Jesz tylko dwa lub trzy posiłki dziennie? Dietetyczka tłumaczy, czy to problem
Od wielu lat uczy się nas, że zbilansowana dieta powinna składać się z pięciu posiłków dziennie, ponieważ wtedy zapobiegamy skokom poziomu glukozy. Nie tyjemy i czujemy się lepiej. Nikogo jednak nie zdziwi, jeśli napiszę, że lwia część zapracowanych nie ma na to ani czasu, ani ochoty. Niektórzy po prostu lubią jeść rzadziej. Czy to rzeczywiście niezdrowe? Odpowiada dietetyczka kliniczna Patrycja, autorka profilu na Instagramie „athyee”.
Jak często powinno się jeść?
Czy ilość posiłków ma znaczenie? Odpowiedź brzmi NIE ? Możesz jeść taką ilość posiłków na jaką pozwala Ci Twój plan dnia, czy to będzie 5,6 posiłków czy 3 a nawet 2 – to zależy od Ciebie. Ważna jest ilość przyjmowanych kalorii.
Dietetyczka podkreśla, że liczba posiłków jest kwestią indywidualną. Gdy ktoś czuje się lepiej jedząc większe posiłki co pięć lub sześć godzin, to powinien się tego trzymać. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnia sobie odpowiednio dużo kalorii i składników odżywczych. Zarówno niedojadanie, jak i objadanie się – szkodzą niezależnie od odstępów między kolejnymi porcjami.
Przykładem osoby, która woli siadać do stołu rzadziej jest sama autorka wpisu. Ekspertka je trzy posiłki dziennie i wcale nie czuje się głodna:
Ja mam taki system od ponad roku i nigdy nie żyło mi się lepiej ? Jedząc co 3 godziny moje życie kręciło się tylko wokół jedzenia…w sumie dalej się kręci bo przez cały dzień układam jadłospisy? ale dzięki temu mam dużo więcej czasu i po posiłkach, które zjadam czuje się najedzona.
Czy trzy posiłki dziennie sprawdzą się u każdego?
Dietetyczka podkreśla jednak, że nie w każdym przypadku sprawdzi się jedzenie co pięć godzin. Osoby o dużym zapotrzebowaniu kalorycznym, na przykład sportowcy, mogą mieć trudność w „zmieszczeniu” potrzebnych kalorii w zaledwie trzech posiłkach. Ponadto nawet osoby na „normalnej” diecie mogą preferować częstsze i mniejsze porcje, bo wtedy mają więcej energii i są bardziej skoncentrowani.
Warto usiąść i przemyśleć jak to u Was wygląda. Ja jem około 2000 kcal, więc dam radę to „przejść” w trzech posiłkach. Jeśli ktoś je więcej i nie czuje się komfortowo jedząc dużo na jeden raz – jedzcie częściej! ?
Czy jedzenie rzadziej może powodować tycie?
Jako argument przeciwko jedzeniu trzech posiłków dziennie często służy teoria, według której powoduje ono szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej. Jak sprawę komentuje dietetyczka?
Często jest też tak, że osoby jedzące 2,3 posiłki dziennie mają problem z nadmiernymi kilogramami. Wydaje się, że to mało, ale tutaj warto zadać pytanie. Czy oprócz tych posiłków nie podchodzą co chwile po jakieś przekąski? Czy nie jedzą za mało przez kilka dni a później nadrabiają wszystko z nawiązką?
Niestety wiele tak zwanych zdrowych przekąsek to prawdziwe bomby kaloryczne. Jedząc je nie czujemy się winne tylko dlatego, że nie sprawdziłyśmy tabeli z tyłu opakowania. Jako przykłady warto wymienić:
- orzechy i masło orzechowe,
- chipsy bananowe,
- frytki z batatów,
- ciasta zbożowe bez cukru,
- puddingi chia.
Jeśli zależy nam na zgubieniu kilku kilogramów, skupmy się więc na zdrowym jadłospisie, którego wartość kaloryczna nie przekracza lub jest niższa od naszego zapotrzebowania.
RozwińZobacz także
„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
„Cellulit nie oszczędza nawet szczupłych kobiet”. HZ kontra mity #15 Cellulit
„Jestem na diecie bezglutenowej, bo chcę schudnąć”. Czy to jest zdrowe? Odpowiada dietetyczka Paulina Roziewska
Polecamy
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
się ten artykuł?