Jesteś fanką czosnku? Wyhoduj go sama! To naprawdę łatwe
Czosnek – ta fantastyczna roślina jest nieodzownym składnikiem wielu potraw na całym świecie. Spośród licznych zalet smakowych i prozdrowotnych, trudno szukać w nim wad. Właściwie jedynie specyficzny zapach może kogoś zniechęcić.
Jeśli jednak mamy to w nosie i kochamy czosnek, a szare warkocze wiszące na straganie sprawiają, że świecą nam się oczy i już planujemy kolejne danie z tym naturalnym antybiotykiem, to zadajmy sobie proste pytanie: „Dlaczego same nie wyhodujemy go w domu?”.
Witaj czosnku
Domowa uprawa czosnku nie powinna sprawić kłopotów nawet najmniej doświadczonym ogrodnikom – amatorom. Jeszcze jedna dobra wiadomość – poza tym, że jest to niemal dziecinnie proste, masz wybór spośród trzech sposobów uprawiania tego warzywa. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości, a już niedługo będziesz mogła pochwalić się swoimi plonami. Radą posłuży nam Emilie Vanpoperinghe, współzałożycielka londyńskich „zielonych skrzynek”, z dostawą do domu Oddbox i specjalistka w kwestiach food waste.
Uprawa w domu (ziemia)
Według Vanpoperinghe wystarczy posadzić dojrzały ząbek czosnku korzeniem w dół. Przyda się nam do tego mała doniczka wypełniona ziemią. Miejsce ekspozycji powinno być mocno nasłonecznione. Już po kilku dniach możesz oczekiwać efektów w postaci pojawiania się łodygi.
Uprawa w domu (woda)
Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie „zasadzenie” czosnku w wodzie. Wystarczy wrzucić ząbek do szklanki, a po kilku dniach pojawi się zielona łodyga. Niedługo potem będziesz mogła rozkoszować się smakiem świeżutkiego czosnku, przypominającego wyglądem szalotkę.
Uprawa na zewnątrz
Jeśli masz skrawek ogródka lub miejsce na większą skrzynie na balkonie, to śmiało możesz zabrać się za uprawę „pod chmurką”. Na efekt będziesz czekała odrobinę dłużej, ale zadanie nie jest zbyt pracochłonne.
Czosnek należy sadzić jesienią lub wiosną, zbiorów powinnaś oczekiwać w lipcu. Ząbki należy oddzielić od główki i pojedyncze rozsadzić w odległości mniej więcej ok. 18 cm od siebie, na głębokości dwukrotnej długości ząbka, szpiczastym końcem do góry. Ziemia powinna być regularnie podlewana, a stanowisko dobrze naświetlone. Postaraj się by chwasty nie pokrzyżowały ci planów.
Nagroda w kształcie główki
Kiedy zorientujesz się, że twój czosnek jest już gotowy? Liście z wyrośniętych łodyg zaczną żółknąć. Wtedy delikatnie oderwij główkę i odczekaj parę dni aż jej skórka obeschnie, najlepiej pod działaniem letniego słońca.
Gdy tylko skończysz zaplatać warkocze, zaproś znajomych na wieczór pt. ”Pogromcy wampirów” podczas którego czosnek będzie rządził na stole, a filmy o krwiopijcach na ekranie. Ssssmacznego.
Źródło: delish
Polecamy
Przebadali pomidory z popularnych w Polsce dyskontów. „Mamy do czynienia z 'powracaniem’ w żywności pestycydów wycofanych z UE” – grzmią eksperci
Czym są fitoncydy – gdzie występują i jak działają? Jak wprowadzić naturalne antybiotyki do diety
Jak zacząć uprawiać swoje własne warzywa, nawet jeśli mieszkamy w bloku?
Napary wiosenne prosto z drzew. Rozpieść swoje kubki smakowe herbatą z pąków leszczyny, igieł sosny i kory brzozowej
się ten artykuł?