Przejdź do treści

Nad polskim morzem wykryto enterobakterie w lodach z automatu

Nad polskim morzem zamykają się lodziarnie. Winne są enterobakterie
Nad polskim morzem zamykają się lodziarnie. Winne są enterobakterie / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lody to nieodłączna część wakacji nad Bałtykiem. Niestety w tym roku w niektórych nadmorskich miejscowościach będziemy musieli obejść się smakiem. Powodem są groźne bakterie wykryte w połowie próbek lodów z automatu.

Sanepid w lodziarniach

Inspekcja Sanitarna poddała kontroli 16 lodziarni w woj. zachodniopomorskim. Wyniki były chyba gorsze, niż spodziewał się sam sanepid. Najbardziej alarmujące – w pasie nadmorskim. Jak podaje PAP, aż w 23 z 50 zbadanych partii lodów wykryto tam enterobakterie.

Te bakterie występują w jelicie grubym i tam są nieszkodliwe dla zdrowia. Co innego, gdy są w żywności. Wtedy u osób z osłabioną odpornością lub schorzeniami układu pokarmowego może skończyć się na dolegliwościach żołądkowych – tłumaczy w rozmowie z PAP Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

23 lodziarnie, w których wykryto bakterie, musiały przeprowadzić dokładną dezynfekcję wszystkich sprzętów. Jednak w 16 z nich nie przyniosła ona oczekiwanych efektów. Dlatego lokale te zamknęły się do czasu, aż następne badanie wykaże, że bakterii już nie ma.

Kobieta

A może domowe lody?

Tym, którym nie udało się zjeść lodów z automatu, polecamy znacznie zdrowsze (i na pewno przechowywane w dobrych warunkach, nad którymi macie kontrolę!) lody domowe. Na naszej stronie znajdziecie wiele przepisów na takie przysmaki.

Może skusicie się na przykład na bananowe lody w jednym, pysznym kęsie albo domowy sorbet? Weganom proponujemy wegańskie lody bakaliowe albo takie ze słonym karmelem. Wcale nie są takie trudne w przygotowaniu, jak może się wydawać, a efekt jest niesamowity! Nie tylko wspaniale smakują, ale też pięknie wyglądają.


Źródło: RMF24/ PAP

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: