Przejdź do treści

Jakie zmiany na cukinii są jadalne, a jakie nie? Wyjaśnia Jagna Niedzielska

Jakie zmiany na cukinii są jadalne, a jakie nie? Wyjaśnia Jagna Niedzielska
Jakie zmiany na cukinii są jadalne, a jakie nie? Wyjaśnia Jagna Niedzielska / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cukinia to bardzo zdrowe warzywo, o ile jest… świeże. Co będzie dla nas wskazówką, że możemy jeszcze ją zjeść, a jaki wygląd wskazuje na to, że jest już niejadalna? I jak przedłużyć przydatność do spożycia cukinii? Wyjaśnia w swoim najnowszym wpisie na Instagramie Jagna Niedzielska, kucharka i propagatorka idei zero waste.

Jeść czy nie jeść?

„Delikatnie odrapana cukinia, ale bez oznak pleśni, jest jadalna” – podkreśla Jagna Niedzielska na swoim profilu na Instagramie. „Cukinia ze zmarszczoną skórką jest jadalna. Ma po prostu mniej wody, więc jest mniej jędrna” – dodaje.

Jednak, jak pisze Niedzielska, mokre plamy o nieprzyjemnym zapachu są oznaką tego, że cukinia może się już nie nadawać do jedzenia.

Żeby warzywo to zachowało jak najdłużej świeżość, możemy je zamrozić. Jak się do tego zabrać? Kucharka zdradza swój ulubiony sposób na to i wyjaśnia, jak krok po kroku przygotować cukinię do mrożenia.

  1. Umytą cukinię zatrzyj na tarce, na grubych oczkach.
  2. Wyciśnij z niej sok – dzięki temu będzie się lepiej mrozić, a po mrożeniu lepiej smakować. Możesz ją wykorzystać m.in. do zup, gulaszy warzywnych czy duszenia warzyw na patelni.
  3. Startą cukinię włóż do pojemniczka albo worka strunowego, a następnie do zamrażarki. „Można ją mrozić do 6 miesięcy, ale ja wybieram krótszy czas – 4-5. Opakowanie oznaczam, czyli piszę, w którym miesiącu zostało włożone i kiedy należy wykorzystać cukinię” – wyjaśnia Jagna Niedzielska.

A jak najlepiej ją rozmrozić? Według ekspertki najlepiej nie robić tego wcale przed przygotowaniem dań, tylko wrzucić zamrożone warzywo do gotującego się gulaszu, zupy czy na patelnię.

Co zawierają gumy do żucia?

Cukinia – na zdrowie!

Cukinia jest idealnym dodatkiem lub bazą do wielu dań. Oprócz zup i gulaszów świetnie sprawdzi się też w koktajlach czy sosach do makaronu. A zdecydowanie warto ją wykorzystywać w kuchni, bo jest bardzo zdrowa! Ma dużo witaminy C, PP, B1 oraz karotenu. Zawiera także luteinę i zeaksantynę, dzięki którym wpływa korzystnie na wzrok, oraz mangan wzmacniający kości. Natomiast duża ilość potasu zawarta w cukinii poprawia pracę serca i krążenie. Cukinia zawiera tylko 17 kcal w 100 g.

Jagna Niedzielska – kim jest?

Jagna Niedzielska, kucharka i propagatorka idei zero waste, jest autorką książki „Bez resztek” oraz e-booka „Smacznie, zdrowo, tanio! Jak gotować EKOnomicznie”. Prowadzi program telewizyjny „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzi (razem z Damianem Kordasem) program „Widelcem po mapie”. Organizuje również warsztaty kulinarne, szkolenia w zakresie ekologii.

Na swoim instagramowym koncie, które śledzi ponad 31 tys. osób, podpowiada, w jaki sposób kupować i przechowywać żywność czy jak najlepiej korzystać z kuchni lokalnej i sezonowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: