nią od początku do końca, bo… po prostu ma to czas! Oczywiście wcześniej przygotowane potrawy przechowuje w zamrażarce.

Kolejnym powodem, dla którego warto jest przygotować świąteczne potrawy wcześniej, jest uniknięcie ogólnego bałaganu i spiętrzonych naczyń w zlewie.

Chcę, żeby moje dzieci pamiętały Boże Narodzenie, to, że jestem z nimi, a nie tylko to, że jestem w kuchni” – argumentuje.

Pomysł tiktokerki spodobał się wielu jej obserwatorom.

„Czasami pieczemy kurczaka i zamrażamy na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Jest o wiele łatwiej”

„Zdecydowanie zrobię to w tym roku! Będę w prawie 5. miesiącu ciąży, więc nie wyobrażam sobie nic gorszego niż stanie w gorącej kuchni i gotowanie”

„Szczerze mówiąc, to taki dobry pomysł. Nigdy nie myślałam o tym, aby przygotować to wszystko wcześniej. Zakupy w okolicach świąt Bożego Narodzenia to chaos!”

@charlottescrunchymama Replying to @Debbiej hope that makes sense! #xmasdinner #makeaheadchristmas ♬ original sound – Charlotte Crouch

Mrożenie: jak to zrobić bezpiecznie?

Mrożenie jest najbardziej efektywnym sposobem przechowywania żywności. To proces utrwalający żywność na drodze termicznej z zachowaniem jej walorów odżywczych i właściwości fizycznych w jak największym stopniu. Należy jednak pamiętać, że aby zachowała ona pełnię swoich właściwości, należy przechowywać ją we właściwych warunkach i temperaturze, optymalna to -18 st. Celsjusza.

Mięso

Mięso gotowane albo pieczone wysycha i twardnieje w wyniku zamrożenia. Najlepiej więc mrozić je pokrojone na grubsze plastry wraz z odrobiną sosu. Usmażone np. kotlety schabowe można mrozić z przydatnością do spożycia około 2-3 tygodnie.

Ryby

Do mrożenia nadają się jedynie ryby, które wcześniej nie były mrożone. Dłuższą świeżość zachowają ryby tłustsze. Ryby świeżo złowione najlepiej mrozić jak najszybciej, dzięki czemu będą przydatne do spożycia nawet po 4 miesiącach. Zanim zamrozi się świeżą rybę, należy ją odpowiednio wcześniej przygotować: wypatroszyć i oczyścić z łusek. Filety rybne najlepiej przełożyć pergaminem, żeby nie zbiły się po rozmrożeniu w jedną całość.

Pierogi

Pierogi najlepiej przed włożeniem do zamrażarki schłodzić w lodówce. Można także zamrozić sam farsz do pierogów.

Zupa

Gotowe dania typu zupa najlepiej mrozić w specjalnych naczyniach do kontaktu z żywnością. Jeśli zupa jest w plastikowym pojemniku, nie należy wypełniać go pod samą przykrywkę, ponieważ mrożona ciecz zawsze zwiększa swoją objętość

Grzyby

Grzyby także można mrozić. Najlepiej będą nadawać się te o zwartym miąższu (podgrzybki, kozaki, maślaki, kurki czy rydze). Trzeba jednak wiedzieć, jak je mrozić, by nie spowodować zmian w smaku ani strukturze. Grzyby należy oczyścić za pomocą noża i wilgotnej szmatki. Większe pokroić na kawałki, mniejsze można zamrozić w całości. Podgrzybki, kozaki i maślaki wystarczy włożyć do plastikowego pojemnika z zamknięciem lub woreczka i umieścić w zamrażarce, jednak kurki czy rydze należy przed zamrożeniem gotować 10 minut, aby nie były gorzkie. Po ostudzeniu i dokładnym osuszeniu, włożyć do pojemnika lub woreczka z zamknięciem i zamrozić. Po wyjęciu grzybów z zamrażarki nie należy rozmrażać ich całkowicie w misce, ponieważ stracą smak i zwartą konsystencję. Najlepiej w połowie rozmrożone grzyby wrzucić na patelnię lub do ciepłej wody. Takie grzyby można przechowywać zamrożone do roku.

Ciasta i torty

Większość wypieków – serniki, babki, torty i ciasta z bitą śmietaną także nadają się do zamrożenia. Najlepiej jest podzielić je na porcje i mrozić w plastikowych pojemnikach przeznaczonych specjalnie do ciast lub wielokrotnego użytku. Zamrożone ciasto powinno być przechowywane w zamrażarce do 3 miesięcy.

Lista produktów i ich data przydatności do spożycia po zamrożeniu

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków stworzyła zestawienie najczęściej mrożonych produktów, podając przy tym, jak długo zachowują one swoją świeżość:

– chleb – 2-3 miesiące

– ciasto na chleb – miesiąc

– sernik – 2-3 miesiące

– jagnięcina i cielęcina – 9 miesięcy

– gulasz wołowy – 4-6 miesięcy,

– kurczak i indyk w kawałkach – 9 miesięcy,

– szynka gotowana – 2 miesiące,

– kiełbasa – 2 miesiące,

– lody – 2 miesiące,

– owoce – 9-12 miesięcy,

– warzywa – 8-12 miesięcy,

– zioła – 12 miesięcy

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: