Banan jest zły, a soki detoksykujące dobre? Dietetyczka Anna Reguła o „paradoksie owocowym”
Jak często słyszysz, że banan ma dużo kalorii i cukru, i lepiej go nie jeść? A czy te same osoby, które tak często to podkreślają, mają jakieś opory przed piciem bananowych soków oczyszczających? No właśnie. Dietetyczka Anna Reguła poruszyła temat „paradoksu owocowego”.
Anna Reguła – kim jest?
Anna Reguła to dyplomowana dietetyczka prowadząca w mediach społecznościowych profil pod nazwą „niekoniecznie_dietetycznie”. Zajmuje się układaniem planów dietetycznych oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu odżywiania. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 140 tys. osób. Można znaleźć tam różne ciekawostki oraz porady dla osób, które chcą się zatroszczyć o to, co kładą na talerzu. Tym razem dietetyczka zajęła się bardzo ciekawym tematem – paradoksem w postrzeganiu tego, jaki wpływ na nasze zdrowie mają świeże owoce i soki.
Anna Reguła – „Nie bój się owoców!”
„Nie bój się owoców, wcinaj banany bez obaw o za dużą ilość cukru” – przekonuje dietetyczka Anna Reguła. Tłumaczy, że oprócz niego zawierają także błonnik, witaminy i składniki mineralne.
„W porównaniu do oczyszczających soczków za miliony monet, które sprawią, że jedynie pozbędziesz się wody i treści jelitowej z organizmu, cały owoc zagwarantuje ci uczucie sytości. Banan może być elementem zdrowej diety, także odchudzającej” – podkreśla.
Czy w takim razie soki są złe? Dietetyczka podkreśla, że jako jedyny element diety – tak. Ale jako jeden z jej elementów mogą być pomocne – szczególnie u sportowców, przy braku apetytu lub u osób z dużym zapotrzebowaniem kalorycznym.
„Pamiętaj jednak, że trzy pomarańcze przyczynią się do tego, że nie będziesz mieć ochoty na kolejną sztukę, a szklanka soku pomarańczowego sprawi, że z łatwością sięgniesz po kolejną. Wniosek: żywności nie segregujemy na 'dobrą’ i 'złą’, wszystko zależy od potrzeb danego człowieka” – pisze Anna Reguła.
Soki detoksykujące obok owoców – nie zamiast
Soki detoksykujące, które mogą być dobrym uzupełnieniem diety bogatej w owoce, mogą mieć różne smaki – w zależności od upodobań. Dobrze jeśli znajdą się z nich także warzywa, ponieważ w przeciwieństwie do owoców nie zawierają cukrów prostych. Można je doprawić, np. imbirem, kolendrą, czy cytryną.
Zobacz także
„Dzieci wegańskie czy wegetariańskie rodzą się z prawidłową masą ciała, zdrowe i rozwijają się prawidłowo. To, że brak mięsa w diecie ciężarnej szkodzi dziecku, to mit” – mówi dietetyczka Iwona Kibil
„Gotowanie do pudełek nie jest skomplikowane i nie musi zajmować wiele czasu”. Malwina Bareła zdradza, jak tanio i szybko przygotować apetyczne lunchboxy
„Jeżeli masz jakąś wątpliwość, czy sposób odżywiania wpływa na twój układ nerwowy, sprawdź to!” Dietetyk Daria Rybicka o diecie w leczeniu depresji
Polecamy
Kolor skórki banana oznacza więcej, niż myślisz. Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert ds. żywienia
Detoks sokowy – jak działa i czemu służy wprowadzenie go do diety?
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
Sok z ziemniaka – niedoceniany produkt do codziennej pielęgnacji
się ten artykuł?