Detoks sokowy – jak działa i czemu służy wprowadzenie go do diety?
Detoks sokowy szturmem podbija internet. Polecają go influencerki i entuzjastki zdrowego odżywiania, z owocowo-warzywnej diety chętnie korzystają też gwiazdy chcące pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić kondycję skóry oraz włosów. Na czym polega detoks sokowy? Jakie są jego założenia? Czy wprowadzenie do diety owocowo-warzywnych soków i koktajli pozwala osiągnąć wyraźne efekty?
Na czym polega detoks sokowy?
Detoks sokowy, nazywany też zamiennie dietą sokową polega na całkowitym zastąpieniu posiłków warzywnymi lub owocowymi sokami, bądź dodaniu ich na dłuższy czas do swojego jadłospisu. Podczas detoksu należy zrezygnować z picia kawy, herbaty i innych napojów, a nawadniać organizm jedynie wodą. Jej spożycie nabiera w trakcie trwania detoksu szczególnego znaczenia – przyjmuje się, że ilość spożywanego płynu powinno się znacznie zwiększyć w stosunku do średniego zapotrzebowania.
Detoks sokowy w swoim założeniu nie jest sposobem na odchudzanie. Jego cel to oczyszczenie organizmu z toksyn, czyli pestycydów, konserwantów i innych dodatków do żywności, które przyjmujemy każdego dnia w produktach spożywczych. Zrzucenie zbędnych kilogramów, które zdarza się w przypadku stosowania diety sokowej, jest zaś jej dodatkowym atutem.
Jakie jeszcze atuty ma omawiana dieta? Choć na początku stosowania detoksu możesz borykać się z bólem głowy, sennością, a nawet mdłościami – zwłaszcza wtedy, gdy zdecydowałaś się na dłuższą jego wersję – ostatecznym efektem będzie poprawa samopoczucia, odporności, kondycji skóry, włosów i paznokci. Pamiętaj, że skoro dieta sokowa nie jest metodą na redukcję wagi, nie ma sensu, a nawet nie jest wskazane zwiększanie aktywności fizycznej podczas jego trwania.
Ile powinien trwać detoks sokowy?
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje detoksu sokowego. Pierwszy z nich polega na całkowitym zastąpieniu sokami wszystkich posiłków. Jeżeli dopadnie cię kryzys, możesz jedynie zjeść surowe warzywa lub napić się niesłodzonego naparu ziołowego bądź herbatki. Taki detoks trwa najczęściej trzy dni, choć wytrwalsi stosują pięciodniowy detoks sokowy. Przyjmuje się, że nie powinien on trwać dłużej niż siedem dni.
Drugi rodzaj detoksu sprowadza się do włączenia soków do swojej diety na około dwa tygodnie. Mając na uwadze fakt, że nie jesteś w stanie zrezygnować z posiłków na tak długi czas – nie jest to zresztą zalecane – należy tylko pamiętać o tym, aby pozostałe potrawy były lekkostrawne i najlepiej nieprzetworzone. Pamiętaj też o wyeliminowaniu cukru i kawy.
Dlaczego warzywa i owoce są ważne w diecie?
Dlaczego akurat detoks sokowy na bazie warzyw i owoców ma przynieść pozytywne rezultaty? Kluczem są witaminy, składniki mineralne, polifenole i inne związki o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, które znajdziesz w tych produktach. Należy podkreślić, że zgodnie z zaleceniami żywieniowymi powinny one stanowić połowę tego, co jemy w ciągu dnia.
Istnieje szereg badań, które jednoznacznie wskazują, że spożywanie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko występowania różnych patologii, w tym nowotworów, cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu czy zawałów serca. Dodatkowo w detoksie dużą rolę odgrywają zioła i przyprawy, które możesz dodawać do soków. One także działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, a dodatkowo wspomagają trawienie i oczyszczanie organizmu.
Jak przygotować soki do detoksu?
Soki w diecie sokowej powinny być przygotowywane z surowych owoców i warzyw, najlepiej w wolnoobrotowych wyciskarkach. Tylko takie pozwalają bowiem na zachowanie składników odżywczych oraz witamin, a dodatkowo także wyraźnego smaku użytego owocu lub warzywa. Detoks sokowy dopuszcza również wykorzystanie smoothie, czyli koktajlu przygotowanego przez zmiksowanie lub zblendowanie wybranych produktów.
Jeśli nie masz w domu odpowiedniego sprzętu lub nie dysponujesz czasem na przygotowywanie codziennej porcji owocowo-warzywnych soków, możesz skorzystać też z szerokiej oferty cateringów. Zakładają one regularne dostarczanie świeżych soków, a dodatkowo mogą być doskonałym sposobem na optymalne zbilansowanie diety. Pomocne mogą okazać się zwłaszcza wtedy, gdy z detoksu sokowego będziesz korzystać po raz pierwszy.
Bibliografia:
- Biuletyn 7. Narodowego Kongresu Żywieniowego, Warzywa i Owoce dla zdrowia, 2022.
- Rutkowski K., Wartości odżywcze i zdrowotne owoców i warzyw, Skierniewice 2017.
- Vale J., Dieta sokowa. Zdrowe odchudzanie, Białystok 2012.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
się ten artykuł?