Przejdź do treści

Na czym smażyć? Zobacz, czym się różnią poszczególne oleje

Tekst o różnicach i zastosowaniach różnych olejów. Na zdjęciu: Osoba gotująca jedzenie w patelni - HelloZdrowie
Na czym smażyć? Zobacz, czym się różnią poszczególne oleje Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Różnorodne tłuszcze to podstawa wielu potraw. Smażenie, pieczenie czy dodatek do sałatki to tylko niektóre możliwości ich wykorzystania. Z pewnością znasz różne rodzaje olejów, ale czy wiesz, czym się różnią?

Każda potrawa rządzi się swoimi prawami. Możesz się zdziwić, jak czasem zamiana jednego oleju na drugi może zmienić smak danego dania. Oto kilka najbardziej znanych olejów wykorzystywanych w gotowaniu.

Rodzaje olejów w kuchni

Chyba najbardziej znany tłuszcz w kuchni. Zyskał swoją popularność dzięki cennym przeciwutleniaczom oraz wpływowi na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Oliwa to idealny olej do sałatek, dipów i sosów. Może być również podgrzewana, ale jej temperatura nie może przekraczać 191 st. C. Dlatego też nie nadaje się do wszystkich gorących potraw.

  • Olej rzepakowy

Ważne jest, by nie podgrzewać oleju rzepakowego do temperatury powyżej 204 st. C. Olej ten idealnie nadaje się do smażenia, pieczenia i grillowania. Nie nadaje potrawom smaku, dzięki czemu można zachować naturalny smak składników. Jest wytwarzany wyłącznie z roślin rzepaku, co gwarantuje mu czystość.

Oliwa z oliwek – smażyć na niej czy nie?
  • Olej kokosowy

Występuje w dwóch typach: rafinowany i nierafinowany. Ten pierwszy ma lekko kokosowy smak i nadaje się do pieczenia oraz smażenia. Maksymalna temperatura, do której powinno się go podgrzewać, to 232 st. C. Nie powinno się jej przekraczać, ponieważ jak każdy inny olej, kokosowy również uwalnia toksyczne substancje. Olej nierafinowany z pierwszego tłoczenia jest zdrowszy, ale też droższy. powinno się go podgrzewać maksimum do 177 st. C. Posiada bardziej wyrazisty, kokosowy smak. Idealny do deserów i różnych słodyczy.

Ten olej posiada chyba najwyższą dopuszczalną temperaturę smażenia i pieczenia – 271 st. C nierafinowany, a 249 st. C rafinowany. Świetnie podkreśla smak każdej potrawy, uwalniając z niej to co najlepsze. Jest w dodatku bardzo zdrowy.

kobieta smażąca jedzenie
  • Olej arachidowy

To bardzo cenny olej dla przemysłu. Znosi wysokie temperatury (232 st. C), sprzyja smażeniu połączonemu z mieszaniem, a także pozwala na dokładną obróbkę termiczną ogromnych partii jedzenia. Dlatego tak często wykorzystuje się go w orientalnej kuchni azjatyckiej. Można go także dodawać do sosów i marynat, ale tylko ten nierafinowany.

  • Olej sezamowy

Bardzo dobry do smażenia, ale również jako przyprawa do sałatki. Potrafi wzbogacić smak, a dodatkowo rywalizować z oliwą z oliwek. Olej sezamowy to bogate źródło jednonienasyconych tłuszczów oraz przeciwutleniaczy.

 

Źródło: healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: