Przejdź do treści

Pierwsza ofiara śmiertelna epidemii E. coli w Wielkiej Brytanii. Źródłem zakażenia były liście sałaty w pakowanych kanapkach

Pakowane kanapki w lodówce supermarketu- Hello Zdrowie
Źródłem zakażenia były liście sałaty w niektórych pakowanych kanapkach źródło: AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielka Brytania boryka się z epidemią bakterii E. coli. Zakażonych zostało 275 osób, a aż 122 z nich wymagało leczenia szpitalnego. Teraz Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) przekazała, że zmarła jedna z zakażonych osób. Jak się ustrzec przed zakażeniem?

Wielka Brytania zmaga się z epidemią bakterii E.coli

Jak poinformowała UKHSA, w ciągu 28 dni od zakażenia obecnym szczepem E.coli doszło do dwóch zgonów, ale tylko „jeden z nich jest prawdopodobnie związany z zakażeniem szczepem STEC”. Organizacja podkreśliła, że obie osoby cierpiały na choroby współistniejące. Zmarły w maju.

Wszystkie dotychczasowe potwierdzone przypadki, a zakażonych zostało 275 osób, wykazywały objawy przed 4 czerwca. Co jest przyczyną epidemii? Jak się okazuje, źródłem zakażenia były liście sałaty w niektórych pakowanych kanapkach. Jeszcze przed oficjalnym komunikatem, supermarkety profilaktycznie usunęły z półek ok. 60 produktów.

Jak można zarazić się bakterią E.coli poprzez jedzenie? Ta bakteria może być obecna w różnego rodzaju mięsie, np. wołowinie czy baraninie, ponieważ bakterie z przewodu pokarmowego zwierząt mogą przeniknąć do ich mięsa w trakcie uboju. Zanieczyszczenia z hodowli mogą również zakażać warzywa i owoce, dlatego należy je dokładnie myć przed jedzeniem. Tyczy się to także warzyw spakowanych i umytych.

Przypomnijmy, że w 2016 r. Wielka Brytania borykała się z podobną epidemią. W wyniku spożycia paczkowanej sałaty ok. 150 osób zatruło się, a dwie osoby zmarły. Przyczyną były właśnie bakterie E. coli.

E. coli (Escherichia coli), czyli pałeczka okrężnicy to należąca do rodziny Enterobacteriaceae niegroźna bakteria, która naturalnie wchodzi w skład flory jelitowej ludzi i zwierząt. Jest ona pożyteczna, ponieważ bierze udział w rozkładzie pokarmu oraz przyczynia się do wytarzania witamin z grupy B i K. Istnieje wiele odmian tych bakterii i większość nie jest szkodliwa.

Zdarza się jednak, że pałeczki okrężnicy stają się chorobotwórcze dla człowieka. Najczęściej powodują zakażenia układu moczowego i pokarmowego.

Za zdecydowaną większość ognisk chorobowych przenoszonych przez żywność na całym świecie odpowiedzialna jest Escherichia coli wytwarzająca toksynę Shiga (STEC) O145. Szczep ten atakuje błonę śluzową jelita. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej, bezkrwawej biegunki. W grupie podwyższonego ryzyka są małe dzieci, osoby starsze oraz schorowane.

Kobieta myje sałatę pod kranem

Objawy zakażenia Escherichia coli

Objawy zakażenia Escherichia coli zależą od tego, jaki układ zostanie dotknięty ich działaniem. Jeśli chodzi o układ pokarmowy, zazwyczaj występują przy tym takie symptomy, jak:

Jak zapobiegać zakażeniom pałeczkami okrężnicy?

Pamiętaj o tych zasadach:

 • myj owoce i warzywa; 
 • poddawaj obróbce termicznej produkty, w przypadku których jest to konieczne; 
 • dokładnie myj ręce przed i po kontakcie z osobą zakażoną; 
 • myj ręce po użyciu przedmiotu, który może być zakażony; 
 • myj ręce po skorzystaniu ze środka komunikacji miejskiej; 
 • myj ręce po skorzystaniu z WC; 
 • myj ręce zawsze wtedy, gdy są zabrudzone; 
 • myj ręce przed przyrządzaniem posiłków; 
 • pij pasteryzowane mleko i soki owocowe; 
 • zadbaj, aby gotować mięso zawsze przynajmniej przez 20 minut, aż osiągnie ono minimum 70 stopni Celsjusza; 
 • zadbaj o sterylne warunki w miejscu przechowywania żywności; 
 • zadbaj o dezynfekcję urządzeń sanitarnych; 
 • dokładnie myj wszystkie powierzchnie do przygotowywania potraw. 

źródło: TVN24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: